به گزارش خبر راست،  به نقل از ایسنا، عبدالرضا رحمانی فضلی در پایان جلسه شورای اجتماعی در جمع خبرنگاران گفت: امروز آخرین جلسه شورای اجتماعی در سال ۱۳۹۹ برگزار شد، تلاش ما این بود که یک هفته در میان علیرغم وجود کرونا و آثار آن در حوزه‌های مختلف، برگزاری جلسات شورای اجتماعی را در موعد خود تشکیل دهیم.

وی افزود: خوشبختانه تصمیمات خوبی در این جلسات اتخاذ شد و دستگاه‌های مسئول حول مسئولیت‌های تعیین شده خود گزارش‌هایی را ارائه کردند که نشان از عملکرد خوب آن‌ها داشت. امروز در ادامه بحث جلسه گذشته بررسی آثار و آسیب‌های اجتماعی ناشی از شیوع کرونا مورد بررسی قرار گرفت.

وی گفت: از جلسه قبلی تا کنون کارگروه‌ها بررسی‌های دقیقی را انجام دادند و امروز دستگاه‌های مختلف گزارش‌هایی را ارائه کردند. همه دستگاه‌های مرتبط در حوزه شیوع کرونا از منظر آسیب‌شناسی در حوزه‌های اجتماعی قطعا با آسیب‌هایی مواجه هستند که همه این آسیب‌ها احصا شده اند. بر همین اساس دستگاه‌ها طرح ها، برنامه‌ها و اقدامات خود را در حوزه جلوگیری، کاهش و مدیریت این آسیب‌ها در حین شیوع کرونا و پس از آن باید به صورت دقیق تدوین و ارائه کنند و در این حین دستگاه‌های معین نیز به روشنی مشخص شوند.

وزیر کشور در بخش دیگری از صحبت‌های خود به طرح جامع کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی به عنوان یکی دیگر از دستورجلسات شورای اجتماعی اشاره کرد و افزود: پیشتر و از سال ۱۳۹۵ که شورای اجتماعی با نگاه جدید و با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری و رئیس جمهور، طرحی برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی ارائه شده بود که در آن آسیب‌ها مشخص شده بود و تا امسال بر مبنای این طرح کار می‌کردیم؛ اما با توجه به تجربه و تکلیفی که قانون برنامه ششم مشخص کرده بود با تشکیل کارگروه‌های متشکل از کارشناسان و خبرگان این حوزه طرح جامع کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی مطرح و در جلسه امروز کلیات آن به تصویب رسید.

وی ادامه داد: در این طرح سیاست ها، برنامه‌ها و اولویت برنامه‌ها مشخص شده است. بی‌تردید برخی آسیب‌ها پیش برنده و برخی محرک‌های آسیب‌های بعدی هستند که این اولویت‌بندی برای بهره بهتر از منابع مالی و اجرا در زمان کوتاه انجام شده است.

رحمانی فضلی بررسی موضوع سفر در نوروز با توجه به شیوع کرونا را یکی دیگر از دستور جلسات امروز شورای اجتماعی خواند و افزود: قطعا موضوع سفر، سیاحت و زیارت امری اجتماعی است که در جلسه امروز مورد بررسی قرار گرفت. روز گذشته ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد که به جز شهرهای قرمز و نارنجی شهروندان می‌توانند با رعایت پروتکل‌ها به صورت مضاعف سفر داشته باشند. قطعا پروتکل‌های جدید ابلاغ خواهد شد و برای دستگاه‌ها به صورت جداگانه وظایفی نوشته شده که باید به صورت کامل نسبت به اجرای آن‌ها اقدام کنند.

وی تاکید کرد: امیدواریم با رعایت کامل پروتکل‌ها نوروزی با نشاط داشته باشیم و باید مراقب باشیم که پس از نوروز با یک شیوع دیگر مواجه نشویم که این نشاط و شادابی را به غم تبدیل کند.

وزارت بهداشت و ستاد ملی در همین راستا نگرانی‌هایی را مطرح می‌کنند. رهبر معظم انقلاب نیز روز گذشته اعلام کردند که خودشان به سفر نخواهند رفت و مردم نیز باید به سیاست‌های ستاد ملی مقابله با کرونا توجه کنند. بی‌تردید باید حداقل سفر و حداکثر رعایت پروتکل‌های بهداشتی محقق شود. در این راستا ما زمینه‌ها را فراهم می‌کنیم اما بیش از همه مشارکت مردم در این حوزه لازم است.