بدون دیدگاه
2021/05/16 - 14:00

وزیر بهداشت:

۸۷ درصد مرگ های ناشی از کرونا در افراد بالای ۶۰ سال یا دارای بیماری زمینه ایست / مرگ و میر کرونا در کودکان چاق

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه ۸۷ درصد مرگ های ناشی از کرونا در افراد بالای ۶۰ سال یا دارای بیماری زمینه ای بوده و به همین دلیل واکسیناسیون را از این گروه سنی شروع کردیم، گفت: دو مرحله از واکسیناسیون را دنبال می کنیم، مرحله اول کاهش مرگ و میرها و مرحله دوم قطع زنجیره بیماری است. در مرحله اول، ۱۳ و نیم تا ۱۴ میلیون جمعیت هدف ما آنهایی هستند که سن بالای ۶۰ سال یا بیماری زمینه ای دارند.

به گزارش خبر راست،  به نقل از ایسنا‌؛ سعید نمکی در مراسم اختتامیه طرح کنترل وزن و چاقی دانش آموزان(کوچ) با بیان اینکه یکی از واژه های پر رمز و راز آفرینش همین واژه کوچ است گفت: رمزها را می شود با عقل و علم گشود ولی رازها گشودنی نیست و کوچ از رازهای مگوی آفرینش است. کوچ و هجرت در شریعت ما نیز جایگاه مقدسی دارد و تاریخ اسلام را برمبنای میلاد پیامبر اکرم (ص) نگذاشته اند؛ بلکه بر مبنای هجرت و مهاجرت ایشان است. کوچ گاهی کندن از یک مکان به مکان دیگر و گاهی کوچ در درون است. مبدا تاریخ تحول و حرکت عرفانی مولانا نیز تاریخ تولدش نیست بلکه زمانی است که شمس را در قونیه دید و هجرت در درونش از همان روز آغاز شد.

وی افزود: جهانیان از کووید درس های بسیاری آموختند. آموختیم که مرگ و میرها در کووید یا به دلیل سن بالا و یا بیماری های زمینه ای است. قبل از بروز و شیوع کرونا، هرسال ۳۸۰ هزار مرگ داشتیم که حدود ۳۱۳ هزار مورد به علت بیماری های غیرواگیر بود. از این مرگ ها ۹۷ هزار مورد به علت پرفشاری خون و عوارض ناشی از آن بود و درصد بالایی از این مرگ ها ریشه در بیماری های غیرواگیر و عواملی چون چاقی، بی تحرکی و شیوه زندگی غیرمتعادل داشت. این دستاورد ایام غیرکروناست. در ایام کرونا آموختیم که بیماران غیرواگیر بیشتر جان خود را از دست می دهند و متاسفانه در میان کودکان و نوجوانانی که گرفتار شدند، آنهایی جان خود را از دست دادند که یا یک بیماری مادزادی زمینه ای داشتند و یا چاق بودند.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه از نخستین لحظه هایی که ویروس کووید ۱۹ در دنیا بروز و ظهور کرد، کار را رصد کردم گفت: اولین مرگ کودک، مربوط به کودک ۹ ساله ای در قشم است که مسافری از قم بود و متاسقانه فقط چاق بود و بیماری دیگری نداشت. بعد از آن بچه های متعددی را به علت کووید از دست دادیم که ام المرض شان چاقی بود.

وی افزود:۸۷ درصد مرگ های ناشی از کرونا در افراد بالای ۶۰ سال یا دارای بیماری زمینه ای بود و به همین دلیل واکسیناسیون را از اینها شروع کردیم. دو مرحله از واکسیناسیون را دنبال می کنیم، مرحله اول کاهش مرگ و میرها و مرحله دوم قطع زنجیره بیماری است. در کاهش مرگ و میرها ۱۳ و نیم تا ۱۴ میلیون جمعیت هدف ما آنهایی هستند که سن بالای ۶۰ سال یا بیماری زمینه ای دارند.

وی با طرح این پرسش که چگونه می شود با پدیده مهلک چاقی درافتاد، آیا یک کار صرفا درمانی است و متولیان نظام سلامت باید این بحث را اداره کنند؟ گفت: خیر، این کار صد درصد یک کار فرهنگی است و یک تغییر رویکرد و نگاه را در شیوه زیستن آدم ها می طلبد؛ آن هم از کمترین سن ممکن و از دوران مدرسه. مدرسه مناسب ترین مقطع و برشی است که می شود در رفتار کودک تاثیر گذاشت.

نمکی افزود: از سنین مدرسه است که می توان تغییر شیوه زندگی، مبارزه با چاقی، خودخواهی، فزون خواهی، بی احترامی به حقوق اجتماعی، قانون شکنی و پروتکل شکنی را به افراد آموخت. مدرسه بهترین عرصه برای ورود به این مقولات است. چگونه می شود به کسی که در دهه چهارم و پنجم زندگی است تغییر سبک زندگی و ورزش منظم را آموخت. تحرک در هر سنی خوب است. برخی در سنین پیری ورزش می کنند، اما زمانی که می شود بهترین مداخله را داشت دوران کودکی است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه یکی از نگرانی هایم برای مدیریت بحران ها، این بچه ها هستند که اضافه وزن زیادی دارند گفت: اگر سیل آمد و زلزله شد کودک ۱۲۰ کیلیویی را چه کسی می خواهد مدیریت کند. بچه ها الان نمی توانند بدوند و خدایی ناکرده ممکن است زیر آوار بمانند و قدرت مراقبت از خویشتن را ندارند. این آفت گریبانگیر نسلی شده که فست فود و تنقلات مضر می خورد. متاسفانه تبلیغات رسانه ای برای درآمدهای سرشار وجود دارد و این تبلیغات قطع هم نمی شود. جریمه ای هم بر کالاهای زیان آور نمی گذاریم و خبری از آن هم نیست.

