۱ دیدگاه
2017/07/24 - 9:32

دوچرخه‎‌سواری بانوان، قانونی یا غیرقانونی؟

موافقان دوچرخه‎‌سواری بانوان را قشر جوان و روشنفکر جامعه تشکیل می‌دهند و بسیاری آن را به عنوان یک حرکت فرهنگی، ورزشی و تفریحی تلقی می‎کنند

دوچرخه‎‌سواری بانوان پدیده‌ا‎ی نو که این روزها با قدم زدن در پارک‎ها و معابر شهری با آن روبه‌رو می‎شویم و این حرکت نوپا که عمر چندانی از بروز آن در کشور ما نمی‎گذرد، نظرات منتقدان و موافقان زیادی را برانگیخته است. به گزارش خبر راست، موافقان دوچرخه‎‌سواری بانوان را قشر جوان و روشنفکر جامعه تشکیل […]

دوچرخه‎‌سواری بانوان پدیده‌ا‎ی نو که این روزها با قدم زدن در پارک‎ها و معابر شهری با آن روبه‌رو می‎شویم و این حرکت نوپا که عمر چندانی از بروز آن در کشور ما نمی‎گذرد، نظرات منتقدان و موافقان زیادی را برانگیخته است.

به گزارش خبر راست، موافقان دوچرخه‎‌سواری بانوان را قشر جوان و روشنفکر جامعه تشکیل می‌دهند و بسیاری آن را به عنوان یک حرکت فرهنگی، ورزشی و تفریحی تلقی می‎کنند که فضا را برای ورزش بانوان گسترده‎تر کرده و آزادی عمل بیشتری به آنان می‎دهد. همچنین جنبه‏ تفریحی آن نیز از دیگر جذابیت‎های دوچرخه سواری به شمار می‎آید.

در این میان اما نظرات انتقادی بسیاری نیز بر این اقدام وارد شده است که قشر مذهبی و سنت‎گرای جامعه بخش اعظم آن را تشکیل می‎دهند و چنین می‎پندارند که این اقدام خلاف آداب و رسوم و فرهنگ‌ حاکم بر جامعه است و این حرکت به نوعی سنت شکنی به شمار می‎آید.

همچنین رعایت موازین اخلاقی و پوشش مناسب نیز از دیگر مسائل مطرح شده از سوی منتقدان است و برخی دوچرخه سواری بانوان را به شرط رعایت پوشش و حجاب مناسب می‎پذیرند و همچنین برخی نیز بی‎نظمی ایجاد شده ناشی از پراکنش دوچرخه‎ سواران در سطح شهر و پارک‌ها را نپسندیده و خواستار در نظر گرفتن محلی معین به عنوان پیست مخصوص دوچرخه‎سواری برای بانوان هستند.

«ناصر هوشیار»، رئیس هیئت دوچرخه سواری استان در این خصوص اظهار کرد: اداره کل ورزش و جوانان استان در این خصوص اقداماتی را انجام داده است که از آن جمله می‎توان به برنامه‌های استعدادیابی بانوان دوچرخه سوار اشاره کرد.   

وی افزود: برنامه‎ی استعدادیابی بانوان دوچرخه سوار روزهای فرد و راس ساعت شش عصر در پیست دوچرخه سواری یادگار امام (ره) برگزار می‎شود و علاقه‌‏مندان و مستعدان می‎توانند با مراجعه به این محل جهت شناسایی و تقویت استعداد خود اقدام کنند. همچنین همزمان با روز دختر نیز برنامه‎ای در ورزشگاه یادگار امام (ره) برای تمامی رده‎های سنی و زیر نظر هیئت دوچرخه سواری در نظر گرفته شده است.

هوشیار افزود: در سطح شهر رینک خاصی برای دوچرخه سواری بانوان وجود ندارد و فرهنگ و جو حاکم در شهر نیز فعلا اجازه‎ی حضور پررنگ را نمی‎دهد.

«سرهنگ علی اسمعیل‌پور»، معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان نیز در این خصوص اظهار کرد: در خصوص قانونی و یا غیر قانونی بودن دوچرخه سواری بانوان در سطح شهر هیچ ابلاغیه‎ و بخشنامه‎ای صادر نشده است و از این رو منع قانونی و تاییدی در این مورد وجود ندارد. همچنین به همین دلیل نیز تاکنون برخوردی با دوچرخه سواران خانم در خصوص اقدام و نحوه‎ پوشش نشده است. 

حجت‌اسلام رحیم همزبان، کارشناس مذهبی نیز در خصوص شرعی بودن این اقدام اظهار کرد: حکمی در خصوص ممنوعیت راندن دوچرخه و یا هر وسیله‎ی نقلیه‎ی دیگری توسط بانوان در احکام شرعی و اسلامی صادر نشده است و بسیاری از احکام نیز طبق نیازهای جامعه بعدها صادر شده‌اند.  پذیرفته شدن این عمل در هر جامعه‎ای به نوع فرهنگ شهر و مردمان آن منطقه بستگی دارد و رد آن به اسم موازین اسلامی درست نیست.

وی بیان کرد: تمامی موارد ذکر شده در اسلام به شرطی جایز است که بانوان تمام موازین اخلاقی را رعایت کرده و با پوشش مناسب و حجاب کامل اقدام به راندن دوچرخه یا هر وسیله‎ی نقلیه‎ی دیگری کنند.

حجت‎الاسلام همزبان خاطرنشان کرد: اصل رانندگی بانوان غلط نیست. بلکه عدم رعایت پوشش مناسب و حجاب است که اقداماتی از این قبیل را نامناسب جلوه می‎دهد.

طبق گزارش فوق، هیچ منع قانونی برای دوچرخه سواری بانوان وجود ندارد و بانوان می‎توانند با داشتن پوشش مناسب و قوانین راهنمایی و رانندگی دوچرخه سواری کنند. همچنین نبود پیست دوچرخه سواری مختص بانوان و فرهنگ‌سازی به منظور ایجاد محیطی سالم از مواردی است که باید توجه ویژه‎ای به آن نشان داد.

 

ایسنا


شماره خبر 6922 - 2017/07/24
sdsfrefvrev
خانه هنر نیایش
Website Uptime Monitoring By ServiceUptime.com