بدون دیدگاه
2022/06/07 - 13:45

بعد از اصلاح یارانه مصرف لبنیات در کشور ۱۵ تا ۲۰ درصد کاهش یافته

بعد از اصلاح یارانه مصرف لبنیات در کشور ۱۵ تا ۲۰ درصد کاهش یافته

میراسلام تیموری رئیس هیأت مدیره انجمن صنایع لبنی در نشست خبری اظهار داشت: با افزایش قیمت لبنیات بعد از اصلاح یارانه کالا‌های اساسی مصرف این محصولات در کشور ۱۵ تا ۲۰ درصد کاهش یافته است، اما پیش بینی می‌شود این کاهش مصرف به تدریج جبران شود.

به گزارش خبر راست و به نقل از تسنیم؛ رئیس انجمن صنایع لبنی گفت: این انجمن طرحی درباره کالابرگ لبنیات به دولت ارائه داد که در این صورت سرانه مصرف لبنیات نیز در کشور افزایش می‌یابد.

میراسلام تیموری رئیس هیأت مدیره انجمن صنایع لبنی در نشست خبری اظهار داشت: با افزایش قیمت لبنیات بعد از اصلاح یارانه کالا‌های اساسی مصرف این محصولات در کشور ۱۵ تا ۲۰ درصد کاهش یافته است، اما پیش بینی می‌شود این کاهش مصرف به تدریج جبران شود.

میزان مصرف لبنیات در کشور

وی افزود: در این زمینه می‌توان فرهنگ سازی داشت تا به جای مواد غذایی که ارزش غذایی کمی دارند مردم مصرف لبنیات را جایگزین کنند.

رئیس هیأت مدیره انجمن صنایع لبنی ادامه داد: در صورتی که ۲۰ تا ۲۵ درصد یارانه اختصاصی دولت به کالا‌های اساسی اختصاص یابد مصرف این محصولات در سطح قابل قبولی افزایش می‌یابد، اما باتوجه به اینکه با یارانه پرداختی دولت امکان خرید کالا‌های مختلف وجود دارد این یارانه به سمت مصرف لبنیات نرفته است.

وی گفت: انجمن صنایع لبنی طرحی درباره کالابرگ لبنیات به دولت ارائه داد که در این صورت سرانه مصرف لبنیات نیز در کشور افزایش می‌یابد.

وی در پاسخ به سوالی درباره دلایل افزایش قیمت لبنیات در یک سال با وجود اینکه نرخ شیر خام در سال تنها یک بار افزایش می‌یابد تصریح کرد: شیر تنها یکی از مولفه‌های تعیین قیمت لبنیات در کشور است، اما با توجه به اینکه مولفه‌های دیگر مانند نرخ ارز و مواد پتروشیمی همواره در حال تغییر است نمی‌توان قیمت ثابتی نیز برای لبنیات در نظر گرفت.

تیموری اظهار دشت: گاز مصرفی صنایع لبنی در آذر ماه ۷ برابر شده و قیمت شکر هم به یکباره افزایش یافت در این شرایط نمی‌توان از صنایع لبنی انتظار داشت محصولات خود را افزایش ندهند.

حسین مشاور انجمن صنایع لبنی و متخصص حوزه سرانه مصرف شیر اظهار داشت: سرانه تولید شیر در کشور ۱۱۰ کیلوگرم است، اما سرانه مصرف این محصول در کشور کمتر از ۷۰ کیلوگرم است؛ درحالی که در کشور‌های صنعتی سرانه مصرف این محصول ۲۶۰ کیلوگرم است حتی کشور‌هایی داریم که مردم آن سالانه معادل ۵۰۰ کیلوگرم شیر مصرف می‌کنند.

وی افزود:مصرف شیر در دهک‌های ۸ تا ۱۰ جامعه ۱۱۰ تا ۱۲۰ کیلوگرم در سال است که باید برای افزایش مصرف شیر در کشور و فرهنگ سازی برای جایگزینی مصرف شیر با برخی از محصولات اقدام کرد.

احمد مقدسی رئیس انجمن صنفی گاوداران ایران نیز در این نشست اظهار داشت: دامداران از همان زمانی که ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات نهاده‌های دامی اختصاص یافت مخالف این امر بودند و اکنون نیز حامی اصلاح یارانه کالا‌های اساسی هستیم.

وی درباره وضعیت تخصیص نهاده‌های دامی بعد از اصلاح قیمت آن گفت: در حال حاضر نهاده‌های مورد نیاز دامداران بر اساس ارز نیمایی در بازارگاه وجود دارد، اما دامداران برای خرید این محصولات با کمبود نقدینگی مواجه هستند.

مقدسی اظهار داشت: مطالبات نهاده دامداران با ارز ۴۲۰۰ تومانی، اما هنوز به طور کامل پرداخت نشده است؛ دامداران بعد از آزاد سازی نرخ ارز واردات نهاده‌ها نیاز به سرمایه در گردش چند برابری دارند.

وی گفت: بانک‌ها ۵۰ درصد نقدینگی مورد نیاز دامداران را با ارز جدید تامین کرده اند، اما با توجه به اینکه باید بهره بانکی پرداخت کنند این امر خود هزینه‌های تولید را افزایش داده است.

مقدسی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت بهره وری تولید شیرخام در کشور اظهار داشت: بر خلاف برخی از انتقادات وضعیت رکورد تولید شیرخام در کشور بالا است به طوری که بعد از آمریکا در کنار کانادا در رتبه دوم جهان قرار داریم و رکورد کشورمان بالاتر از اتحادیه اروپا است.

وی افزود: میانگین رکورد تولید شیرخام در کشورمان ۳۴ کیلوگرم است، اما گاو‌هایی داریم که روزانه ۴۱ کیلوگرم شیر می‌دهند.

مقدسی گفت: ۶۰ درصد تولیدات شیر کشور به صورت صنعتی تولید می‌شود، اما در بخش سنتی نیز رکود تولید شیرخام در کشورمان بالا است و دامداران به موضوع اصلاح نژاد دام‌های خود توجه دارند.


شماره خبر 85307 - 2022/06/07
برچسب‌ها:
sdsfrefvrev
خانه هنر نیایش
Website Uptime Monitoring By ServiceUptime.com