بدون دیدگاه
2017/07/03 - 13:32

وزیر دفاع:

فاجعه ۱۲ تیر اقدامی ضد بشری بود

فاجعه 12تیر (سالروز حمله ناو جنگی آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایران) اقدامی ضد بشری بود که نشان داد آمریکا به هیچ اصل انسانی پایبند نیست.

فاجعه ۱۲تیر (سالروز حمله ناو جنگی آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایران) اقدامی ضد بشری بود که نشان داد آمریکا به هیچ اصل انسانی پایبند نیست. به گزارش خبر راست، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت دفاع، سردار سرتیپ دهقان در بیستمین سالگرد کنوانسیون منع گسترش سلاح های شیمیایی و سی امین سالروز حمله شیمیای […]

فاجعه ۱۲تیر (سالروز حمله ناو جنگی آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایران) اقدامی ضد بشری بود که نشان داد آمریکا به هیچ اصل انسانی پایبند نیست.

به گزارش خبر راست، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت دفاع، سردار سرتیپ دهقان در بیستمین سالگرد کنوانسیون منع گسترش سلاح های شیمیایی و سی امین سالروز حمله شیمیای رژیم بعث صدام به سردشت، نسبت به عواقب دستیابی تروریست ها به سلاح های کشتار جمعی هشدار داد.
وی افزود: حمله شیمیایی رژیم بعثی صدام به شهر بی دفاع سردشت منجر به شهادت هزاران غیرنظامی شد و شاید بتوان بعد از جنایات دیکتاتورهایی مثل هیتلر و چنگیز در تاریخ انجام می دهند این جنایت هم با آنها برابری می کند.
وزیر دفاع اضافه کرد: در جریان حمله ۲۸ ژوئن ۱۹۸۷میلادی (هفتم تیرماه ۱۳۶۶) در سردشت در اثر این حمله نظامی ۱۱۱ غیرنظامی شهید و بالغ برهشت هزار نفر دچار مصدومیت شیمیایی شدند و هنوز نیز هستند افرادی که دشواری های همراهی با پیامدهای استنشاق گاز خردل را با خود به همراه دارند.
سردار دهقان با بیان اینکه ما تلاش کردیم که چهره های آسیب دیده از این اقدام را به دنیا نشان داده و جهانیان را از پیامدهای چنین جنایتی آگاه کنیم، ابراز امیدواری کرد که عزم همگانی و جهانی برای مقابله با کسانی که بخواهند از چنین امکاناتی استفاده کنند به وجود بیاید.
وی تاکیدکرد: ما این تجربه تلخ را منطقه ای از کشور شاهد بودیم که دشمنان ما به هیچ پروتکل حقوق و بین المللی پایبند نیستند.
سردار دهقان گفت: اینکه گفته می شود در دنیا قانون جنگل حاکم است حقیقت غیرقابل انکاری است چرا که صاحبان قدرت خود را صاحب حق می دانند و منابع خود را منافع جامعه بشری معرفی می کنند و هر موضوعی که منافع آنان را تهدید کند، برای خود این حق را قائلند که به منظور مقابله با آن هر ابزاری را به کار بگیرند و از مجرای آن هر جنایتی علیه ملت ها انجام دهند.
وزیردفاع پشتیبانی نیروهای مسلح یادآورشد: در هشت سال دوران دفاع مقدس ایران ۵۸۳ بار در معرض بمباران و پرتاب سلاح های شیمیایی قرارگرفت و در معرض عواملی همچون تابون، تارین و خردل بودند عملیات والفجر هشت و در شهر فاو صدام از گاز خفه کننده استفاده کرد و حتی امکان اینکه رزمندگان به توانند به دفاع از خودشان اقدامی انجام دهند را از آنان گرفت.
