12 اسفند 1402

بهنام ربیع زاده:حذف نام شفت از تابلوهای راهنمای مسیر در مرکز استان

تابلوهایی که به‌ویژه برای گردشگران بسیار واجد اهمیت است. در شهر رشت که مرکز استان است نیز تعداد قابل‌توجهی از آن‌ها دیده می‌شود .اما موضوع موردبحث تابلوهایی ست که در مسیر خیابان‌های از رشت به شفت قرار دارند اما هیچ نامی از «شهرستان شفت» بر آن‌ها نیست .

 

خبرراست؛ بهنام ربیع زاده:همگان تابلوهای راهنمای مسیر که به‌صورت پرچمی، صلیبی، معلق، كنسولی و جانبی در كلیه معابر شهری و برون‌شهری نصب‌شده را دیده‌اند. تابلوهایی که نام خیابان یا شهرهای در امتداد آن مسیر را به افراد نشان می‌دهد .

تابلوهایی که به‌ویژه برای گردشگران بسیار واجد اهمیت است. در شهر رشت که مرکز استان است نیز تعداد قابل‌توجهی از آن‌ها دیده می‌شود .اما موضوع موردبحث تابلوهایی ست که در مسیر خیابان‌های از رشت به شفت قرار دارند اما هیچ نامی از «شهرستان شفت» بر آن‌ها نیست .به‌طور دقیق دو مسیر اصلی در رشت وجود دارد که یکی مستقیماً به شفت منتهی می‌شود و دیگری از درون شهرستان عبور کرده و به شهرستان‌های دیگر می‌رود .

اولین مسیر از پل انتظام به آقا سید شریف و بعد به شفت می‌رسد و دیگری از پل یخ‌سازی به پسیخان رفته و از درون شهرستان شفت عبور کرده و به صومعه‌سرا٬ فومن٬ ماسال و تالش و آستارا و … می‌رود .

حال نگاهی به تابلوهای انتخاب مسیر این خیابان‌ها بی اندازید تا درد کهنه بی‌توجهی به شفت به‌خوبی چهره بنمایاند .در دو سوی پل انتظام و در تابلوهای جهت‌نما نام یکی از دهستان‌های شفت است و در پل یخ‌سازی ٬ نام فومن و صومعه‌سرا و ….و همه شهرستان‌ها و حتی بعضی شهرک‌های به‌مراتب کوچک هست اما نامی از «شفت» نیست .

به‌طور یقین می‌توان گفت که در هیچ‌یک از ده‌ها تابلوی جهت‌نمای مرکز استان نامی از شفت که ده‌ها مرکز گردشگری و زیارتی مانند امامزاده ابراهیم (ع) و اسحاق (ع) در آن قرار دارد دیده نمی‌شود .

در همین زمینه کافی ست که از سه‌راه فرزانه به سمت یخ‌سازی و سپس شفت و یا از میدان توشیبا به پل انتظام و شفت و یا از پل عبور کرده و به پل یخ‌سازی برسید تا کاملاً متوجه شوید که اگر یک گردشگر بخواهد به شفت برسد،  باید چند جا توقف کند و آدرس بپرسد !نکته تعجب‌برانگیز آنکه تاکنون خبری مبنی بر چرایی این موضوع از هیچ‌یک از مسئولین و نمایندگان دوره‌های اخیر شفت مخابره نشده و کسی پیگیر نبوده است .

دیگر نکته آنکه در مسیر رشت به بازار جمعه و برعکس هیچ تابلویی که بیانگر ورود به شهرستان شفت باشد نیز مشاهده نمی‌شود .پرسشی که مطرح می‌شود آن است که آیا در ذهن مدیران تصمیم گیر «شهرستانی بنام شفت» محلی از اعراب دارد یا این اتفاق عجیب سهوی بوده.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *