بدون دیدگاه
2019/02/19 - 11:23

کلاهبرداری و گرانفروشی به سبک خودروسازان ایرانی؛

وعده فروش فوری با قیمت حاشیه بازار، قیمت‌گذاری به نرخ روز

در حالی که ایران خودرو و سایپا اعلام کرده بودند، امروز محصولات خودرو را با قیمت حاشیه بازار هفته اول بهمن ماه عرضه خواهد کرد، اما قیمت‌ اعلام شده بالاتر از نرخ‌ بازار ابتدای بهمن بوده و نزدیک به قیمت فعلی بازار خودرو است. به گزارش خبر راست، ایران خودرو و سایپا قرار بود، از […]

در حالی که ایران خودرو و سایپا اعلام کرده بودند، امروز محصولات خودرو را با قیمت حاشیه بازار هفته اول بهمن ماه عرضه خواهد کرد، اما قیمت‌ اعلام شده بالاتر از نرخ‌ بازار ابتدای بهمن بوده و نزدیک به قیمت فعلی بازار خودرو است.

به گزارش خبر راست، ایران خودرو و سایپا قرار بود، از صبح امروز فروش فوری محصولاتشان را ۵ درصد زیر قیمت بازار هفته اول بهمن ماه آغاز کنند، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که قیمت‌های اعلام شده بسیار بالاتر از قیمت بازار خودرو در هفته اول بهمن است، به طوری که به نظر می‌رسد این قیمت‌ها تا حدی بر مبنای نرخ فعلی خودرو در بازار آزاد تعیین شده است.
خبرگزاری فارس نوشته است: امروز شرکت ایران خودرو قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۲ را در فروش فوری ۷۲ میلیون تومان اعلام کرده در حالی که قیمت این خودرو در ۷ بهمن ماه در بازار آزاد ۶۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و در اول بهمن ماه ۶۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بوده است.
کلاهبرداری و گرانفروشی به سبک خودروسازان ایرانی| وعده فروش فوری با قیمت حاشیه بازار، قیمت‌گذاری به نرخ روز| چرا کسی نظارت نمی‎کند؟
همچنین قیمت پژو ۲۰۶ مدل V8 در فروش امروز ایران خودرو ۸۵٫۵ میلیون تومان اعلام شده در حالی که این خودرو در ۷ بهمن ماه با قیمت ۷۳٫۵ میلیون تومان و در اول بهمن ماه با قیمت ۷۲٫۵ میلیون تومان در بازار خرید و فروش شده است.
در مورد پژو ۲۰۷ دنده دستی نیز باید به قیمت‌گذاری ۹۴٫۵ میلیون تومانی ایران خودرو در فروش فوری امروز اشاره کنیم در حالی که این خودرو در ۷ بهمن ماه با قیمت ۹۱٫۵ میلیون تومان در بازار معامله شده است.
ایران خودرو در بخشنامه امروز، قیمت پژو ۴۰۵ مدل GLX را ۷۲ میلیون تومان اعلام کرده در حالی که قیمت این خودرو ۷ بهمن ماه در بازار ۵۸٫۵ میلیون تومان بوده است.
مدل دوگانه‌سوز این خودرو نیز امروز از سوی ایران خودرو ۷۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان قیمت خورده که باید به نرخ ۶۰ میلیون تومانی آن در بازار طی هفته اول بهمن ماه اشاره کنیم.
ایران خودرو امروز قیمت فروش فوری پژو پارس سال را ۸۱ میلیون تومان اعلام کرده در حالی که قیمت این خودرو در ۷ بهمن ماه معادل ۷۲ میلیون تومان و در اول بهمن ماه ۷۱٫۵ میلیون تومان بوده است.
پژو پارس دوگانه‌سوز نیز امروز از سوی ایران خودرو با قیمت ۸۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان عرضه شده در حالی که قیمت این خودرو در دهه اول بهمن ماه ۷۳٫۵ میلیون تومان بوده است.
پژو پارس LX نیز امروز با قیمت ۹۴٫۵ میلیون تومان از سوی ایران خودرو عرضه شده در حالی که قیمت این خودرو در هفته اول بهمن ماه ۸۲ میلیون تومان در بازار بوده است.
در مورد سمند LX نیز باید به قیمت‌گذاری ۷۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی این خودرو در فروش فوری امروز ایران خودرو اشاره کنیم. قیمت این خودرو طی هفته اول بهمن ماه در بازار ۶۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بوده است. سمندEF7 پایه گازسوز نیز در هفته اول بهمن ماه با قیمت ۶۴٫۵ میلیون تومان در بازار معامله شده اما ایران خودرو امروز این محصول را با قیمت ۸۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان عرضه کرده است.
رانا ال‌ایکس نیز امروز با قیمت ۷۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان از سوی ایران خودرو عرضه شده که قیمت این خودرو نیز در هفته اول بهمن ماه در بازار ۶۲ میلیون تومان بوده است.
کلاهبرداری و گرانفروشی به سبک خودروسازان ایرانی| وعده فروش فوری با قیمت حاشیه بازار، قیمت‌گذاری به نرخ روز| چرا کسی نظارت نمی‎کند؟
قیمت‌گذاری محصولات سایپا نیز در فروش فوری امروز طوری صورت گرفته که در برخی موارد از نرخ بازار خودرو در هفته اول بهمن ماه بالاتر است و در برخی موارد نیز هم قیمت بازار دهه اول بهمن تعیین شده است.
بر این اساس، قیمت تیبا SX امروز از سوی سایپا ۴۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تعیین شده در حالی که این خودرو در هفته اول بهمن ماه با قیمت ۴۰ میلیون و ۶۶۰ هزار تومان در بازار معامله شده است. سایپا ۱۳۱ نیز امروز از سوی سایپا ۳۷ میلیون تومان قیمت گذاری شده که هم قیمت این خودرو در بازار هفته اول بهمن ماه است.
قیمت سایپا ۱۵۱ نیز در فروش فوری امروز سایپا ۳۷ میلیون تومان تعیین شده در حالی که این خودرو در هفته اول بهمن ماه در بازار ۳۷ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بوده است.
در مورد ساینا هم باید به قیمت‌گذاری ۴۷ میلیون تومانی این خودرو در فروش فوری امروز سایپا اشاره کنیم و بگوییم که این خودرو در هفته اول بهمن ماه در بازار ۴۵٫۵ میلیون تومان معامله شده است. هر چند قرار بود در فروش فوری امروز محصولات سایپا، کوئیک نیز عرضه شود، اما نام این خودرو در فروش امروز سایپا وجود ندارد.
سعید مؤتمنی، رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو نیز در این مورد می‌گوید: قیمت‌گذاری خودروها در فروش فوری امروز سایپا و ایران خودرو بر اساس قیمت امروز بازار صورت گرفته و علی‌رغم اعلام قبلی، بر مبنای حاشیه‌ بازار دهه اول بهمن ماه اتفاق نیفتاده است.
وی معتقد است: نبود نظارت بر عملکرد خودروسازان باعث شده تا قیمت‌گذاری بر مبنای دلخواه توسط آنها صورت گیرد و قیمت‌های بالایی برای فروش فوری محصولات دو شرکت خودروساز تعیین شود.
مؤتمنی می‌گوید: فروش فوری بخشی از محصولات خودروسازان لازمه تنظیم بازار خودرو است اما با این حال مشخص نیست چرا تا الان این اتفاق صورت نگرفته و اصولاً اگر قرار است خودروها بر مبنای قیمت دهه اول بهمن ماه عرضه شوند، چرا این فروش در همان زمان یعنی ابتدای بهمن ماه صورت نگرفته و به پایان این ماه موکول شده است.

شماره خبر 41189 - 2019/02/19
sdsfrefvrev
خانه هنر نیایش
Website Uptime Monitoring By ServiceUptime.com