فلاح با اشاره به بومی بودن این مارها ادامه داد: طبق بررسی کارشناسان تمامی مارهای مشاهده شده در این ناحیه از نوع مار چلیپر یا Natrix tessellata که یک نوع مار آبی بوده و خطری برای شهروندان ندارد و کاملا غیرسمی است.

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست بندرانزلی فصل‌زاد و ولد مار چلیپر را یکی از دلایل رویت بیش از حد این جانور عنوان کرد و افزود: علت افزایش قابل توجه این نوع مار آبی ایجاد یک زیستگاه مطلوب و وجود منابع غذایی کافی اعم از بچه ماهی، موش و… در منطقه موج‌شکن انزلی می‌باشد.

وی افزود: اندازه این مار بستگی به محیط زندگی و رژیم غذایی دارد و طبق مشاهدات و بررسی‌های صورت پذیرفته طول این مار گاها به ۱.۲ متر و وزن آن به حدود ۷۰۰ گرم می‌رسد.

حسین علی‌نژاد، رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان نیز در این خصوص اظهار داشت: مار‌های زنده گیری شده بر اساس کلیدهای شناسایی، تشخیص نوع گونه و سمی و غیر سمی بودن آن مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: کلیه مار‌های زنده گیری شده از نوع مار آبی چلیپر با نام علمی Natrix tessellata و با طول حداکثر ۱۲۰ سانتیمتر بومی مناطق تالابی و رودخانه‌های استان گیلان و کاملا غیر سمی می‌باشند و خطر جدی برای شهروندان محسوب نمیشوند. (برای اطمینان و تایید تشخیص، تصاویر مربوطه از طریق شبکه مجازی در اختیاراستادان دانشکده محیط زیست و منابع طبیعی دانشگاه قرار گرفت، که ایشان نیز تشخیص کارشناسی اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان را مورد تایید قرار دادند).

علی نژاد در پایان گفت: گونه مار آبی چلیپر گونه بومی مار در حوزه تالاب انزلی بوده که با وجود پناه، غذا و امنیت (نداشتن شکارچی طبیعی) و شرایط مناسب‌زاد اوری در محدوده اسکله تراکم جمعیتی آن در این منطقه زیاد شده و با توجه به اینکه این گونه شناگر خوبی در آب می‌باشد به راحتی در محدوده بندری جابجا شده و گستره انتشار خود در این محدوده را افزایش داده است.