۴ دیدگاه
2017/09/17 - 10:15

با راه اندازی «رفراندوم مجازی» در تلگرام؛

تکرار سریال خیال های باطلِ الحاق آستارا به اردبیل

موضوع الحاق آستارا به اردبیل بحث تازه ای نیست، بویژه در طول دهه هشتاد و با توجه به تصمیمات ناگهانی دولت محمود احمدی نژاد در حوزه تقسیمات کشوری این موضوع

به تازگی عده ای در شبکه های اجتماعی موضوع الحاق آستارا به استان اردبیل را مطرح کردند و این بار حتی دست به برگزاری «رفراندومی مجازی» در یک کانال تلگرامی زده اند. به گزارش خبر راست، موضوع الحاق آستارا به اردبیل بحث تازه ای نیست، بویژه در طول دهه هشتاد و با توجه به تصمیمات […]

به تازگی عده ای در شبکه های اجتماعی موضوع الحاق آستارا به استان اردبیل را مطرح کردند و این بار حتی دست به برگزاری «رفراندومی مجازی» در یک کانال تلگرامی زده اند.

به گزارش خبر راست، موضوع الحاق آستارا به اردبیل بحث تازه ای نیست، بویژه در طول دهه هشتاد و با توجه به تصمیمات ناگهانی دولت محمود احمدی نژاد در حوزه تقسیمات کشوری این موضوع دوباره بر سر زبان ها جاری شد. این بار صرفا به برخی محافل قومی و گروه های سیاسی محدود نشد و این سخن از زبان نمایندگان مجلس و حتی برنامه های رسمی صداوسیمای اردبیل نیز مطرح شد.

ماجرایی که هر بار مطرح می شود با مخالفت شدید مردم و مسوولین گیلان و بویژه شهروندان آستارا مواجه شده است.

در فروردین ماه سال ۹۳: “نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی گفت: مردم خلخال به دلیل محرومیت شدید منطقه و عدم توجه مسئولان استانی درخواست الحاق به استان گیلان را مطرح کرده اند.”

در شهریور ماه سال ۹۴: “نماینده مردم آستارا در مجلس: با توجه به برخی دلایل الحاق نمین و بخش ویلکیج را پیگیری می‌کنم و اعتقاد دارم نمین و بخش ویلکیج اردبیل می‌تواند متعلق به حوزه استحفاظی آستارا باشد و بخش شاهرود خلخال نیز به گیلان ملحق شود.نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اشتراک زبانی و فرهنگی شهرستان نمین و ۱۳ آبادی تابعه که تمام آنها تالش زبان هستند، ارتباطات گسترده فرهنگی با عنبران شهرستان آستارا دارند و با الحاق این مناطق به گیلان می‌توانیم استقرار فرمانداری ویژه در آستارا را تسریع بخشیم.”

اما به تازگی عده ای در شبکه های اجتماعی موضوع الحاق آستارا به استان اردبیل را مطرح کردند و این بار حتی دست به برگزاری «رفراندومی مجازی» در یک کانال تلگرامی زده اند تا با این حرکت مردم آستارا را موافق با این طرح نشان دهند و از این طریق به زعم خودشان فشار افکار عمومی را برای این موضوع همراه کنند.

اما بهتر است برگزار کنندگان این «رفراندوم های مجازی» قبل از هر صدور حکمی، به سوالهای بسیاری که در این زمینه مطرح شده و بی جواب مانده است پاسخ دهند. فقط یکی از این سوالات این است که چرا این گروه به جای رشد استان خود می خواهند دایه مهربان تر از مادر برای آستارا باشند و به دنبال رشد و توسعه آستارایی هستند که از دیرباز جزئی از خاک گیلان بوده و با ریشه های عمیق و مستحکم در فرهنگ گیلانی تنیده است!؟

آیا پشت پرده این فضاسازی ها، غیر از این است که با الحاق آستارا به اردبیل، این شهر به تنها بندر استانهای آذری زبان و محلی برای رونق اقتصادی و کسب درآمدهای استان اردبیل تبدیل می شود؟

در مقابل این انتظار هم از مسوولین عالی رتبه استانی، همه نمایندگان استان در مجلس، چهره های گیلانی در سطوح مدیریتی ملی، فعالین سیاسی،اجتماعی و فرهنگی، رسانه ها بویژه صداوسیمای مرکز گیلان وجود دارد که با جدیت و قاطعیت بیش از پیش نسبت به این موضع گیری ها بویژه از تریبون های رسمی استان همسایه پاسخ دهند. صداوسیمای گیلان باید کم کاری و کوتاهی صورت گرفته را آن هم در شرایطی که شبکه استانی اردبیل صراحتا در برنامه های تلویزیونی خود منطقه حیران را مربوط به استان اردبیل می نامد، با برنامه های متعدد و متوالی نسبت به معرفی ظرفیت های شهرستان آستارا به عنوان بخش جدایی ناپذیر و دیرینه استان گیلان بپردازد تا راه هرگونه ادعا بسته و خیال جدایی این بخش از استان از ذهن بدخواهان دور شود.


شماره خبر 9813 - 2017/09/17
sdsfrefvrev
خانه هنر نیایش
Website Uptime Monitoring By ServiceUptime.com