بدون دیدگاه
2022/01/02 - 11:52

چهره واقعی بابا نوئل؛ پای کوکاکولا در میان است

بابانوئل یا پاپانوئل شخصیتی است تاریخی و داستانی که در فرهنگ عامیانه کشورهای غربی و مسیحی وجود دارد. اما تصویری که امروز از چهره بابا نوئل در ذهن همه ما نقش بسته از کجا نشأت گرفته است؟

به گزارش خبر راست و به نقل از خبر فوری، نام بابانوئل با کریسمس آمیخته شده‌است. بابا نوئل معمولاً یک پیرمرد چاق با ریش سفید بلند و لباس قرمز است. او یک کیسه پر از هدیه به همراه دارد که در روز کریسمس یا شب قبل از آن برای بچه‌ها می‌آورد. بچه‌ها بر این باورند که بابانوئل آنها را به دسته‌های خوب و بد تقسیم می‌کند و برای کودکانی که رفتار مناسبی در طول سال داشته باشند، هدایایی می‌آورد.

همچنین داستانی هم وجود دارد مبنی بر اینکه این هدایا در کارگاه اسباب‌بازی‌سازی بابانوئل در قطب شمال ساخته می‌شوند.

در کشورهای انگلیسی زبان به این شخصیت «سانتاکلاوس» (santa claus) یا «پدر کریسمس» (father christmas) که برگرفته از نام کشیش مسیحی نیکلاس قدیس می‌باشد، گفته می‌شود.

در ادامه تصویری از سنت «نیکلاس» یا بابانوئل آورده شده است:

تصویری که امروز از نیکلاس مقدس می‌بینیم، به واسطه کارهای کوکا کولا شکل گرفته‌است. این شرکت در سال ۱۹۲۰ میلادی، تبلیغات خود در کریسمس را آغاز نمود و از تصاویر مختلفی برای این کار استفاده کرد. اما هیچ‌یک از آن‌ها به اندازه عکس منتشر شده در سال ۱۹۳۱، مشهور نشدند. هنرمندی به نام هادان ساندبلوم، نقاشی نیکلاس مقدس را همراه با یک کت قرمز ترسیم نمود. تصاویر قبلی از این شخصیت افسانه ای، وی را چاق یا لاغر نشان می‌دادند و از رنگ‌های مختلفی مانند قهوه ای و سبز در آن‌ها استفاده شده بود.

Untitled

تصویرسازی بابانوئل‌های ریش‌آلود که چهره‌ ای را با کت و شلوار و کلاه قرمز با تزئینات خز سفید، همراه با کمربندهای مشکی پهن در کنار هم نشان می‌داد، مدت‌ها قبل از انتشار این آگهی بابانوئل رایج بود که نمونه هایی از سال های ۱۹۰۶، ۱۹۰۸، و ۱۹۲۵، به ترتیب در تصویر زیر نشان داده شده است.

Untitled1

اما آنچه که امروز تداعی کننده این چهره در ذهن ماست، حاصل تبلیغات کریسمس سال های دور کوکاکولاست.


شماره خبر 80773 - 2022/01/02
sdsfrefvrev
خانه هنر نیایش
Website Uptime Monitoring By ServiceUptime.com