بدون دیدگاه
2021/04/27 - 12:34

معاون هنری و سینمایی ارشاد گیلان:

قرار گرفتن ۲ شهر گیلان در میان شهرهای خلاق فرهنگ و هنر

رشت- معاون هنری و سینمایی ارشاد گیلان با اشاره به اعلام اسامی نهایی شهرهای خلاق فرهنگ و هنر کشور، گفت: نام دو شهر گیلانی نیز در لیست نهایی قرار دارد.

به گزارش خبر راست، سید امیر مصباح در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به برگزاری وبینار با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه اعلام اسامی نهایی شهرهای خلاق فرهنگ و هنر کشور، اظهار کرد: نام دو شهر از استان گیلان در لیست نهایی قرار دارد.

وی با بیان اینکه بر اساس اعلام دبیرخانه شبکه ملی «شهرهای خلاق فرهنگ و هنر» بعد از داوری‌ها ۱۴۳ شهر به مرحله نیمه نهایی راه یافت و در داوری پایانی ۶۰ شهر به مرحله پایانی رسیدند، افزود: در این میان شهرهای فومن در بخش ادبیات و بندر انزلی در زمینه سینما در میان شهرهای نهایی قرار گرفتند.

معاون هنری و سینمایی ارشاد گیلان در ادامه با بیان اینکه در مرحله نخست، ۳۷ طرح و ایده از سوی ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان‌های استان گیلان به دبیرخانه مرکزی ارسال شد، گفت: در مرحله بعدی اجرای این طرح هفت شهر آستانه اشرفیه، تالش، فومن، انزلی، رودسر، شفت و ماسال از استان گیلان اعلام آمادگی و طرح خود را با موضوعات صنایع دستی و سنتی، هنرهای تجسمی، ادبیات، سینما، نمایش، موسیقی به دبیرخانه ارسال کردند.

وی با اشاره به اینکه با داوری‌های انجام شده چهار شهر فومن، آستانه اشرفیه، بندر انزلی و تالش به ترتیب در موضوعات ادبیات، صنایع دستی و سنتی، سینما و هنرهای نمایشی به مرحله بعدی راه یافتند، ادامه داد: خوشبختانه در مرحله پایانی نام دو شهر فومن و بندر انزلی در لیست نهایی این طرح قرار گرفت.

مصباح اضافه کرد: طرح شبکه ملی «شهرهای خلاق فرهنگ و هنر» با هدف شناسایی و معرفی ظرفیت‌های شهرهای مختلف کشور با نگاه آمایش سرزمینی و ایجاد شبکه در حوزه فرهنگ و هنر راه اندازی شد.

وی ادامه داد: این شبکه در قالب رشته‌های هنرهای تجسمی، هنرهای صنایعی و سنتی، سینما، هنرهای نمایشی، ادبیات، چاپ و بسته بندی، موسیقی، رسانه و مطبوعات، مد و لباس و بازی‌های رایانه‌ای فراخوان شد.

معاون هنری و سینمایی ارشاد گیلان تأکید کرد: یکی از مهم‌ترین اهدافی که با راه اندازی شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر دنبال می‌شود تمرکز زدایی از پایتخت به این معنا که «ایران تهران نیست»، است.

مصباح افزود: شبکه ملی شهرهای خلاق فرهنگ و هنر فرصتی برای ساماندهی به ظرفیت‌های مغفول مانده در این دو حوزه و توسعه و رونق اقتصادی، اجتماعی و انسانی و اشتغالزایی و معرفی ظرفیت در سطح ملی فراهم می‌کند.

وی برنامه‌ریزی برای توسعه پایدار، کشف، جذب، و پرورش فعالیت‌ها و حمایت از پیشنهادهای نو، خلاقانه، اثربخش، و پایدار بومی، ساماندهی و بهره‌گیری از امکانات و ظرفیت‌های فرهنگی و هنری در سطح محلی و بومی مبتنی بر فرهنگ ایرانی اسلامی، تمرکززدایی در امور فرهنگی و هنری و تقویت ظرفیت‌های مردمی در فرهنگ، تبادل تجربه‌ها و دانش بومی در میان شهرهای مختلف ایران و توسعه اقتصاد فرهنگ و هنر و کمک به بهبود کسب و کارهای فرهنگی هنری و صنایع خلاق را از مهم‌ترین اهداف راه اندازی این شبکه عنوان کرد.


شماره خبر 73404 - 2021/04/27
sdsfrefvrev
خانه هنر نیایش
Website Uptime Monitoring By ServiceUptime.com