بدون دیدگاه
2021/09/11 - 13:59

ریزش ۵۰ درصدی قیمت خودرو‌های خارجی با اجرای این طرح

این پیمانه تیتر‌هایی همچون رشد آرام بورس در هفته‌ای که گذشت، طلا با سیگنال دلار گران شد، عقب رفتن دلار در پی رسیدن تورم چین به زیر یک درصد، قیمت دلار در بازار متشکل ارزی، ظرفیت پالایشی کشور افزایش خواهد یافت، رشد ارزش بازار جهانی ارز‌های دیجیتالی و افزایش واردات نفت آمریکا از روسیه پس از آیدا را در بر دارد.

به گزارش خبر راست و به نقل از تابناک؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون رشد آرام و متعادل بورس در هفته‌ای که گذشت، طلای جهانی با سیگنال دلار گران شد، عقب رفتن دلار در پی رسیدن تورم چین به زیر یک درصد، قیمت دلار در بازار متشکل ارزی چقدر شد؟، ظرفیت پالایشی کشور افزایش خواهد یافت، رشد ارزش بازار جهانی ارز‌های دیجیتالی و افزایش واردات نفت آمریکا از روسیه پس از آیدا را در بر دارد.

ریزش ۵۰ درصدی قیمت خودرو‌های خارجی با اجرای این طرح

دادفر دبیر انجمن واردکنندگان خودرو گفت: تصویب اولیه طرح واردات خودرو در کمیسیون صنایع و معادن، در ازای صادرات این کالا و یا با استفاده از ارز با منشا خارجی توسط همه اشخاص حقیقی و حقوقی بسیار طرح مطلوبی است. وی با اشاره به اینکه ساماندهی بازار خودرو دغدغه مجلس شورای اسلامی در این دوره و دوره قبل بوده است افزود: این طرح تاکنون چندین بار به صحن مجلس رفته و بازگشته و هم اکنون در حال بررسی بیشتر برای بهتر شدن است. وی با بیان اینکه یکی از بند‌های این طرح هم اکنون به کمیسیون صنایع و معادن بازگشته است گفت: طرحی که هم اکنون به تصویب رسیده بسیار مطلوب بوده و شرایط خوبی دارد,، زیرا شرایط را برای اشخاص حقیقی و حقوقی در ازای صادرات خودرو یا اقلام مرتبط با خودرو و قطعات خودرویی به رسمیت شناخته و برای همه با ارز منشا خارجی فراهم خواهد کرد.

 

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با اشاره به اینکه با اجرای این طرح، شاهد افت ۵۰ درصدی قیمت خودرو‌های خارجی موجود در بازار خواهیم بود گفت: این موضوع به نفع مصرف کننده است و البته قانون گذار باید خود را جای مصرف کننده قرار دهد نه تولید کننده، و این درحالی است که در کشور ما تولید کننده، ناظر و دولت یکی هستند و هم اکنون دولت مالک شرکت‌های خودروسازی است. این طرح می‌تواند بازار را به خوبی کنترل کند.

رشد آرام و متعادل بورس در هفته‌ای که گذشت

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات هفته‌ای که گذشت (چهارشنبه، ۱۷ شهریور ‌ماه) با ۶ هزار واحد افزایش نسبت به هفته گذشته به عدد یک‌میلیون و ۵۲۶ هزار واحد رسید؛ بر این اساس رشد شاخص کل در هفته جاری کمتر از یک درصد بود. شاخص کل در پایان روز یکشنبه هفته گذشته (۱۰ شهریور ماه) در حالی با رقم یک میلیون و ۵۲۰ هزار واحد به معاملات خود پایان داد که این رقم روز گذشته (چهارشنبه، ۱۷ شهریور ماه) به یک‌میلیون و ۵۲۶ هزار واحد رسید. شاخص کل (هم‌وزن) در پایان هفته گذشته ۴۵۵ هزار و ۳۷۵ واحد بود که در هفته جاری این عدد به ۴۶۶ هزار و ۹۶ واحد و شاخص قیمت (هم‌وزن) از ۲۸۷ هزار و ۳۴۴ واحد به عدد ۲۹۴ هزار و ۱۰۹ واحد رسید. به نقل از ایرنا؛ در پنج روز معاملاتی این هفته بورس، نمادهای سپید ماکیان (سپید)، ‌ پالایش نفت بندرعباس (شبندر)، لیزینگ کارآفرین (ولکار)، گروه مدیریت ارزش صندوق بازنشستگی کشوری (ومدیر)، شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا)، گروه دارویی برکت (برکت)، فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) و بهساز کاشانه تهران (ثبهساز) در گروه نمادهای پُرتراکنش قرار داشتند.

