بدون دیدگاه
2021/09/06 - 11:23

شهادت دو تن از فرماندهان مقاومت پنجشیر در حمله پهبادهای پاکستانی

دو تن از فرماندهان برجسته جبهه مقاومت در پنجشیر کشته شدند.

به گزارش خبر راست و به نقل از وقایع روز؛ جبهه مقاومت ملی افغانستان اعلام کرده است که فهیم دشتی سخنگوی این جبهه و همچنین ژنرال عبدالودود زره، خواهرزاده احمدشاه مسعود، در درگیری ‌های پنجشیر کشته شده‌اند.

در حالیکه رسانه‌های رسمی از علت کشته شدن این دو چهره شاخص مقاومت مردمی افغانستان در پنجشیر ابراز بی‌اطلاعی می‌کنند، محمد حسین جعفریان کارشناس ارشد مسائل افغانستان و از افراد مرتبط با مقاومت پنجشیر، دلیل این واقعه را حمله پهپادهای پاکستان اعلام کرد.

به گفته جعفریان به نقل از منابع موثق از نزدیکان احمد مسعود فرمانده جبهه مقاومت پنجشیر، این دو فرمانده برجسته مقاومت، در مکانی امن و بی‌خطر که هنوز هم طالبان به آن منطقه نرسیده‌اند با خودرو در حال حرکت بوده‌اند که مورد حمله پهپادهای پاکستانی قرار گرفته‌ و همین امر منجر به شهادتشان شده است.

به گفته جعفریان منطقه مزبور محل رفت و آمد سران جبهه مقاومت بوده و ممکن است هدف اصلی این حمله پهپادی، شخص احمد مسعود فرمانده مقاومت پنجشیر بوده باشد.

جعفریان افزود، دیدار رئیس سیا با مقامات طالبان در کابل و متعاقب آن حضور رئیس آی‌اس‌آی (اطلاعات ارتش پاکستان) در افغانستان و دیدار با هسته مرکزی رهبری طالبان، همگی در راستای مبارزه با مقاومت پنجشیر بوده است و حمله پهپادی به فهیم دشتی و ژنرال عبدالودود از نتایج آن است.

جبهه مقاومت ملی افغانستان نیز در صفحه توییتر خود به زبان انگلیسی خبر کشته‌شدن فهیم دشتی و ژنرال عبدالودود را تایید کرده است.

دو تن از فرماندهان مقاومت پنجشیر کشته شدند / پهبادهای پاکستان عامل شهادت فهیم دشتی و ژنرال عبدالودود

پیام توئیتری جبهه مقاومت ملی افغانستان و تأیید خبر کشته شدن فهیم و عبدالودود

در یک حساب کاربری در اینستاگرام که به نام احمد مسعود فعالیت می‌کند – در توضیحات این صفحه آمده است که متعلق به احمد مسعود و تحت مدیریت وی نیست-  نیز طی پیامی کشته شدن فهیم دشتی اعلام شده و آمده است: ««شهید راه آزادی مرد با وفا و با وقار! دشتی دیگر زنده نیست، جوان مرد که در حمله به احمدشاه مسعود چشم اش آسیب دید و در حمله دیگر به پنجشیر جان‌اش را از دست داد. دشتی در راه مبارزه با آزادی و جنگ در مقابل طالب جام شهادت را نوشید».

 

دو تن از فرماندهان مقاومت پنجشیر کشته شدند / پهبادهای پاکستان عامل شهادت فهیم دشتی و ژنرال عبدالودود

ذبیح‌الله مسعود برادرزاده احمدشاه مسعود و پسرعموی احمد مسعود نیز با انتشار پستی در صفحات مجازی از شهادت ژنرال عبدالودود زره خواهرزاده احمد شاه مسعود خبر داد.

 

دو تن از فرماندهان مقاومت پنجشیر کشته شدند / پهبادهای پاکستان عامل شهادت فهیم دشتی و ژنرال عبدالودود

پیام ذبیح‌الله مسعود پسر عموی احمد مسعود

فهیم دشتی، روزنامه‌نگار، تحلیلگر سیاسی و مشاور رسانه‌ای و مدتی هم رئیس اتحادیه خبرنگاران افغانستان بوده است. وی از چهره‌های نزدیک به احمد شاه مسعود و خواهرزاده عبدالله عبدالله است.

وی از سال ۱۳۷۱ در نشریه «هفته نامه کابل» که احمد شاه مسعود آن‌را تأسیس کرده بود فعالیت رسانه‌‌ای خود را آغاز کرد. دشتی بیش از یک دهه پس از سقوط دور اول طالبان، این نشریه را به عنوان نشریه نمونه در کشور، منتشر کرد.

وی کتاب‌های متعددی نیز درباره افغانستان تألیف کرده است.

دشتی همان‌گونه که در جبهه‌ مقاومت به رهبری احمدشاه مسعود سخنگوی این جبهه بود در زمان پسر وی یعنی احمد مسعود نیز سمت سخنگویی و مسئول مطبوعاتی را بر عهده داشت. او ۲۱ سال پیش طی عملیات انتحاری دو عرب جهت سوء قصد به جان احمدشاه مسعود در خواجه بهاءالدین ولایت تخار، مجروح شده بود. در همین عملیات انتحاری بود که احمدشاه مسعود به شهادت رسید.


شماره خبر 75897 - 2021/09/06
sdsfrefvrev
خانه هنر نیایش
Website Uptime Monitoring By ServiceUptime.com