بدون دیدگاه
2021/08/03 - 11:30

نفس نمانده دیگر…

کرونا برای مــردم بدبختی و فقر و برای برخی ثروت به ارمغــان آورد. طی چند وقت گذشته افزایش قیمت تخت‌های بیمارستانی و هزینه کمرشکن درمان کرونا در کشور، باعث شده بسیاری فرش زیر پایشان را بفروشند تا شاید عزیزانشــان را از دست ندهند.

به گزارش خبر راست، روزنامه آرمان ملی در سرمقاله خود نوشت: کرونا برای مــردم بدبختی و فقر و برای برخی ثروت به ارمغــان آورد. طی چند وقت گذشته افزایش قیمت تخت‌های بیمارستانی و هزینه کمرشکن درمان کرونا در کشور، باعث شده بسیاری فرش زیر پایشان را بفروشند تا شاید عزیزانشــان را از دست ندهند.

طبق گزارش‌های قبل، هزینه بستری در بیمارستان‌های غیردولتی و تخت‌های آی سی یو به شبی ۱۶ میلیون تومان رسیده بود. مبلغ پیش‌پرداخت بیمارستان خصوصی برای بیماران کرونایی ۲۰میلیون تومان است، بیمارستانی هم ۳۰میلیون تومان می‌گیرد و مبلغ ورودیه باقی بیمارستان‌های خصوصی که بیماران کرونایی را پذیرش می‌کنند هم بین ۳۰تا ۵۰میلیون تومان است. وضعیت در بیمارستان‌های دولتی اما به‌گونه دیگری است. اواخر اسفند سال گذشته معاون درمان وزیر بهداشت اعلام کرد که ۹۰درصد هزینه‌های بستری بیمــاران از ســوی بیمـــه پرداخت می‌شود و رقم پرداختی بدون ‌آی‌سی‌یو حدود ۱۵۰هزار تومان است. او گفته بود که تمام داروها و آزمایش‌های تشخیصـــی کرونا در بیمارستان‌های دولتی رایگان اســـت و فقط ۱۰ درصد هزینه خدمات هتلینگ بیمارستانی (تخت روز) بر عهده بیمار است. اما گزارش اخیر تجارت نیوز، نشان از یک فاجعه و کلاهبرداری در روزهایی دارد که تقریبا همه بیمارستان‌های کشور، امکان بستری یک بیمار جدید را ندارند و رکورد ابتلا و بستری در کشور شکسته شد. طبق این گزارش، شرایط بحرانی کرونا در کشور برای برخی سودهای چند صد میلیونی دارد. در این میان برخی از این بیمارستان‌ها و شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات درمانی پیشنهاد بهتری برای بیماران دارند؛ بیمارستان در منزل آن هم شبی ۵ میلیون تومان. این یک بازی دو سر برد است. هم برای بیمار که هزینه کمتری می‌دهد و هم برای بیمارستان‌هایی که تخت خالی ندارند اما حالا می‌توانند خدماتشان را به خانه بیماران ببرند. البته نه برای همه. تنها برای آنهایی که می‌توانند برای درمان کرونا ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان هزینه کنند.

هزینه ۱۰۰ میلیونی بستری!

در بیمارستان‌های دولتــی جـــای سوزن انداختــن نیست. امــا در بیمــارستان‌های خصوصی می‌شود به سختی تخت خالی پیدا کرد. البته با ۳ برابــر قیمت مصوب! محمد می‌گوید: «برای بستری بیمار کرونایی در بخش آی‌سی‌یو گفتند ۱۰۰ میلیون تومان باید پرداخت کنید. ما فقط می‌خواهیم بیمارمان زنده بماند. پس پول را سریع پرداخت کردیم.» پذیرش یکی از بیمارستان‌های خصوصی می‌گوید: «هزینه هر شب بستری در بخش ICU هشت میلیون تومان است. این در حالی است که براساس تعرفه‌های درمانی امسال، هزینه هر شب بستری در بخش ICU بیمارستان خصوصی، حدود ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است! اما حالا قیمت‌ها ۳برابر شده است.» اما ظرفیت تخت‌های بیمارستان خصوصی هم پر می‌شود. اینجاست که بیمارستان‌های خصوصی پیشنهاد دیگری برای بیماران دارند؛ «می‌توانید بیمار کرونایی خود را در خانه نگه دارید.» بستری در خانه با همان شرایط بیمارستان شبی ۵ میلیون. ۱۰روز بستری در خانه حدود ۵۰ میلیون تومان می‌شود. شلوغی بیمارستان‌ها و نبود تخت خالی تنها یک راه پیش پای برخی بیماران می‌گذارد؛ تماس با برخی شرکت‌ها که آگهی مراقبت ویژه از بیماران کرونایی در خانه داده‌اند. چون زمان انتظار برای پذیرش در بیمارستان مشخص نیست. شاید یک روز، شاید هم چند روز. در این مدت اما ممکن است پیشرفت بیماری، ریه را درگیر کند.

ویزیت ۳.۵ میلیونی پزشک متخصص

این شرکت‌ها مدعی‌اند که بیمارستان را به خانه می‌آورند با همه امکانات و تجهیزات. مسئول یکی از این شرکت‌ها به تجارت‌نیوز می‌گوید: «هرچه در بیمارستان هست، ما در خانه برایتان فراهم می‌کنیم. »چند پزشک لازم است که بیمار را ویزیت کنند. هزینه یکبــار ویزیت پزشک متخصص عفــونــی ۲ میلیون تومان است. ویزیت متخصص قلب ۳.۵ میلیون تومان و پزشک بیهوشی هم ۱.۵ تا دو میلیون تومان است.» این یعنی ویزیت سه پزشک متخصص در منزل برای بیمار حدود ۷ میلیون تومان هزینه دارد. این در حالی است که براساس تعرفه‌های ابلاغی سال ۱۴۰۰ هزینه ویزیت یک متخصص یا فوق تخصص از ۸۵ هزار تومان تا ۱۰۰ هزار تومان است. البته در مطب. اما برخی از اپلیکیشن‌های سلامت هم گزینه ویزیت در منزل را دارند و هزینه ویزیت پزشک متخصص ۶۰۰ هزار تومان است!


شماره خبر 74581 - 2021/08/03
برچسب‌ها:
sdsfrefvrev
خانه هنر نیایش
Website Uptime Monitoring By ServiceUptime.com