طلای جهانی با سیگنال دلار، گران شد

به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، قیمت جهانی طلا در معاملات امروز، جمعه، تحت تأثیر عقب‌نشینی ارزش دلار از رکوردهای چند روز اخیر رشد کرد و از ۱٫۸۰۰ دلار بالاتر رفت. قیمت خرید نقدی هر اونس طلا در بورس لندن، اسپات‌گلد، تا ساعت ۱۱:۰۰ به وقت تهران، ۰.۳۴ درصد رشد کرد و به ۱٫۸۰۰.۸۸ دلار رسید. قیمت خرید پیش‌خرید هر اونس طلای آمریکا هم تا این لحظه ۰.۱۵ درصد رشد کرد و به ۱٫۸۰۲.۷۰ دلار رسید. ارزش دلار پس از آن افت کرد که برخی از اعضای بانک مرکزی آمریکا تردیدهایی در مورد برنامه این بانک برای کاهش کمک‌های مالی و حمایتی فدرال‌رزرو در انتهای سال جاری به وجود آوردند. رئیس شیکاگوی فدرال‌رزرو، چارلز ایوانز، گفت اقتصاد آمریکا هنوز به طور کامل از بحران خارج نشده است و اختلالات زنجیره‌های تأمین و کمبود نیروی کار همچنان مشکلاتی به وجود آورده است که نیازمند حمایت است. این اظهارات گمانه‌زنی‌ها در مورد افزایش تورم را بالا برد و باعث شد برخی سرمایه‌گذاران نگران به خرید طلا رو بیاورند.

تورم چین زیر یک درصد آمد!

به نقل از تریدینگ اکونومیکس، نرخ تورم چین در ١٢ ماه منتهی به آگوست به مثبت ۰.۸ درصد رسید. این نرخ تورم که ۰.۲ درصد کمتر از  تورم ماه قبل و  ۰.۱ درصد بیشتر از نرخ پیش‌بینی شده توسط کارشناسان بوده، بیش از همه تحت تأثیر افزایش تورم بخش حمل و نقل قرار گرفته که تورم آن به مثبت ۵.۹ درصد افزایش پیدا کرده است. این کمترین تورم ثبت شده پنج ماه اخیر در چین بوده است. مواد غذایی با تورم منفی ۰.۸ درصدی و مراقبت های درمانی با تورم ۰.۴ درصدی از بخش های مهم کاهنده تورم بوده اند. در بین سایر بخش‌های تورمی، تورم بخش فرهنگ و آموزش ۳.۰ درصد و آب و برق ۱.۱ درصد اندازه گیری شده است. هسته تورمی که تورم بخش انرژی و مواد غذایی را به دلیل نوسانات بالای قیمت در آنها در نظر نمی‌گیرد، در این ماه به ۰.۶ درصد رسیده که در مقایسه با ماه قبل ۰.۲ درصد کمتر شده است. متوسط نرخ تورم چین در بازه زمانی ۱۹۸۶ تا ۲۰۲۱ معادل ۴.۹۵ درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به فوریه ۱۹۸۹ با ۲۸.۴۰ درصد و کمترین تورم نیز مربوط به آوریل ۱۹۹۹ با منفی ۲.۲ درصد بوده است. بر مبنای ماهانه، نرخ تورم چین در این ماه به ۰.۱ درصد رسیده است که  ۰.۲ درصد کمتر از تورم ماهانه ثبت شده این کشور برای ماه قبل به حساب می رود.

ریزش ۵۰ درصدی قیمت خودرو‌های خارجی با اجرای این طرح/ رستم قاسمی: مردم نگران تامین مسکن نباشند/ سیمان به ۲۵ هزار تومانی در راه است/ تصمیم یک دادگاه برای پست‌های تبلیغاتی اینفلوئنسرها/ پیش قیمت دلار در هفته آینده

عقب رفتن دلار در پی رسیدن تورم چین به زیر یک درصد

افزایش تقاضا برای یوان پس از انتظار آمار تورمی باعث کاهش قیمت دلار شد. بر این اساس، شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با ۰.۱۵ درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۲.۵۰۷ واحد بسته شد.