وی ادامه داد: متاسفانه نسلی را تحویل خواهیم گرفت که زودتر دیابت و بیماری قلبی و عروقی می گیرند. در آی سی یوها و سی سی یوها مرتب سن گرفتاری های قلبی و عروقی در حال کاهش است. ۳۰ سال قبل اداره کل بیماری های غیرواگیر را راه اندازی کردم، زیرا می دانستم روزی از بیماری های واگیر به سمت بیماری های غیرواگیر گرفتار می شویم. در تغییر سبک زنگی و تغییر نظام تغذیه ای چقدر در وزارت بهداشت می توانیم نقش داشته باشیم؟ تغییر سبک زندکی یک کار عظیم بین بخشی می طلبد. اگر بی تحرکی ادامه یابد و فضای مجازی به جای افزایش آگاهی، تنبلی را ارمغان آورد، نظام سلامت در آینده دچار چالش های عمده خواهد شد.

نمکی با بیان اینکه یک شب بستری شدن در ارزانترین سی سی یوها و آی سی یوهای دنیا یک هزار دلار آب می خورد و نظام های سلامت دنیا با چالش های عظیم هزینه های سرسام آور سلامت روبه رو خواهند شد، گفت: ارزانترین راه اجرای برنامه های پیشگیرانه مانند طرح کوچ است که بتوانیم تغییر شیوه و سبک زندگی را در کشور نهادینه کنیم. آن هم از مدرسه که بهترین عرصه برای ورود به این حیطه است. از بودجه سلامت باید برای بودجه مدارس گذاشت و بچه های تندرستی تربیت کرد که نسلی سرشار از امید و نشاط در آینده باشند. ما همواره همراه هستیم و خودمان را مکلف به هرگونه همکاری می دانیم.

وزیر بهداشت با اشاره به واکسیناسیون علیه کرونا در کشور، گفت: ما واکسیناسیون را برای همه گروه‌های هدف طبق سند ملی دنبال می‌کنیم. من از مردم خواهش می‌کنم که هرگز در زمینه واکسن بدون اطلاعیه‌های ما که رسما اعلام می‌شود، به مرکزی مراجعه نکنند. گروه‌های سنی را از طریق اطلاعیه اعلام می‌کنیم و با یک پیامک عزیزان را به مراکز فراخوان می‌دهیم و افرادی که پرونده سلامت ندارند، راهنمایی می‌کنیم که چگونه در سامانه ما ثبت نام کنند.

وی تاکید کرد: اگر کسی از گروه سنی از تزریق واکسن جا ماند، به این معنی نیست که دیگر برایش نمی‌زنیم، بلکه همه افرادی که از گروه‌های سنی قبلی باقی ماندند، حتما برایشان واکسن تزریق می‌کنیم. اولویت اول ما ۸۰ سال به بالا بود، الان افراد ۷۵ سال به بالا را شروع کردیم. ضمن اینکه برای افراد ۸۰ سال به بالایی که باقی مانده‌اند، برایشان واکسن تزریق می‌کنیم و به تدریج پیش می‌رویم.

نمکی گفت: محموله واکسن ما هم دیشب رسید و محموله سنگین‌تری امشب خواهد رسید و هفته آینده هم محموله‌ای می‌رسد و ان‌شاءالله گروه هدف‌مان را که افراد بالای ۶۰ سال و بیماران خاص و صعب العلاج را تا اواخر خرداد و اوایل تیر ماه این ۱۳ تا ۱۴ میلیون نفری را که عامل اصلی بستری و مرگ و میر در بیمارستان ها هستند، بتوانیم واکسینه کنیم و بعد سراغ سایر افراد رویم.

وی تاکید کرد: برخی از جوسازی‌ها برای تشویش اذهان مردم عزیز مطرح می‌شود، ماننداینکه واکسن وارد می‌شود، اما به موقع تزریق نشده و در بازار آزاد فروخته می‌شود. این یک کذب ۱۰۰ درصد محض است. ما از طریق سامانه وزارت بهداشت می‌توانیم حتی در سطح یک روستا از یک شهرستان در یک خانه بهداشت رویم و مشخص کنیم که امروز در آنجا چند واکسن تزریق کردند، چه کسانی واکسن زدند و توسط چه کسانی تزریق شده و کد ملی فرد دریافت کننده و کد واکسنی که تلقیح شده را داریم و امکان چنین سوءاستفاده‌ای مطلقا وجود ندارد.

وزیر بهداشت گفت: ممکن است در روزهای اول برخی افراد جابجا واکسن تزریق کردند که برخورد بسیار شدید و غلیظ کردیم و این پدیده رفع شد. خواهشم از مردم این است که به این اظهارات بی ربط گوش ندهند و بدانند که فرزندان ما در نظام سلامت، امانت داران دقیقی برای حفظ بیت‌المال و دفاع از سلامت مردم هستند.

وی گفت: ما به عنوان یک رکورد جدید ۱۶۲ هزار واکسن در ۲۴ ساعت گذشته تزریق کردیم و ان‌شاءالله رکوردهای بالای ۳۰۰ هزار تا را در روزهای آینده انجام خواهیم داد.


شماره خبر 73845 - 2021/05/16
sdsfrefvrev
خانه هنر نیایش
Website Uptime Monitoring By ServiceUptime.com