5 اسفند 1402

تهدید و مجروح‌کردن یک محیط‌بان خوزستانی توسط شکارچیان آهو + تصاویر

به گزارش خبر راست، حضور پررنگ شکارچیان در منطقه حفاظت شده میشداغ طی دو سال گذشته به کاهش چشمگیر جمعیت حیات وحش، به ویژه آهو در این منطقه منجر شده. شکارچیانی که شبانه با استفاده از نورافکن، قدرت بینایی را از وحوش منطقه سلب و فرار را برایشان غیرممکن کرده و با استفاده از اسلحه های شکاری، قتل عام را آغاز می‌کنند. شکارچیانی که در سایه بی‌تفاوتی و عدم برخورد سازمان حفاظت محیط زیست این روزها آنقدر گستاخ شده‌اند که به قتل عام حیات وحش منطقه کفایت نکرده و جان محیط‌بانان منطقه را نشانه می‌روند.

سید باقر موسوی، محیط‌بان دلسوز خوزستانی که به تلاش برای حفاظت از آهوان منطقه حفاظت‌شده میشداغ شهرت دارد هفته گذشته با انتشار مطلبی در اینستاگرام خود، اعلام کرد که در منطقه، یک بار هدف تیراندازی این شکارچیان قرار گرفته و دچار جراحت شده است. وی در پایان نوشته تلاش مجدد این شکارچیان برای از بین بردن خود و سایر کسانی که برای حفاظت از آهوان این منطقه تلاش می‌کنند محتمل دانست و در این باره هشدار داد.

این محیط‌بان دلسوز در صفحه اینستاگرام خود نوشت:

”  28 فروردین 1396

به اطلاع دوستداران محیط زیست و بویژه دوستداران آهوی فکه می رساند شکارچیان حرفه ای آهو تاکنون برای چندمین مرتبه بنده را به قتل تهدید و  سه مرتبه در زمان های مختلف به طرفم تیراندازی کردند که بار اول بوسیله ساچمه های تفنگشان زخمی شدم، بار دوم با اسلحه جنگی و به منظور تهدید، چندین تیر هوایی رها کردند و بار سوم امشب در حین عزیمت به منطقه و در حالی که سوار بر موتور سیکلت خود بودم بسویم تیراندازی کردند که خوشبختانه تیرشان خطا رفت و جان سالم بدر بردم. شایان ذکر است شکارچیان به هنگام شب و با استفاده از نورافکن های قوی اقدام به قتل آهو می نمایند که نسل آهو در این منطقه با این روش غیر انسانی به لبه انقراض رسید.

این افراد به هر طریق ممکن می خواهند مرا و بلکه هر کسی که بخواهد از این آهوهای بیچاره نگهداری کند از سر راه خود بردارند تا تعداد اندک آهوی تازه بازگشته از مرزها را شکار کنند و برای همیشه نسلشان را منقرض کنند.”

تصاویری که در ادامه مشاهده می‌کنید مربوط به حضور شکارچیانی است که سید باقر موسوی را هدف تیراندازی قرار داده‌ و در شنزارهای بستان به کشتار وحوشی چون آهو و کفتار پرداخته‌اند. لازم به ذکر است اصل این تصاویر، که حاوی چهره متخلفان و شماره پلاک خودرو است  در خبرگزاری تسنیم موجود است و در صورت درخواست مقامات ذی‌ربط، به منظور پیگیری در اختیار ایشان قرار خواهد گرفت.

 

گفتنی است، سید باقر موسوی محیط بان خوش فکر خوزستانی که با شکار تصاویری ناب از حیات وحش منطقه خدمتش میان دوستداران حیات وحش شناخته می‌شود، به تازگی در اقدامی درخور تقدیر توانست از فرا رسیدن فصل گرما و افزایش تدریجی دما بهره برده و با افزایش تعداد آبشخورها در منطقه فکه، 35 راس از جمعیت بسیار آهوانی را که  اخیرا به دلیل  از بین رفتن امنیت منطقه  در نتیجه حضور شکارچیان و دامداران، به مرز عراق می‌گریزند و آنجا به دست شکارچیان عراقی کشته می‌شوند، به سمت خاک ایران بازگرداند. این محیط‌بان اما به جای تقدیر سازمان متبوعش این روزها خود را برای دست و پنجه نرم کردن با شکارچیان مسلحی آماده می‌کند که از گرفتن جان هیچ موجودی باکی ندارند. خواه، آهو باشد یا محافظ آهو.

برخی از تصاویری که توسط این محیط‌بان دلسوز از آهوان میشداغ ضبط شده را در ادامه مشاهده می‌کنید. آهوانی که این محیط‌بان را می‌شناسند و بدون کوچکترین هراسی به لنز دوربینش خیره می‌شوند.

عدم حمایت قضایی، معنوی و مالی سازمان حفاظت محیط زیست از محیط‌بانان همواره انتقادات بسیاری را به همراه داشته و سال گذشته شهادت سه محیط‌بان طی تنها 48 ساعت را به همراه داشت. با این حال، شهادت این سه محیط‌بان مظلوم هم نتوانست مسئولان را به اتخاذ تدبیری موثر در راستای حمایت از محیط‌بانان وادارد به طوری که لایحه حمایت از محیط‌بانان که شاید ابتدایی‌ترین اقدام در جهت حمایت از قشر باشد، علی‌رغم آنچه انتظار می‌رفت، ماه‌ها پس از شهادت این سه محیط‌بان و در روزهای پایانی سال 95 به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد.

 

تسنیم

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *