رییس‌جمهوری ادامه داد: امام خمینی (ره) درباره امام حسن مجتبی (ع) جمله‌ای دارد مبنی بر اینکه شرایط سخت بعد از مولا علی ابن ابی طالب (ع)، دوران امام حسن (ع) و حتی حادثه کربلا به دلیل مقدس‌مآبان احمق در نهروان بود، یعنی عده‌ای مقدس‌ماب که در ظاهر اهل نماز و دعا بودند اما با جهالت و نادانی برابر مولا ایستاده و در نهروان شمشیر کشیدند.

روحانی افزود: امام بزرگوار می‌گوید که اگر نهروان نبود این مشکلات زمان امام حسن (ع) و حادثه کربلا اتفاق نمی‌افتاد.  وظایف ما بسیار سنگین است. همه افرادی که خودشان را علاقه‌مند به کشور و انقلاب، اسلام و ایران می‌دانند، باید حواس‌شان را جمع کرده و در مقاطع حساس تاریخی باید به گونه‌ای عمل کنند که مصالح و منافع اسلام مدنظر باشد.

به گفته رییس‌جمهوری، آنچه برای امام حسن (ع) مهم بود مصلحت، وحدت و منافع دنیای اسلام بود و آنچه برای امام حسین (ع) مهم بود، این بود که امت اسلامی در مسیر اسلامی و حق حرکت کند و انحرافی ایجاد نکند. امام حسن (ع) مبارزه کرد که وحدت و اصل امت اسلامی باقی بماند و امام حسین (ع) جنگید که امت اسلام انحراف پیدا نکند یعنی یک هدف را در دو مسیر دنبال کردند.

روحانی افزود: وقتی شرایط جامعه سخت می‌شود و به صبر و تحمل یا مبارزه و شمشیر نیاز می‌شود، قرآن مجید می‌فرماید خداوند به برخی امت‌ها و ملت‌های مسلمان دو بار اجرا می‌دهد به دلیل صبر، ایستادگی و مقاومت‌شان.

وی با اشاره به تهمت‌هایی که به امام حسن (ع) بعد از پیمان صلح تصریح کرد: آن همه حرف ناروا به امام حسن (ع) زده شد و ایشان خم به آبرو نیاوردند. صلح سخت‌تر از جنگ است. ظاهرش این است که جنگ سخت‌ است ولی سختی جنگ کوتاه است اما صلح یک صبر مداوم تا پایان عمر می‌خواهد. زخم زبان‌ها است که از زخم شمشیر بدتر است، تحریف‌ها و تخریب‌ها است.

به گفته روحانی، این کار برای امام حسن (ع) هم شد و حتی بعد از جنگ، برخی از یاران امام حسن (ع) حرف‌ها و سخنانی زده شد و به ایشان گفتند، تو ما را ذلیل کردی و عزت ما از بین بردی و امام صبر و تحمل کرد.

رییس جمهوری گفت: گاهی حرف‌های خیلی تند و ناروا بیان می‌شود اما پاسخ حرف‌های ناروا گاهی جملات مودبان قشنگ است که زشتی‌ها را با این آب پاک و زلال بشوییم و در راه خدا انفاق کنیم.

وی افزود: امروز در جامعه ما هر روز دشمنان ما یک داستانی را می‌سرایند و می‌خواهند جامعه ما را مشغول کنند و وحدت جامعه ما را برهم بزنند یعنی همان هدافی که امام مجتبی (ع) برای آن ایستادگی کرد که امت واحده اسلامی در برادری و وحدت کنار در هم قرار بگیرد.

رییس جمهوری با اشاره به پخش تقطیع شده فایل صوتی از گفت و گوی وزیر امور خارجه در شبکه ضد ایرانی گفت: این اقدام توسط کثیف‌ترین برنامه و شبکه‌ای که سراسر آن ضداسلام و ضدایران است و پول آن را عربستان سعودی تامین می‌کند، انجام شده و همه این را می‌دانند.

 راست و دروغ را برای ایجاد اختلاف در جامعه به هم می‌بافند 

روحانی اضافه کرد: انسان‌هایی که دروغ و راست را به هم می‌بافند برای اینکه در جامعه ایجاد اختلاف کنند و جامعه را از بین ببرند. گروهی را در برابر گروهی قرار بدهند. الان دوران عصبانیت رژیم صهیونیستی است، دوران عصبانیت ارتجاع منطقه و تندروهای آمریکاست. آنها می‌بینند مسیری را که پیش‌بینی کرده بودند به هم خورده است.

رییس دولت تدبیر و امید گفت: در داستان ترامپ، چرا ترامپ در دام افتاد؟ ترامپ تنها رییس جمهور آمریکایی بود که برای صهیونیست‌ها مزدوری کرد حالا روسای جمهور دیگر آمریکا هم با صهیونیست‌ها دوست بودند و حمایت می‌کردند اما هیچ کدام مزدور نبودند، و ترامپ مزدور آنها شد.

وی ادامه داد: ترامپ در داستان برجام مزدور صهیونیست‌ها شد، کسی که ترامپ را تحریک کرد که از برجام خارج شود رژیم صهیونیستی بود، در ماجرای قدس که پایتخت‌ها به قدس منتقل شود، این جنایت را صهیونیست‌ها انجام دادند و این مزدور آنها بود.

رییس جمهوری گفت: در خروج از برخی از سازمان‌های بین‌المللی به بهانه فلسطین، با تحریک و فرمان صهیونیست‌ها و مزدوری او این کار انجام شد همه تلاش خود را انجام دادند برای اینکه ایران را با مشکل مواجه کنند. البته مشکل آنها، ایران نیست بلکه ظلم و تجاوز آنهاست. دست از تجاوز بردارند، سرزمین دیگران را که غصب کرده‌اند رها کنند، ملت فلسطین به سرزمین خودشان برمی‌گردد، کسی با آنها کاری ندارد آنها جنایت کردند و غصب کردند.

روحانی تصریح کرد: برای ما یهودی و مسیحی و سایر ادیان فرقی نمی‌کند، بحث ما یهود نیست، بحث گروهی است که جنایت می‌کنند.

وی بیان کرد: آنها آمدند و این را از این مسیر منحرف کردند و وارد این داستان کردند. شهادت سردار سلیمانی هم کار صهیونیست‌ها بود. درست است که ترامپ و آمر قاتل است اما کسی که پشت پرده اینها را تحریک کرد تا یک سردار بزرگی که به نفع منطقه همه زندگی خود را گذاشت، به شهادت برسانند.

رییس جمهوری گفت: شاید برخی‌ها فراموش کرده باشند روزهایی بود که هیچ‌کس جرات نمی‌کرد به میدان داعش برود. برخی یادشان نیست که نه تنها کربلا و نجف و حرمت حرم اهل بیت در خطر بود، حتی خود بغداد هم در خطر بود و کسی جرات نمی کرد از منطقه سبز بغداد خارج شود.

وی با بیان این که نباید یادمان برود که انسان‌های بزرگ در مقاطع حساس کارهای مهمی انجام دادند، گفت: کار بزرگی انجام گرفت و بحث، بحث ایران تنها نبود. در افغانستان، عراق، لبنان، سوریه و یمن همه جا آثار مجاهدات شهید سلیمانی را مشاهده می‌کنید.

روحانی با تاکید بر این که دشمنان برای این که ایران را در کنج و تنها قرار دهند و بزرگان را از دست ما بگیرند، توطئه کردند، افزود: امروز عصبانی هستند برای این که تمام آنچه که بافته بودند از بین رفت. ۴ سال صهیونیست‌ها و ارتجاع توطئه کردند، تندروها توطئه کردند همه از دستشان رفت. امروز ۱+۴ و حتی آمریکایی ها فهمیدند راهی جز تسلیم شدن در برابر قانون و مقررات بین‌المللی و حقانیت ایران ندارند باید تسلیم ایران شوند.

رییس جمهور یادآور شد: شهادت می‌دهم به عنوان فردی که از آغاز داستان هسته‌ای در تمام مقاطع آن به صورتی حضور داشتم که البته آغاز آن سال ۱۳۸۱ است که من حضور داشتم از سال ۶۲ مسوول شدم. سال ۸۲، ۸۳ من مستقیم مسوول بودم. در مراحل بعدی هم می‌دانستم چه می‌گذرد و از سال ۹۲ دوباره مسوولیت مستقیم پیدا کردم.

روحانی ممسیر طی شده را سخت و دشوار عنوان کرد و گفت: این مسیر دشوار با تلاش و ایثار و فداکاری و قهرمانی و ایستادگی دیپلمات‌های ما طی شد و یک فرد آگاه و آشنای به مسائل مثل دکتر ظریف در صدر این حرکت بود. همه تلاش کردند و توطئه صهیونیست‌ها و تندروها را در سال ۹۴ شکستیم.

وی اضافه کرد: ۹۴ و ۹۵ و ۹۶ مردم یک احساس راحتی کردند و شرایطی پیش آمد که مردم راحت تر فعالیت کنند. آدم نادانی مثل ترامپ روی کار آمد و صهیونیست‌ها روی آن سوار شدند و این توطئه را از نو تکرار کردند و سه سال و نیم ما را تحت فشار قرار دادند. امروز دولت جدید آمریکا و دیگران فهمیدند که راهی جز تسلیم شدن در برابر حقانیت ملت ایران ندارند.

روحانی ادامه داد: در این وسط باید بهانه‌ای پیدا کنند و داستانی را علم کنند. دزدیدن یک سند و نوار مساله‌ای است که باید مورد بررسی قرار بگیرد که چرا در این مقطع این کار را انجام دادند. وزارت اطلاعات هم بررسی کند که ریشه‌های آن چه کسانی بودند. درست در مقطعی که وین در اوج موفقیت است آن را پخش می‌کنند که در درون اختلاف ایجاد کنند. ما چگونه می‌توانیم پیروز شویم و تحریم را برداریم با اتحاد و وحدت، یکپارچگی اما با دو دستگی و اختلاف که نمی‌توانیم تحریم را برداریم و مشکلات مردم را حل کنیم. آنها ضد ایران و مردم و مصالح ایران هستند و این نوار را منتشر کردند.

روحانی خاطرنشان کرد: کسی که راه افتاد به عتبات، بغداد و شمال عراق ، نیمه‌شب، شبانگاه، تنها رفت و توطئه صهیونیست‌ها و آمریکا را در منطقه خنثی کرد، سردار سلیمانی بود

ادامه دارد