سردار دهقان اضافه کرد:«جای تاسف است که چرا نهادهای بین المللی که برای حفظ و صلح و امنیت بین المللی تشکیل شده اند و باید اقدامات بدون ضابطه کشورها را در کسب، تولید و بکارگیری سلاح های کشتار جمعی کنترل کنند فقط شاهد بی طرف شده اند به معنایی که احساس نمی کند وظیفه ای متوجه آنهاست».
وزیر دفاع ادامه داد: این درحالی است که آنها خود هم تولید کننده و نیز در اختیار دهنده این سلاح ها بودند و هم مجوز کاربرد آن رامی دهند و هم از کاربرد آن دفاع می کنند.
سردار دهقان تاکید کرد: امروز با شکل دهی پرونده های اتهامی و پرونده سازی و بکارگیری سرویس های اطلاعاتی علیه برخی از دولت ها ملت ها مواجه هستیم و این سرویس ها به سادگی پرونده سازی و افکارعمومی را بسیج می کنند و با ارائه تصویری از تهدید جهانی در صدد فراهم کردن زمینه اقدامات خود هستند.
وزیر دفاع اظهارداشت: اخیرا شاهد بودیم به رغم اینکه رژیم قانونی سوریه قبلا خلع سلاح شیمیایی شده و نهادهای مربوطه عدم بهره مندی سوریه را از سلاح های شیمیایی اعلام کرده اند به بهانه اینکه ارتش یک شهر را مورد حمله شیمیایی قرارداده تهاجم وسیعی را علیه رژیم قانونی سوریه انجام دادند و تهاجماتی به مناطق خاصی صورت گرفت و می بینیم که همچنان بر شیپور جنگ می دمند.
سرداردهقان این سوال را مطرح کرد که چرا یک نظام سیاسی که اراده آنها توانسته در برابر بر یک جنگ چند ساله مقاومت کند و دنبال استقلال خود باشد، آن را مغایر با منافع خود می دانند.
وزیر دفاع افزود: در چند روز گذشته شاهد بودیم که حدود سه تا چهار هزار سورتی پرواز انواع هواپیماها در محیط عمومی منطقه ما از کشورهای مثل ایتالیا و انگلستان انجام شد و اعلام کرده اند که رژیم سیاسی سوریه بنای بکارگیری سلاح شیمیایی را دارد باید آن را تنبیه کرد چه مرجع قانونی و بین المللی وجود دارد که بخواهند در این خصوص نظارت کند و برای چنین ادعایی کجا می توان شکایت کرد و کدام اراده است که این را بکار بگیرد.
سرداردهقان بیان کرد: دلیل آنچه که باعث شد صدام حلبچه را مورد حمله شیمیایی قرار دهد همان است که تروریست ها بهانه و مجوز داشته باشند که سلاح ها کشتار جمعی را بکار بگیرند امروز احتمال شکل گیری تلفیقی از ترور و جنگ با سلاح کشتارجمعی وجود دارد و تروریست های تکفیری با امکاناتی که ازصدام باقی مانده و آنچه که توانسته اند از صاحبان ها سلاح ها بگیرند به راحتی از این سلاح ها استفاده می کنند و به جای مقابله با آنها مماشات می شود و بر اقدامات جنایت بار آنها صحه گذاشته می شود.
وزیردفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح بیان داشت: ادعا می کنند که با تروریست مقابله می کنند و ائتلاف علیه تروریست ها شکل دادند اما شاهدیم که تروریست ها به راحتی پشتیبانی مالی می شوند و مورد حمایت قرار می گیرند و سران آنها به سادگی هرچه می خواهند انجام می دهند.
سردار دهقان گفت: جهان ما جهانی است که صاحبان قدرت، ظلم و تبعیض و تجاوز را به عنوان عدالت، رفاه و استقرار امنیت برجهانیان تحمیل می کنند و به جای اینکه حافظ امنیت و مبلغ صلح باشند خودشان بزرگترین ناقض حقوق بشرهستند.
وزیر دفاع ادامه داد: امروز در یمن مشاهده می کنیم که عربستان تمامی ابزارهایی را علیه مردم به کار گرفته و هیچ مکان و اجتماعی مصون از حمله نیست و هیچ مرکز درمانی و آموزشی و فرهنگی را سراغ نداریم که در معرض تهدید و یا اصابت بمب های صعودی قرار نگیرد.
سردار دهقان ادامه داد: در این شرایط می بینیم که کسانی با شعارهای فریبنده حقوق بشری به منطقه سفر می کنند و با سران مغرور و جاهل و آدمکش رقص شمشیر می کنند و کشتار ملت یمن را جشن می گیرند؛ کجای این حرکات اخلاق و حقوق انسانی دارد.
وی اظهارداشت: در تبیین و تشریح مواضع جمهوری اسلامی درباره سلاح های کشتار جمعی جمهوری اسلامی ایران از ابتدای پیروزی انقلاب و با تکیه برمبانی دینی با هر نوع تولید، ذخیره سازی و بکارگیری سلاح های کشتار جمعی مخالف بوده و ما هر جا توانسته ایم فریاد بلند خود را علیه تولیدکنندگان، نشردهندگان و همچنین به کارگیرندگان آن فریاد کشیده ایم.
سردار دهقان اضافه کرد: ما در دوران دفاع مقدس هیچ گاه به خود اجازه ندادیم به سمت تولید سلاح های کشتار جمعی برویم و تنها اقدامات حفاظتی و پدافندی را افزایش دادیم و امروز ایران در زمینه های مختلف دارای تجارت باارزش و توانمندی های وسیعی است.
وزیردفاع یادآورشد: ما تجارب خود را درحوزه درمان و پزشکی سعی کردیم در معرض اطلاعات جهانیان قرار دهیم و اگر اتفاقی رخ داد آسیب ها را کاهش دهند و دستاوردهای علمی خود را نیز در اختیار جهانیان قرار دادیم.
سرداردهقان تاکیدکرد: ما در جریان حمله عراق به کویت با توجه به احتمال بکارگیری سلاح های شیمیایی امکانات پدافندی را در اختیار کویت قرار دادیم و امروز هم از نشست های آموزشی استقبال می کنیم و با تولید، بکارگیری و انباشت سلاح های کشتار جمعی مقابله خواهیم کرد.
وی تصریح کرد: ما انتظار داریم کشورهای مستقل و خارج از اراده صاحبان قدرت که صلح و امنیت برای آنها به عنوان یک اصل مطلوب است همکاری کنیم و قواعدی در نظامات حاکم شود که حافظ صلح و امنیت، تخلف ناپذیر و تفسیرناپذیر باشد.
سردار دهقان افزود: جمهوری اسلامی ایران قربانی ترور و تروریست و قربانی سلاح کشتار جمعی است و این ملت تا آنجا که برایش امکان دارد اجازه نخواهد داد در این حوزه ها سایرین کاری بکنند.
وزیردفاع پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: هشدار جدی می دهم فضایی که امروز در منطقه و جهان وجود دارد می تواند پیامدهای وحشتناک و هولناکی برای جامعه بشری داشته باشد اگر تروریست هایی که در سوریه و عراق شکست خورده اند در سراسر جهان پخش شوند و به سلاح کشتار جمعی مسلح شوند، نمی دانیم فردای جهان چگونه تیره و تاریک می شود و حامیان آنها چگونه از شر آنها در امان خواهند بود.
سردار دهقان گفت: درآستانه سالروز حمله ناو جنگی آمریکا و هواپیمای ایرباس هستیم که این هم می تواند دال بر این باشد کسانی که در موضع قدرت هستند خود را قائل به هیچ اصل انسانی نمی دانند و هرجا هر اقدام ضدبشری را انجام می دهند.
بیستمین اجلاس ویژه کنوانسیون منع گسترش سلاح های شیمیایی و سی امین سالروز حمله شیمیایی رژیم بحث عراق به مردم شهر سردشت در محل هتل فردوسی با حضور وزیر دفاع، معاون وزیر امور خارجه، مدیرکل کنوانسیون منع گسترش سلاح های شیمیایی و جمعی از سفرا و نمایندگان خارجی مقیم تهران برگزار شد.

شماره خبر 6013 - 2017/07/03
sdsfrefvrev
خانه هنر نیایش
Website Uptime Monitoring By ServiceUptime.com