12 اسفند 1402

برخورد با ساخت و سازهای غیر مجاز در تالاب انزلی

مدیرکل مهندسی سواحل و بنادر کشور بر ضرورت جلوگیری از تخریب سواحل و برخورد با ساخت و سازهای غیر مجاز در تالاب انزلی تاکید کرد.

به گزارش خبر راست، محمدرضا اللهیار و حسین چراغی،مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان و هئیت همراه در بازدید میدانی از سازه و تاسیسات آبی واقع در تالاب انزلی و روگاهای آن،حریم حاشیه تالاب را مورد بازدید قرار داده و مسائل و مشکلات ذیربط در این خصوص را بررسی کردند .

وی در حاشیه این بازدید اظهار کرد:ساخت و ساز در دریا و رودخانه های قابل کشتیرانی به سازمان بنادر و کشتیرانی واگذار شده که مجوزهای ساخت و بهره برداری و حق نظارت بر بهره برداران از این سازه ها است.

اللهیار افزود:بنادر و دریانوردی در اوایل دهه ۸۰ طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی کشور که تهیه نقشه جامعی برای کاربری های مختلف در سواحل کشور را با همکاری ۱۸ ارگان انجامید در سه فاز و برای سواحل کشور و کمیته های ساحلی مدیرت سواحل استان و با مدیریت استانداران هر استان و دبیری مدیرکل سازمان بنادر و دریانوردی استان ها شکل داد.

اللهیار گفت:این کار با هدف استفاده بهینه از دریا و تالابها در شمال و دسترسی به دریاهای خزر و همچنین در جنوب بوده است و هرگونه ساخت و سازی بدون دریافت مجور هرگونه خسارت بر محیط زیست و تخریب سواحل را در پی دارد و ایمنی و حتی در برخی از موارد مشکلات سلامت جامعه و مردم را به خطر می اندازد.

وی تاکید کرد:باید هماهنگی بین دستگاه های اجرای مرتبط با حوزه سواحل و پشتیبانی و هماهنگی قوه قضاییه در راستای اینکه ساخت و سازهایی که در حوزه سواحل هست هم مستند برمطالعات علمی و براساس طرح مصوب و ابلاغ شده و هم اینکه همه جنبه های زیست محیطی و حقوقی مهندسی سواحل و سازه های دریایی را داشته باشد.

مدیرکل مهندسی سواحل و بنادر تصریح کرد:مردم حق دارند که از سازه ها و تاسیساتی استفاده کنند خصوصا در موارد تفریحی که نکات ایمنی و زیست محیطی در آن رعایت شده باشد. باید دستگاه های مرتبط با دریا و تالاب شاهد این باشیم که علاوه بر رفع مشکلات موجود که در درجه اول امنیت وسلامتی مردم و گردشگران را تامین کند و باید با عزمی راسخ در این ارتباط اقدامات ویژه ای انجام شود .

وی بر ضرورت جلوگیری از تخریب سواحل و برخورد با ساخت و ساز های غیر مجاز در تالاب انزلی تاکید کرد و افزود:هرسازه ای که در دریا ساخته می شود نیازمند مطالعات پایه ای است که در این راستا سازمان برنامه و بودجه مهندسین مشاور را در سه رتبه،رتبه بندی کرده و مجموعه ساخت و سازهایی را که بخواهند انجام دهند نیازمند مراجعه به آنان است .

اللهیار متذکر شد:با توجه به وظایف حاکمیتی و قانونی بنادر و دریانوردی هر طرحی که معرفی می شود باید از قانون تبعیت کند و همچنین تهیه نقشه ها و طرح های پایه به صورت رایگان در اختیار متقاضیان قرار داده می شود و پس از بررسی و رعایت موضوعات ایمنی و حفظ محیط زیست انجام خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *