بدون دیدگاه
2021/08/29 - 10:04

یادداشت/ به من بی‌سواد بگو…!

با خود میگویم من بی‌سواد را چه به این حرف‌ها، اما اگر یک ارزن احساس مسئولیت هم برایم مانده باشد نباید به فکر بروم؟ با خودم گفتم به‌راستی چرا هیچ‌کسی جز مردم معمولی در این فیلم لهجه ندارند؟

به گزارش خبر راست، صادق نعمتی: با خود میگویم من بی‌سواد را چه به این حرف‌ها، اما اگر یک ارزن احساس مسئولیت هم برایم مانده باشد نباید به فکر بروم؟ با خودم گفتم به‌راستی چرا هیچ‌کسی جز مردم معمولی در این فیلم لهجه ندارند؟ از سَرگُرد ارتشَش تا خاتونش، از روزنامه نگارش تا اهل سیاستش، از خانش تا مرد علم و اقتصادش، همه فارسی از نوع باکلاس و تجریشی‌اش. گفتم شاید گذشتگانِ خواسته‌اند با ما آیندگان شوخی کنند، همه فارسی میدان ونکی حرف می‌زدند ناقلاها به ما رسید فارسی ما بوی چول گرفت شد میدان صیقلانی!

با خود گفتم یعنی در چند ده سال پیش مشاهیری چون مهدی ویشگاهی (نقاش ۱۲۹۹) مجید سمیعی (نابغه مغز و اعصاب ۱۳۱۶) آرسن میناسیان (داروساز ۱۲۸۵) محمود نامجوی (وزنه‌بردار و اولین ایرانی دارای طلای مسابقات جهانی) محمد معین (دکترای ادبیات ۱۲۹۷) حسین سمیعی (۱۲۵۳ رئیس فرهنگستان ایران) گیلکی بلد نبودند؟ با خود گفتم مشاهیری که به پسوند گیلانی‌شان می‌بالیدند، لهجه نداشتند؟

خانم کارگردان باسواد به من بی‌سواد بگویید اگر لهجه داشتند، چرا چهره و زبان و پوشش هیچ‌کدام از نقش‌های اصلی‌تان به من مخاطب فرهنگ اصیل گیلان زمین را یادآوری نمی‌کنند؟ یعنی گیلان در سال ۱۳۲۰ فقط بقول شما رعیت داشت؟ باغبان و سرایدار و نوکر و آشپز برای خاتون‌هایتان داشت؟ پس فرهیختگان این ایل کجای جنگل جامانده بودند که میان صنوبرهای جنگل سراوان گمشان کردید.

محمود بهزادها و حمیده خیرآبادی‌هایش عوارضی قزوین جامانده بودند؟ من مانده‌ام تنها کتاب خانِ فیلمتان در سال ۱۳۲۰ یک زن از دیار غیر گیلان بوده؟ با ما شوخی می‌کنید؟ خاتون فیلمتان می‌داند ناز دخترانِ گیلِ زنان اولین‌ها بودند که اجازه تحصیل یافتند؟

اولین بانک و داروخانه شبانه‌روزی و بازیگر زن در تئاتر ایران، اولین کتابخانه و اولین کارخانه برق و چاپخانه و روزنامه بلدیه و اولین خیابان سنگ‌فرش اولین سینما و تئاتر و انجمن‌های فعال فرهنگی اولین مدرسه به سبک امروزی دخترانه و پسرانه و بالاخره اولین شهری که دولت‌های روس و انگلیس و عثمانی و فرانسه در آن نمایندگی سیاسی داشتند و کنسولگری دایر کردند به خدای علی مابقی در حوصله نیست گیلان ما این بود نه خاتون تو، با همه این پیشینه ما می‌بالیم به کشاورززاده بودنمان، لهجه ما بوی چول می‌دهد اما لهجه و محتوای فیلمت بوی بی‌هنری، بی‌سوادی، بی‌فکری، بی‌اصالتی، توهین، نژادپرستی، تخریب و بوی دل شکستن می‌دهد. این خاتونِ شماست.


شماره خبر 75532 - 2021/08/29
sdsfrefvrev
خانه هنر نیایش
Website Uptime Monitoring By ServiceUptime.com