بدون دیدگاه
2021/04/11 - 12:15

سخنگوی ستاد کرونا:

شرایط فعلی کرونا از آبان گذشته هم بدتر است / این طور نیست که در واکسیناسیون عقب‌تر از دیگر کشورها باشیم

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: شرایط همه گیری کرونا را تا کنون تجربه نکرده ایم و وضع بدتر از آبان گذشته است.

به گزارش خبر راست، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: شرایط همه گیری کرونا را تا کنون تجربه نکرده ایم و وضع بدتر از آبان گذشته است.

علیرضا رئیسی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه در مناطق قرمز به جز گروه شغلی یک همه مشاغل باید تعطیل شوند افزود: این موضوع در برخی استان‌ها به خوبی رعایت شده است و در برخی رعایت نمی‌شود.

وی گفت: با اشخاصی که شیوه نامه‌های بهداشتی در بحث تردد‌ها و فعالیت‌های آموزشی، فرهنگی و کارکنان ادارات را رعایت نمی‌کنند برخورد می‌شود.

رئیسی افزود: ویروس کرونا پیچیدگی‌های بسیاری دارد، اما راه مقابله با آن پیچیده نیست و اگر مردم رعایت کنند؛ کرونا گسترش نمی‌یابد.

وی با بیان این که مردم از تجمعات، مسافرت ها، بازار رفتن ها، دورهمی‌ها و رعایت نکردن فاصله‌های اجتماعی و ماسک نزدن اجتناب کنند، گفت: در بسیاری از مناطق دنیا با متخلفان با قوه قهریه و جریمه‌های سنگین برخورد می‌شود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: مهار اپیدمی جز با همکاری مردم امکان پذیر نیست.

رئیسی گفت: وزارت بهداشت فقط یک رأی در ستاد ملی مقابله با کرونا دارد و در این ستاد نیز اعلام کرد با سفر‌های نوروزی مخالف است، عده کمی با این نظر وزارت بهداشت موافق بودند و بقیه اعضا با آن مخالفت کردند که منجر به انجام سفر‌ها شد.

وی اضافه کرد: البته سفر موجب بیماری نمی‌شود بلکه دورهمی‌ها و خرید‌هایی که در مقصد انجام می‌شود و مسافران فاصله‌های اجتماعی را رعایت نمی‌کنند؛ موجب شیوع کرونا می‌شود.

رئیسی گفت: آن چه که در روز‌های اخیر در شیوع گسترده بیماری کرونا می‌بینیم؛ مربوط به خرید‌های شب عید است و آثار مسافرت‌های نوروزی از هفته آینده خود را نشان می‌دهد.

وی افزود: پیک جدید؛ شرایط بسیار متفاوتی در مقایسه با پیک‌های قبلی دارد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: کانون نخست ویروس انگلیسی؛ استان خوزستان و شهر اهواز بود که کل این استان را متأثر کرد، اما اکنون؛ شهر اهواز روند نزولی دارد، اما ابتلا به ویروس کرونا در بقیه شهر‌های خوزستان صعودی شده است و بر این اساس؛ انتشار ویروس انگلیسی در کل کشور؛ بستن راه‌های ارتباطی با خوزستان دیگر فایده‌ای ندارد.

رئیسی با بیان این که تا کنون گزارشی از وجود ویروس ترکیه‌ای در کشور ثبت نشده است، اضافه کرد: اکنون روزانه بیش از ۱۴۰ هزار تست انجام می‌شود و افزایش آمار تعداد بیماران سرپایی به دلیل افزایش تست‌ها است.

وی گفت: البته انجام تست‌های فراوان در زمانی مؤثر است که از پیک عبور کرده باشیم و بخواهیم بیماریابی و آن‌ها را قرنطینه کنیم، اما در شرایط پیک هر کس علائم داشته باشد؛ مبتلاست و نیاز به تست ندارد.

رئیسی افزود: پلیس راهور و نیروی انتظامی هر هفته آمار تعداد جریمه‌های خودرو‌هایی که پس از ساعت ۲۲ تردد کرده اند در ستاد ملی مقابله با کرونا ارائه می‌دهد و این آمار کمی نیست، اما در برخی شهر‌ها همه معابر تحت پوشش دوربین نیستند و ممکن است تخلفات از دید پلیس راهور پنهان بماند.

وی با بیان این که وزارت بهداشت درخواست بستن همه مرز‌ها از جمله مرز ترکیه را داشت گفت: با بستن مرز‌ها نمی‌توانیم جلوی ویروس کرونا را بگیریم که نمونه آن، همه گیری ویروس ووهان و ویروس انگلیسی است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: این که گفته می‌شود ایران در واکسیناسیون عقب‌تر از دیگر کشورهاست؛ این طور نیست، زیرا کشور‌های حاشیه خلیج فارس برای آزمایش فاز یک و دو واکسن‌های دیگر کشور‌ها داوطلب شدند، در مصر، حدود ۶۰ هزار واکسن زده شده و عربستان ۱۲ درصد مردم خود را واکسیناسیون کرده است.

رئیسی گفت: کانادا نیز سه برابر نیاز کشورش واکسن خریده، اما زیر ۱۰ درصد مردمش را واکسن زده است، چون آمریکا واکسن در اختیارش نمی‌گذارد و جنگ واکسن در دنیا جاری است.

وی افزود: اگر امید ما به تولید واکسن داخلی نبود؛ آینده نامعلومی برای واکسیناسیون در کشور وجود داشت.

رئیسی گفت: ۵۰ درصد افرادی که دُز نخست واکسن ایرانی را دریافت کرده اند؛ دُز دوم را نیز تزریق کرده اند.

وی افزود: اگر ادارات درباره حضور کارکنان در شرایط کنونی تخلف کردند؛ کارکنان به وزارتخانه‌ها گزارش دهند، زیرا وزارتخانه‌ها ملزم به نظارت بر اجرای شیوه نامه‌های بهداشتی هستند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره برخی درخواست‌ها برای تعطیلی کامل ادارات گفت: اگر نیروی بسیاری از ستاد‌های وزارتخانه‌ها نیز دو سوم شوند هیچ اتفاقی نمی‌افتد و کار مردم انجام می‌شود، زیرا آن‌ها نیروی اضافه دارند و ارباب رجوع نیز ندارند.

رئیسی افزود: بر اساس شیوه نامه‌های بهداشتی در مناطق قرمز، مدیران ادارات می‌توانند تا یک سوم کارکنان را به محل کار بیاورند.

وی گفت: بسیاری از کار‌های بانک‌ها را می‌توان به صورت الکترونیکی انجام داد، زیرا کارکنان بانک‌ها از گروه‌های آسیب پذیر هستند.

رئیسی افزود: کولر گازی عامل گسترش بیماری است، اما کولر آبی به دلیل تهویه هوا و وارد کردن هوای بیرون به داخل؛ بهتر از کولر گازی در مقابله با کرونا است.

وی گفت: اکنون ۲۵۷ شهر قرمز که بیشتر آن‌ها مراکز استان‌ها هستند در کشور وجود دارد که در همه آن‌ها به جز گروه یک مشاغل (نانوایی، سوپر مارکت، درمانگاه، داروخانه، مصالح فروشی، تعمیرگاه، خدمات شهرداری و اداره‌های برق و آب) بقیه مشاغل باید تعطیل شوند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: شتاب بستری‌ها بسیار زیاد و این حالت انفجاری به دلیل گسترش ویروس انگلیسی است.

رئیسی گفت: خیز کرونا در همه استان‌ها یکسان است در حالی که در سه پیک گذشته چند استان درگیر می‌شدند و بقیه استان‌ها درگیر نبودند.

وی افزود: در این شرایط همه استان‌ها باید متکی به ظرفیت خودشان باشند و نمی‌توانیم استانی را معین استان دیگری قرار دهیم.

رئیسی گفت: البته با کمک مردم اجازه نمی‌دهیم کمبود تخت بیمارستانی ایجاد شود.

وی افزود: ۱۴ ماه است که کادر درمان در خط مقدم مقابله با کرونا هستند و حمایت‌هایی که از آن‌ها می‌شود در مقابل ایثارگری کادر درمان ناچیز است، البته در بخش استخدام، کارانه و معوقات آن‌ها کار‌های خوبی انجام شده است.

قاسم سلیمانی دشتکی استاندار خوزستان نیز در این برنامه با بیان این که روند کاهشی شیوع کرونا در چند روز اخیر در خوزستان صعودی شده است، گفت: برای مقابله با این بیماری؛ ناوگان اتوبوسرانی را به مدت یک هفته متوقف کرده ایم، تاکسی‌ها باید با سه مسافر تردد کنند و شهر‌ها را به مناطق مختلف تقسیم بندی کرده ایم و مسئولیت هر منطقه را به دستگاه‌ها واگذار کرده ایم.

وی افزود: البته وضع خوزستان در مقایسه با بسیاری از استان‌ها بهتر است.

سلیمانی دشتکی گفت: اکنون حدود ۱۹۷۰ بیمار بستری در خوزستان داریم که ۱۵۵۰ بستری عادی و ۴۲۰ بستری در بخش مراقبت‌های ویژه است.

وی افزود: در بخش مراقبت‌های ویژه؛ ۸۵ درصد تخت‌ها به بیماران کرونایی اختصاص داده شده است.

استاندار خوزستان گفت: در ابتدای همه گیری اخیر در استان خوزستان؛ تعداد تست‌های روزانه به ۲۴ هزار رسید، اما با آغاز پیک چهارم در کشور؛ امکانات در خوزستان بسیار محدود شده است که تقاضا داریم به روند گذشته بازگردد.

سلیمانی دشتکی افزود: از مسئولان می‌خواهیم خدمات رسانی بانک‌ها را شیفتی کنند تا از تراکم افراد جلوگیری شود.

وی گفت: برای اعمال محدودیت‌ها بین دستگاه‌ها تقسیم کار شده است و طرح شهید سلیمانی به شدت در خوزستان اجرا می‌شود.

سلیمانی دشتکی افزود: اگر مردم همکاری کنند؛ بیماری سیر نزولی می‌یابد، اما اگر همراهی نکنند اعمال محدودیت‌ها تأثیری در کاهش بیماری نخواهد داشت.

محمدحسین صومی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز در این برنامه گفت: ۳۰ اسفند ۳۸۵ بیمار کرونایی بستری در این استان داشتیم، اما اکنون این تعداد به ۱۰۸۷ نفر رسیده و سه برابر شده است و روز به روز به این تعداد افزوده می‌شود.

وی افزود: با توجه به این که زیرساخت‌های بسیار خوبی در استان آذربایجان شرقی داریم، اما ۵۰ درصد تخت‌های بیمارستانی و مراکز درمانی به بیماران کرونایی اختصاص داده شده و از چهارهزار تخت ۱۱۰۰ تخت اکنون اشغال شده و بخش آی سی یو نیز در حال پر شدن است.

صومی گفت: این تعداد بستری مربوط به زمان خرید‌های شب عید و قبل از ۳۰ اسفند است و با توجه به مسافرت‌های بسیار گردشگران به آذربایجان در تعطیلات نوروز؛ موج شدیدی در ابتلا به کرونا در پیش رو داریم و لازم است بیمارستان کاملی را به این بیماران اختصاص دهیم تا نیازی به بیمارستان صحرایی نباشد.

وی افزود: بخش‌های سرپایی برای ارائه خدمت به بیماران آماده هستند و در نیروی انسانی، دارو و تجهیزات کمبودی وجود ندارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: روزانه سه هزار تست در این استان انجام می‌دهیم که ۳۰ درصد آن‌ها مثبت است.

صومی افزود: همه تلاش خود را برای اجرای شیوه نامه‌های بهداشتی به کار گرفته ایم.


شماره خبر 72956 - 2021/04/11
sdsfrefvrev
خانه هنر نیایش
Website Uptime Monitoring By ServiceUptime.com