پیش بینی قیمت دلار در هفته آینده؟

 بررسی روند تحولات بازار ارز در هفته‌ای که گذشت، حاکی از آن است که حتی می‌توان تمایل بازار را در روزهای ابتدایی هفته، به سمت کاهش قیمت‌ها ارزیابی کرد. تمایلی که البته چندان جدی نبود و با مقاومت برخی از معامله‌گران در مرز ۲۷ هزار تومان برای سه روز متوقف می‌ماند. البته در معاملات روز دوشنبه حتی برای ساعاتی بهای دلار در کانال ۲۶ هزار تومان نیز معامله شد. به باور کارشناسان اقتصادی، معامله‌گران و فعالان اقتصادی در ابتدای هفته ترجیح می‌دادند، تا در خرید یا فروش ارز احتیاط کنند چرا که آن‌ها برای کاهش بیشتر قیمت‌ها در انتظار روشن شدن سیاست‌های اقتصادی دولت و همچنین تعیین رئیس کل جدید بانک مرکزی بودند. بنابراین در چهار روز ابتدایی هفته، به صورت عمده این اخبار ضد و نقیض در رابطه با مذاکرات هسته‌ای و احیای برجام بود که نوسانات محدودی را در بازار ارز ایجاد می‌کرد. این روند احتیاط و آرامش در بازار ارز تداوم داشت تا آنکه سرانجام از عصر روز سه‌شنبه بازار پس از ده روز آرامش روند صعودی به خود گرفت. در نتیجه این روند افزایشی که شیب نسبتا زیادی هم دارد قیمت ها در بازار آزاد با سرعت به سمت ۲۸ هزار تومان برای دلار و ۳۳ هزار تومان برای یورو حرکت کرد. این درحالی است که قیمت‌ها در صرافی‌های بانکی و همینطور در سامانه نیما، همچنان همان روند ثابت گذشته رو تداوم دادند.

با این وجود معاملات این هفته در محدوده ۲۷ هزار و ۸۰۰ تومان برای دلار به پایان رسید و بر اساس پیش‌بینی تحلیل‌گران فنی، بعد از گذر قیمت از این مرز احتمال افزایش تقاضا به بازار ارز است و همین مسئله برخی معامله‌گران کاهشی را امیدوار کرده است که با آغاز به کار معاملات ارز در هفته آینده و ورود با تدبیر بازارساز، این موج افزایشی شکسته شود. به اعتقاد این گروه از فعالان اقتصادی، این موج افزایشی می‌تواند کوتاه‌مدت بوده و به زودی مدیریت شود.

قیمت دلار در بازار متشکل ارزی چقدر شد؟

مدیر ارتباطات بازار متشکل ارز ایران، قیمت میانگین وزنی اسکناس دلار در معاملات روز پنجشنبه این بازار را ۲۶ هزار و ۵۸۹ تومان اعلام کرد.

تصمیم یک دادگاه برای پست‌های تبلیغاتی اینفلوئنسرها

دیوان عالی فدرال آلمان در حکم مربوط به پرونده های سه اینفلوئنسر اینستاگرام فیس بوک، اعلام کرد اگر اینفلوئنسرها پولی دریافت نمی کنند، می توانند محصولات را بدون برچسب تبلیغات نشان دهند. اینفلوئنسرهایی که هزاران هوادار دارند، می توانند پول زیادی از شرکتها برای تبلیغ محصولاتشان در اینستاگرام دریافت کنند. این دادگاه اعلام کرد اینفلوئنسر فیتنس زمانی که در حال تبلیغ یک برند بوده، باید در این باره شفافیت به خرج می داد. با این حال دادگاه پرونده مربوط به کتی هوملز، مجری تلویزیون و اینفلوئنسر را در خصوص پستی که درباره یک عروسک گذاشته بود را مختومه

اعلام کرد زیرا وی پولی برای این پست دریافت نکرده بود و بنابراین ملزم نبود آن را به عنوان تبلیغات مشخص کند. بر اساس گزارش رویترز، اینستاگرام سال گذشته با سازمان بازارها و رقابت انگلیس به توافق رسید با تبلیغات پنهان اینفلوئنسرها در این شبکه اجتماعی اشتراک گذاری عکس و ویدیو برخورد کند.

ظرفیت پالایشی کشور افزایش خواهد یافت

وزیر نفت با بیان اینکه حجم ذخایر سوخت نیروگاهی ۳۰ درصد کمتر از پارسال است، گفت: ظرفیت پالایشی کشور تا پایان دولت سیزدهم ۱.۵ برابر افزایش خواهد یافت.

افزایش واردات نفت آمریکا از روسیه پس از آیدا

واردات نفت اورال روسیه به آمریکا در سپتامبر و اکتبر افزایش خواهد یافت زیرا ۷۷ درصد از تولید نفت فراساحلی خلیج مکزیکوی آمریکا با گذشت ۱۰ روز از فرود توفند آیدا در سواحل لوییزیانا، تعطیل مانده است. تقاضای پالایشگاههای منطقه گلف کاست برای نفت همزمان با توقف عرضه خلیج مکزیکو باعث شده است قیمت نفت ترش مدیوم روسیه که کیفیتی مشابه گریدهای تولید شده در خلیج مکزیکو دارد، تقویت شود. اگرچه خرید نفت اورال روسیه برای پالایشگاههای آمریکایی غیرمعمول نیست اما تقاضای خرید پس از توفند آیدا، از قیمتها پشتیبانی کرده است. نفت اورال در بالاترین رکورد هفت ماه اخیر معامله می شود و پیشنهاد خرید آن روز چهارشنبه یک دلار و پنج سنت پایینتر از نفت برنت بود در حالی که این اختلاف قیمت پیش از طوفان، یک دلار و ۹۵ سنت بود. قیمتها حتی با وجود چشم انداز عرضه بیشتر از سوی اوپک، تقویت شده است. آیدا باعث از دست رفتن تولید ۲۰.۶ میلیون بشکه نفت شده که بیش از هر طوفان دیگری در ۱۳ سال اخیر بوده است. شرکت رویال داچ شل همچنان در حال ارزیابی صدمات به ایستگاه ترانسفر فراساحلی وست دلتا-۱۴۳ است که بخش زیادی از نفت خلیج مکزیکو را به ساحل منتقل می کند. با تعطیلی این پلتفرم، شرکت شل تولید نفت ترش مدیوم مارس را متوقف کرده است. هیچ توفندی به قدرتمندی آیدا تاکنون به بازارهای انرژی آمریکا ضربه نزده بود.

رشد ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتالی

مجموع ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتالی در حال حاضر ۲۱۲۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود که این رقم نسبت به روز قبل ۰.۹۹ درصد بیشتر شده است. در حال حاضر ۴۴ درصد کل بازار ارزهای دیجیتالی در اختیار بیت کوین و ۱۸ درصد در اختیار اتریوم است. بیت‌ کوین ۱۲ سال پیش توسط گروه گمنامی از معامله‌گران بر بستر بلاک‌چین ایجاد شد و از سال ۲۰۰۹ معاملات اولیه آن شکل گرفت.

سیمان ۲۵ هزار تومانی در راه است

علی نیکزاد نایب رییس مجلس شورای اسلامی در صفحه توییتر خود نوشت: «پیش از این دو سرپرست و یک وزیر دولت دوازدهم قول ساماندهی بازار فولاد و سیمان داده بودند که متأسفانه نتوانستند عمل کنند؛ در نشستی که با وزیر جدید صمت داشتیم، قول دادند قیمت هر پاکت سیمان ظرف ۱۵ روز به ۲۵ هزار تومان برسد و قیمت میلگرد هم در سه مقطع یک ماهه به‌طور کامل ساماندهی شود.»

رستم قاسمی: مردم نگران تامین مسکن نباشند

وزیر راه و شهرسازی گفت: با ساخت سالانه یک میلیون مسکن در کشور، مردم دغدغه‌ای در خصوص تامین مسکن خود نداشته باشند. رستم قاسمی روز جمعه در حاشیه دیدار رییس جمهوری با مردم طبس در محل امامزاده حسین بن موسی الکاظم (ع) در پاسخ به ذغدغه و درخواست آنان برای ساخت و تامین مسکن اظهار داشت: تمام افراد که مسکن اولی هستند و بند جیم آنان قرمز نشده، نسبت به ثبت‌نام در سامانه اقدام کنند. وی افزود: در شهر طبس ۲ قطعه جدید برای الحاق به شهر تعیین شده و به دنبال الحاق قطعات دیگری هم هستیم.

ریزش ۵۰ درصدی قیمت خودرو‌های خارجی با اجرای این طرح/ رستم قاسمی: مردم نگران تامین مسکن نباشند/ سیمان به ۲۵ هزار تومانی در راه است/ تصمیم یک دادگاه برای پست‌های تبلیغاتی اینفلوئنسرها/ پیش بینی قیمت دلار در هفته آینده

وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد: برخی مردم اذعان دارند که برخی شرکت‌ها در وسط شهر طبس زمین‌های خوبی را گرفتند ما این موضوع را پیگیری می‌کنیم و علت را بررسی خواهیم کرد. در حوزه مسکن برنامه ما این است که سالی یک میلیون مسکن در کشور ساخته شود و تلاش ما این است که مصالح از جمله سیمان و میلگرد از طریق دلالی نباشد و از طریق خرید مستقیم از کارخانه باشد تا واحدها با کمترین قیمت به‌دست مردم برسد. ساخت برخی واحدها را خود مردم و برخی را بنیاد مسکن بر عهده می‌گیرد تا کارها به سرعت پیش برود. وزیر راه و شهرسازی گفت: با این قانون جدید جهش و رونق مسکن که توسط مجلس شورای اسلامی مصوب شده به ما اجازه خوبی داده و زمین، وام و کمک‌های خوبی به مردم ارائه خواهد شد تا صاحب‌ خانه شوند.


شماره خبر 76144 - 2021/09/11
sdsfrefvrev
خانه هنر نیایش
Website Uptime Monitoring By ServiceUptime.com