بدون دیدگاه
2022/06/14 - 22:54

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان:

برای افزایش جمعیت در گیلان تنها ده سال فرصت داریم |جامعه هنوز خطر کاهش جمعیتی را حس نکرده است

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: کشورمان و گیلان از لحاظ رشد جمعیت در وضعیت خوبی نیست زیرا جامعه هنوز خطر کاهش جمعیتی را حس نکرده است.

به گزارش خبر راست و به نقل از تسنیم؛ اسماعیل نورصالحی صبح امروز در نشست خبری درباره حمایت از خانواده و تعالی جمعیت اظهار داشت: کشور ایران و همچنین استان گیلان از لحاظ رشد جمعیت در وضعیت خوبی نیست زیرا جامعه هنوز خطر کاهش جمعیتی را حس نکرده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به تجربه کشورهای اروپایی در حل مشکلات جمعیتی گفت: کشورهای اروپایی هم درگیر این مشکل بودند اما با شیب کُند به آن شرایط رسیدند اما ما در یک زمان ۳۰ ساله و با شیب تند در حال رسیدن به شرایط نامطلوب جمعیتی هستیم.

نورصالحی با بیان اینکه دچار یک اَبَر بحران جمعیتی شده‌ایم خاطرنشان کرد: ایران به حدی نعمت و موهبت دارد که از دیرباز مورد توجه دشمنان بوده است‌ و اگر امروز مسئله جمعیتی در کشورمان حل نشود شاید ۳۰ سال آینده دیگر نسل جوانی برای دفاع از وطن دفاع نداشته باشیم.

ی افزود: در دوران کرونا بسیاری از برنامه‌های آموزشی و سایر مراسمات تعطیل شد زیرا مردم خطر را حس کرده و همه برای مقابله با کرونا همکاری می‌کردند اما درباره جمعیت هنوز خطر جمعیتی را حس نکرده‌اند به‌همین خاطر رسانه‌ها می‌توانند در آگاه‌سازی مردم بسیار تاثیرگذار باشند.

نورصالحی با اشاره به بازنشستگی بسیاری از نیروهای انسانی در ۳۰ سال آینده و کاهش نیروی انسانی جوان تصریح کرد: در صورت عدم افزایش نسل جوان حتی معلوم نیست در ۳۰ سال آینده چه کسی می‌تواند از افراد سالمند جامعه نگهداری کند و این خطری است که همه را تهدید می‌کند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان به ضرورت افزایش نرخ باروری در کشور و استان گیلان طی چند سال آینده اشاره و بیان کرد: حداکثر ۱۰ سال فرصت داریم که اصلاحیات لازم را برای حل بحران جمعیتی انجام دهیم و نرخ باروری کشور و گیلان افزایش یابد.

وی با اشاره به سیاست‌های تشویقی در نظر گرفته شده برای حل مشکلات جمعیت در کشورمان گفت: حدود ۱۹ هزار میلیارد تومان اعتبار به‌همراه سیاست‌های تشویقی بسیار برای رشد جمعیت در نظر گرفته شده و در جذب نیروهای انسانی هم افراد متأهل و دارای فرزند در اولویت خواهند بود‌.

نورصالحی با بیان اینکه ساخت خوابگاه‌های متأهلین در دانشگاه‌های کشور در دستور کار قرار گرفته است ابراز داشت: قانون‌ شدن “جوانی جمعیت” همواره مورد تاکید رهبر معظم انقلاب بود که سرانجام توسط مجلس یازدهم، جوانی جمعیت و سیاست‌های تشویقی آن تبدیل به قانون شده و به تصویب رسید.


شماره خبر 85454 - 2022/06/14
برچسب‌ها:
sdsfrefvrev
خانه هنر نیایش
Website Uptime Monitoring By ServiceUptime.com