5 اسفند 1402

طراح صحنه فیلم «فروشنده» و رقابت در سینمای ایران

به گزارش خبرراست، کیوان مقدم، طراح صحنه باتجربه سینمای ایران است که تجربه‌ کار با کارگردانی همچون اصغر فرهادی را در کارنامه کاری خود دارد. او کلیت سال 95 سینمای ایران را مثبت می‌داند و معتقد است فیلمنامه‌ها تا حدودی متفاوت شده و این اتفاق، کار را برای عوامل سینما جذاب می‌کند.

طراح صحنه «تابستان داغ» درباره تاثیر مستقیم فیلمنامه بر کلیت سینما گفت: «عملکرد فیلمنامه‌نویس با طراحی صحنه ارتباط بسیار مستقیمی دارد. امروز هم به خاطر گوناگونی مضامین، فضایی رقابتی به وجود آمده که می‌تواند سینمای ایران را بسیار جنجالی و دیدنی‌تر کند.»

او افزود: «زمانی که فضای رقابت شکل می‌گیرد، تمام افراد ازجمله طراحان صحنه، سعی می‌کنند در این مسابقه و رقابت سینمایی شرکت کنند و رفته‌رفته کارهایشان را با علم روز و تکنولوژی بهتر همراه کنند. این همان چیزی‌ است که سینمای ایران سال‌ها آن را تجربه نکرده بود و سینمای جهان مدت‌ها بود که اساس شکل‌گیری خود را بر آن استوار کرده بود.»

طراح صحنه «متروپل» درباره چینش پیشکسوتان و جوانان تازه‌کار به عرصه طراحی صحنه گفت: «باتوجه به شناختی که این رشته دارم باید بگویم بسیاری از طراحان صحنه در ایران چه جوانان و چه پیشکوستان، افرادی با تجربه و باتخیل و تفکر خوب هستند و تنها باید مترصد فرصتی باشند که استعداد خود را به اثبات برسانند. البته تفاوت زیادی بین هر فیلم با آثار دیگر وجود دارد و هرکدام فضاهای خاص خود را دارند. از این رو مقایسه آنها با هم کار درستی نیست. با این وجود ردپای یک طراح خوب را می‌توان در بسیاری از آثار دید. همانطور که من آن را در برخی کارها دیده‌ام و معتقدم سال 95 سال خوبی برای فرم، فیلمنامه، فروش و طراحی صحنه در سینمای ایران بود.»

کیوان مقدم درباره مهم ترین اتفاق نوروزی در زندگی خود نیز گفت: «متاسفانه مرگ مادرم در نوروز اتفاق افتاد. این تلخ‌ترین اتفاق نوروزی من برای همیشه است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *