5 اسفند 1402

اعطای وام ۲۰میلیون تومانی با کارمزد ۵ درصد برای آسیب‌دیدگان زلزله

به گزارش خبرراست،  استاندار خراسان‌رضوی با اشاره به تصمیم‌گیری‌های صورت گرفته برای اعطای تسهیلات به آسیب‌دیدگان زلزله اخیر مشهد گفت: براساس تصمیمات گرفته شده قرار شد به آُسیب‌دیدگان زلزله مشهد وام 20 میلیون تومانی با کارمزد 5 درصد و بازپرداخت 15 ساله پرداخت شود و 5 تا 5 میلیون تومان نیز به صورت بلاعوض به این افراد پرداخت شود.

علیرضا رشیدیان در نشستی با استاندار خراسان‌رضوی در استانداری پیرامون حادثه زلزله روز گذشته در استان گفت: پس زلزله اخیر استان با توجه به دستورات ریاست جمهور در خصوص امدادرسانی به آسیب‌دیدگان و بازسازی مناطق آسیب‌دیده، معاون بنیاد مسکن به استان آمد و در این خصوص روز گذشته جلسه‌ای داشتیم.

وی ادامه داد: امروز نیز جلسه‌ای تکمیلی در این خصوص با مدیران بانک‌های استان برگزار شد، چون نیاز است برای بازسازی مناطق آسیب‌دیده از تسهیلات لازم برای این امر استفاده شود. در این برنامه بنیاد مسکن به‌عنوان سازمان محوری شناخته شد. اولویت ما در این برنامه شناسایی منازل آسیب‌دیده، آواربرداری و صدور جواز ساخت رایگان برای ساخت و سازهاست.

رشیدیان با بیان این‌که محوریت استفاده از ماشین‌آلات و امکانات فنی مهندسی نیز با بنیاد مسکن خواهد بود، گفت: البته نهادهایی هم که می‌توانند در عملیات انتقال مصالح و کمک به آواربرداری‌ها کمک کنند نیز باید در این فعالیت همراهی داشته باشند تا هزینه‌های روستائیان برای بازسازی مساکن خود کاهش یابد.

استاندار خراسان‌رضوی با اشاره به جلسه خود با معاونین وزارت راه و شهرسازی تصریح کرد: باید با توجه به وضعیت آب و هوا و گسل‌های استان الزامات کارشناسی در ساخت و سازها نیز مد نظر قرار گیرد و حتی از توان دانشگاه‌ها نیز باید در این مسیر استفاده کرد.

رشیدیان گفت: هم‌چنین براساس تصمیمات اتخاذ شده چون ممکن است ابلاغ تسهیلات و اعتبارات برای بازسازی مناطق آسیب‌دیده طول بکشد، قرار شد از تسهیلات مقاوم‌سازی روستایی استان برای این منظور استفاده کنیم. برای این امر بانک مسکن استان مسئولیت را به‌عنوان محور در کنار سایر بانک‌های استان پذیرفت. بر این اساس قرار بر این شد برای هر واحد آسیب‌دیده تا مبلغ 5 میلیون به‌صورت بلاعوض و تا 20 میلیون تومان وام قرض‌الحسنه با بازگشت دوره 15 ساله با احتساب زمان ساخت به آسیب‌دیدگان پرداخت شود. کارمزد این وام 5 درصد خواهد بود.

وی گفت: باید بتوانیم روستاها را بر اساس طرح هادی بسازیم. هم‌چنین باید خیابان‌های آسیب‌دیده روستاها نیز آسفالت شود. در موضوع بازسازی جاده‌ها نیز وزیر راه و شهرسازی قول داده که به‌صورت ویژه این مسأله را پیگیری کند تا اقدامات لازم برای بازسازی و ترمیم راه‌های این مناطق برای اختصاص قیر و بهسازی جاده‌ها انجام شود. باید توجه داشت که زیرساخت‌های جاده‌ای بخشی از این مناطق آماده شده و تنها نیازمند قیر است.

رشیدیان با اشاره به تعداد واحدهای آسیب‌دیده بر اثر زلزله اخیر گفت: تعداد واحدهایی که تاکنون شناسایی شده 1828 واحد مسکونی در 67 روستاست که البته این آمار هنوز قطعی نیست و ممکن است واحدهای دیگری نیز شناسایی شود. این روستاها در مشهد، فریمان، ترتبت جام و سرخس بوده است.

وی افزود: میزان آسیب ساختمان‌ها از زیر 30 درصد است که اکثریت خانه‌ها زیر 30 درصد آسیب دیده‌اند. این آسیب‌ها تا بین 60 تا 100 درصد است که حدود 474 مورد است.

استاندار خراسان‌رضوی گفت: توصیه می‌کنیم مردم به‌دنبال ترمیم خانه‌های ترک خورده نباشند، چوناین مساکن نیز باید بازسازی شود. امیدواریم این بازسازی‌ها با همت دستگاه‌ها و همکاری مردم هم‌چنین دهیاری‌ها و شوراهای اسلامی روستاها که می‌توانند نقش مهمی داشته باشند، انجام شود.

رشیدیان گفت: هم‌چنین در همین جلسه در خواست شد اعطای تسهیلات مقاوم‌سازی برای مسکن روستایی استان پیگیری شود تا با توجه به عقب‌ماندگی حدود 34 درصدی مقاوم‌سازی مساکن روستایی استان، این عقب‌ماندگی جبران شود. این مجموعه اقدامات می‌تواند کمکی برای خروج از رکود شرکت‌های ساخت و سازی هم باشد.

ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *