5 اسفند 1402

دومین بخش مناظره‌ انتخاباتی کاندیداهای ریاست جمهوری

به گزارش خبر راست،  در این بخش از مناظره شش کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ظرف 2 دقیقه به سوالاتی که مجری برنامه به قید قرعه طرح می‌کند پاسخ می دهند.

1. سوال دوم از جهانگیری: برنامه دولت جنابعالی در استفاده از ظرفیت های فرهنگی، هنری و سینمایی کشور برای حفظ گفتمان انقلاب و امام چیست؟

اسحاق جهانگیری به عنوان اولین کاندیدا در بخش دوم  مناظره کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این پرسش که برنامه دولت شما در استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی هنری و سینمایی کشور برای تحقق گفتمان امام خمینی (ره) و انقلاب به ویژه حفظ ارزش‌های اسلامی – ایرانی چیست؟ اظهار کرد: فرهنگ ایرانی اسلامی سهم بسیاری مهمی در اقتدار ملی کشور دارد و ما با قدرت فرهنگی قادریم خیلی از مسائل موجود از جمله مسائل بین المللی  و  مسائل داخلی کشور را حل و فصل کنیم.

وی خاطر نشان کرد: خوشبختانه هنرمندان کشور در تولیدات هنری که منطبق بر مسائل ایرانی و اسلامی باشد گام‌های مهمی برداشته‌اند در همین زمینه باید به هنرمندانمان آزادی عمل بیشتری بدهیم و آن‌ها نباید نسبت به کارهای هنری که در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران انجام می‌دهند با محدودیت مواجه شوند.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: به هیچ وجه از هیچکس پذیرفته نیست که هنرمندی تمام مراحل قانونی خود را طی کند و برای اجرای کنسرتی اقدام کند، اما یک مقامی با هر شرایطی بتواند مانع کار او شود. به هیچ وجه پذیرفته نیست که کسی خود را از قانون بالاتر بداند در کشور باید قانون مبنای کار باشد.

جهانگیری تصریح کرد: دولت به طور جدی خود را مقید می‌داند که تمام ظرفیت‌های خود را به کار گیرد که هنرمندان،‌نویسندگان و تمام صاحبان اندیشه در بخش‌های مختلف فرهنگی بتوانند فعالیت خود را انجام دهند.

وی با تاکید بر لزوم اجرای طرح تحول نظام آموزشی در بخش آموزش و پرورش گفت: نظام آموزشی که نقطه آغاز فعالیت های فرهنگی کشور است باید مورد توجه جدی دولت قرار بگیرد.  دانشگاه‌ها نیز به عنوان پایگاه تولید علم و فناوری و اندیشه باید از آزادی عمل و امنیت کامل برای انجام امور خود برخوردار باشد و من در دولت آینده به این مسائل توجه خواهم کرد.

 

2. سوال دوم از قالیباف: «برنامه شما برای تقویت بعد پرورشی نظام آموزشی کشور چیست؟»

قبل از هر چیز مهم، باور و تفکر ماست. در جلسه امروز صحبت‌ها نشان می‌دهد دو تفکر وجود دارد: یکی معتقد است به منابع داخلی توجه نداریم و بیشتر به دنبال سرمایه خارجی هستند یا رویکردهای مدیریتی «نمی‌شود» و «نمی‌توانیم»

واقعا چهار سالی که گذشت برای شعار و حرف بس است.

تفکر دولت مردم این است که منابع مالی و انسانی کافی داریم، روش‌های مناسب خوب و جوانان خوبی داریم. می‌توانیم 5 میلیون شغل ایجاد کنیم و سامانه «کارانه» را سازمان بدهیم. می‌توانیم به قشر محروم کم‌درآمد یارانه بیشتری بدهیم. همچنین رونق اقتصادی را در طول چهار سال آینده ایجاد کنیم.

 

3. سوال دوم از میرسلیم: “سیاست و رویکرد شما در ایجاد همانگی میان قوا چیست و در صورت بروز اختلاف چقدر خود را ملتزم به قانون می دانید؟”

اهمیت قوه مجریه قابل قیاس با قوای دیگر نیست و باید خود اولین مجری قانون باشد، اگر ایرادی از سوی قوه مقننه گرفته شد باید سریعا اصلاح شد

در دولت های گذشته می دیدیم که مجلس ایرادات قانونی می گرفت اما به آن بی توجهی می شد

باید یک همکاری نزدیک میان قوای مجریه و قضائیه وجود داشته باشد، سر منشا اصلی جرایم در قوه مجریه است، اگر وزرا و رئیس جمهوری تدبیری برای تعیین جرایم مختلف و پیشگیری از جرایم داشته باشند دیگر شاهد این حجم از تخلفات نخواهیم بود

در مواردی که لازم باشد میان سه قوه تفاهم صورت بگیرد به دلیل اینکه محور اتحاد، مقام معظم رهبری است دچار مشکل نمی شویم

 

4. سوال دوم از هاشمی‌طبا: با توجه به ضرورت بهره‌مندی از کارکردهای مثبت و منفی فضای مجازی برنامه شما در راستای مدیریت فضای مجازی چیست؟

فضای_مجازی هم فرصت است و هم تهدید که در شرایط فعلی نوعی تهدید محسوب می‌شود.

حرص و ولعی در دارندگان موبایل‌های هوشمند وجود دارد که اطلاعات بیشتری کسب کنند البته پس از مدتی این حرص فرو می‌نشیند.

دولت وظیفه کنترل بر فضای مجازی دارد که بر کانال‌های مشکل‌آفرین نظارت کند و این اصلا با موضوع آزادی مغایرت ندارد.

باید فضای مجازی در زمینه علمی و فرهنگی باز باشد که دانشمندان از این فضا استفاده کنند.

 

5. سوال دوم از روحانی: چه برنامه ای برای گسترش ساده زیستی دارید؟

با شعار نمی شود با فساد مبارزه کرد، یک فرد لباس ساده می پوشد و می گوید من ساده زیست هستم، اما بعد می بینیم بزرگترین فساد از همانجا بوده است
دیدیم به دلیل کم توجهی و عدم استفاده از فرصت و زمان، آمریکایی ها دو میلیارد دلار پول کشور را بلوکه کردند

آن دو میلیارد تا چه اندازه می تواند به زندگی مردم ایران کمک بکند

سه هزار و چهار هزار میلیارد پول کشور را به بهانه دور زدن تحریم ها به قارت بردند، هنوز معلوم نیست چه کسانی بردند و کجا بردند و دستگاه قضاییی باید در این خصوص به مردم پاسخگو باشد

ما باید شبکه ای شفاف ایجاد کنیم ، دولت به دنبال شفاف سازی است و آیین نامه ای نوشته است و آن را به دستگاه ها داده است

دولت الکترونیک برای همین است، اگر شفاف سازی شد، شاهد ساده زیستی هم خواهیم بود

 

6. سوال دوم از رئیسی: «برای ارتقای شان معلمان و فرهنگیان و بهبود معیشتشان چه برنامه‌ای دارید؟»

معلمان آینده‌سازان کشور ما را تربیت می‌کنند و حقیقتا باید در کشور محترم شمرده شوند اما این با بخشنامه و سخنرانی حاصل نمی‌شود.

مساله معلمان همیشه مساله بوده و یک زمانی باید حل شود. فرهنگیان ما فرهیختگان ما هستند. باید مورد توجه باشند، نه شعاری.

نقش دادن به معلمان در آموزش و پرورش و امور فرهنگی مهم است. نمی‌توان در مسائل مختلف آموزش و پرورش فرهنگیان را به حساب نیاوریم. مهم‌ترین نکته در مورد منزلت معلمان و فرهنگیان، به حساب آوردن آنان است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *