بدون دیدگاه
2021/11/22 - 15:56

سرنوشت مرموزِ تنیسور مشهور چینی

«پنگ شوآی» کجاست؟

«ناپدید شدنِ “پنگ شوآی” تنیسور مشهور چینی که یکی از مقام‌های عالی رتبه حزب کمونیست چین را به تجاوز جنسی به خود متهم کرده بود، تا حد زیادی موجبِ حساسیت جامعه بین المللی شده و موجب گشته تا حدی، برخی از ضرورت تیره شدن روابط با پکن سخن بگویند».

به گزارش خبر راست و به نقل از از فرارو؛  نشریه “فارین پالیسی” در گزارشی به مساله جنجالیِ مفقود شدنِ “پنگ شوآی” تنیسور معروف زن چینی پس از موضع گیری اخیر وی مبنی بر تعرض جنسی “ژانگ گائولی” معاون سابق نخست وزیر چین و از اعضای رده بالای حزب کمونیست این کشور به او پرداخته است. فارین پالیسی ضمن اشاره به ابعاد گوناگون مساله مرموز مفقود شدنِ پنگ شوآی، به طور خاص به این نکته اشاره کرده که این موضوع، چالشی اساسی برای دولت چین است و احتمالا موجب ایجاد بحران تحریمِ المپیک زمستانی ۲۰۲۲ پکن از سوی برخی کشور‌ها از جمله ایالات متحده آمریکا خواهد شد.

فارین پالیسی در این رابطه می‌نویسد: «ناپدید شدنِ یکی از تنیسور‌های مشهور چینی، این ورزش را عملا وارد یک طوفان و بحران سهمگین کرده است. “پنگ شوآی” که پیشتر دارنده رتبه اول تنیسِ دوبلِ جهان بوده، از زمانی که یکی از مقام‌های عالی رتبه حزب کمونیست چین را به آزار جنسی علیه خود متهم کرده (حدودا سه هفته قبل)، در مجامع عمومی ظاهر نشده است. در روز‌های گذشته، جامعه بین المللی تنیس از جمله “اتحادیه زنانِ تنیسور” و همچنین بسیاری از تنیسور‌های مشهور بین المللی، پیگیر امور وی (پنگ شوآی) بوده اند و سعی کرده اند از ناپدید شدنِ مرموز وی سر درآورند.

چهارشنبه گذشته، اتحادیه بین المللی تنیس زنان جهان اعلام کرد که که ایمیلی را دریافت کرده که ارسال کننده این ایمیل ادعا کرده، پنگ شوآیِ ۳۵ ساله است. وی در این ایمیل گفته است که “در خانه خود استراحت می‌کند و همه چیز هم خوب است”. با این حال، جهان به شدت نسبت به این مساله شکاک و بدگمان است. همزمان با تشدید نگرانی ها، هشتگِ “پنگ شوآی کجاست”، به یک ترند در توئیتر تبدیل شده و شمار زیادی از افرادِ سرشناس و مشهور، از “سِرِنا ویلیامز” تنیسور مشهور زن آمریکایی تا “دیده بان حقوق بشر” سازمان ملل متحد خواستار روشن شدن وضعیت ناپدید شدن پنگ شوآی شده اند.

پنگ شوآی کیست و چه نکته جنجالی را گفته بود؟

پنگ، از جمله آن دسته از ورزشکارانی در چین است که به دلیل تبحر و مهارت خود در ورزش تنیس، شمار زیادی را به این ورزش در کشورش علاقه‌مند کرده است. وی در تنیسِ دوبل، برنده دو جایزه گرند اسلَم بوده است (تورنمنت ۲۰۱۳ ویمبلدون و ۲۰۱۴ اوپن فرانسه). وی از فوریه سال ۲۰۲۰ میلادی در مسابقه‌ای شرکت نکرده با این حال، به شدت در اذهان ورزشکاران رشته ورزشی تنیس است. البته که وی در ماه جاری، بیش از پیش مورد توجه علاقه‌مندان رشته تنیس بوده است.

در تاریخ ۲ نوامبر سال جاری میلادی، پنگ شوآی، “ژانگ گائولی” معاون سابق نخست وزیر چین را به اعمال زور علیه خود جهت برقرار رابطه جنسی متهم کرد. اتهامات او که از سوی وی در شبکه اجتماعی چینی “ویبو” پُست شده بودند، با ذکر جزئیات، بهروز وقوع حادثه تعرض به وی و همچنین آسیب‌های روحی و احساسی که به او وارد شده بود، اشاره داشتند.

«پنگ شوآی» کجاست؟

“ژانگ گائولی” معاون سابق نخست وزیر چین و از اعضای رده بالای حزب کمونیست این کشور که از سوی “پنگ شوآی” تنیسور مطرح زن چینی، به تعرض جنسی متهم شده است.

پنگ شوآن گفته که ژانگ، وی را به خانه اش برای بازی تنیس دعوت کرده است و سپس ژانگ و همسرش او (پنگ) را به خانه خود آورده اند. در ادامه، ژانگ وی را مجبور به برقراری رابطه جنسی کرده است. پنگ در این رابطه گفته است: “نمی توانید تصور کنید که تا چه اندازه حس انزجار داشتم و هزاران بار از خود پرسیدم که آیا هنوز هم من یک انسان هستم؟ ” پنگ این پیام را در حالی بر روی شبکه اجتماعی ویبو گذاشته بود که تنها ۳۰ دقیقه بعد، این پیام حذف شد. وی در ادامه گفته بود: “من حس یک مرده متحرک را دارم. پس از وقوع تعرض، من هر روز نقش بازی می‌کردم. واقعا خودِ واقعیِ من کیست؟ ”

چرا اتهامات پنگ شوآی مهم هستند؟

اتهامات پنگ شوآی تا حد زیادی اهمیت دارند. این نخستین مرتبه است که یک ظاهرا قربانی، به طور مستقیم یک عضو ارشد حزب کمونیست چین را به تعرض جنسی متهم می‌کند. در این راستا می‌توان گفت که جنبش فمنیستی “می تو/Me Too” عملا به عالی‌ترین سطوح حزب کمونیست نیز راه یافته است.

دولت چین تاکنون در مورد این مساله موضع گیری چندانی انجام نداده است. سخنگوی وزارت خارجه چین به طور خاص این موضوع را مساله‌ای داخلی توصیف کرده با این حال، روند سانسور راجع به این مساله در داخل چین به شدت بالاست. نه تنها پیام‌ها و پُست‌های پنگ در شبکه‌های اجتماعی حذف شده اند، بلکه ارجاعات به پنگ نیز در شبکه‌های اجتماعی، تا حد زیادی از سوی دولت چین محدود شده اند. عجیب آنکه حتی برخی ایموجی‌هایی نیز که به نوعی به مساله پنگ شوآی و سانسور پیرامون آنچه بر سر وی آمده است اشاره دارند نیز در برخی شبکه‌های اجتماعی چینی نظیر ویبو، ممنوع شده اند.

ماجرای ایمیل ارسالیِ منتسب به پنگ شوآی چیست؟

ایمیل ادعایی که گفته شده از سوی پنگ شوآی به اتحادیه بین المللی زنان تنیسور ارسال شده، ظاهرا به قدری عجیب بوده که بسیاری را نگران‌تر کرده است. عحجیب آنکه نامه‌ای که برای رئیس اتحادیه بین المللی زنان تنیسور ارسال شده، عنوانِ “سلام به همه” را با خود دارد.

در این رابطه برخی تحلیلگران غربی بر این باورند که افرادِ فعال در حوزه تبلیغات دولت چین، برخلاف همتایان خود در شوروی سابق، دقت کمتری را به خرج می‌دهند و اساسا از دنیای واقعی به دور هستند.

“استیو سیمون” مدیر و بنیانگذار اتحادیه بین المللی زنان تنیسور گفته است که “باور ندارد که ایمیل ارسالی، واقعا از سوی خودِ پنگ شوآی باشد و مایل است که به طور مستقیم با خود وی صحبت کند تا از سلامت و وضعیت وی مطمئن شود”. البته که بعد‌ها برخی نهاد‌های بین المللی به طور کلی صحت ایمیل ارسالی که به پنگ شوآی منتسب دانسته شده را نیز رد کرده اند.

پیامد‌های بحران ناپدید شدنِ پنگ شوآی برای چین چیست؟

شرایط کنونی و بویژه موضع گیری صریحِ اتحادیه بین المللی زنان تنیسور، نقطه عطفی را راجع به چین ایجاد کرده است. رئیس اتحادیه بین المللی زنان تنیسور جهان گفته است: “بازیکنان و سازمان‌های بین المللی، ارزش‌های انسانی را بر منافع تجاری مقدم می‌دانند. از این رو، تصمیماتی قاطع برای پُر رنگ کردن مرزبندی‌ها میان درست و غلط اتخاذ می‌شوند”.

حادثه ناپدید شدن پنگ شوآی در شرایط اتفاق افتاده که پکن خود را برای میزبانی از المپیک زمستانی ۲۰۲۲ آماده می‌کند. رویدادی که حتی قبل از ماجرای مفقود شدن پنگ، تا حد زیادی با مواضع آمریکا مبنی بر احتمال تحریم کردنِ این رویداد، به دلیل نقض حقوق بشر از سوی دولت چین رو به رو بوده است.

“ویلیام نی” پژوهشگر حوزه حقوق بشر به شبکه سی ان ان گفته است: “این یک فاجعه تمام عیار برای دولت چین است. هر چه به تاریخ برگزاری المپیک زمستانی پکن نزدیک می‌شویم، اگر چینی‌ها نتوانند مساله را حل کنند، بحران برای آن‌ها بزرگ و بزرگتر می‌شود”.

با این همه، “کمیته بین المللی المپیک” در موضع گیری گفته است که استفاده از “دیپلماسیِ آرام” و دور از جنجال، بهترین درمان برای بحرانِ مفقود شدن پنگ شوآی، تنیسور زنِ چینی است».


شماره خبر 79028 - 2021/11/22
برچسب‌ها:, ,
sdsfrefvrev
خانه هنر نیایش
Website Uptime Monitoring By ServiceUptime.com