وی افزود: مطالعات تاریخی اقتصاد ایران نشان می‌دهد که روند بورس هیچ‌وقت پایین نیامده است. حتی در زمانی که دوران رونق بورس هم نبوده، ارزش دارایی‌های بورس بالا رفته و هیچ‌وقت پایین نیامده است.

سخنگوی دولت ادامه داد: در بورس چند عامل تأثیر می‌گذارد از جمله چگونگی عرضه و تقاضا در این بازار، کاهش یا افزایش نرخ ارز که هرچه ارز بالاتر برود بورس را هم به دنبال خود می‌کشد و هرچه پایین‌تر برود بورس را هم پایین می‌آورد و نیز اثر روانی که در این زمینه کار خود را می‌کند.

ربیعی با بیان این‌که برخی اصلأ دوست نداشتند بورس ایران رونق پیدا کند، تصریح کرد: تمام رسانه‌هایی که در خارج کار می‌کنند، تا یک اتفاق کوچک در بورس رخ می‌داد، می‌گرفتند و روی آن مانور می‌دادند و اثر روانی آن در جامعه تزریق می‌شد. بنابراین همه این موارد در کنار هم وجود دارد و تک‌علتی نیست.

وی با بیان این‌که مردم بدانند دولت نه این‌که در بورس دخالت کند اما قطعاً از آن حمایت خواهد کرد، گفت: یکی از نمایندگان مجلس سخنانی گفته بود که گویی دولت یک ناظر بی‌طرف است در حالی دولت باید از مردم و دارایی‌های آنان حمایت کند. ولی دستکاری کردن شاخص‌ها یا بالاوپایین بردن آن با حمایت از بازار سرمایه متفاوت است.

ربیعی تاکید کرد: اگر ما می‌گفتیم سرمایه مردم به بورس برود به خاطر این بود که سهام خریداری می‌شد و در پی آن امکان سرمایه‌گذاری به وجود می‌آمد و نقدینگی بازار هم جمع می‌شد ولی به هرحال بورس مورد توجه دولت است و حمایت از این بازار استراتژی ماست.

سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسش که آیا بورس بازهم روزهای بهبود وضعیت خود را تجربه می‌کند یا نه؟، گفت: مطمئن هستیم که این فرازونشیب‌ها مقداری ذهن افراد را نسبت به بورس تعدیل کرد. اما این‌که من بگویم شاخص بورس برمی‌گردد و به فلان رقم می‌رسد را نمی‌توانم بگویم، چون پیشگو نیستم که پیش‌بینی در این زمینه ارائه کنم.