به گزارش خبر راست،  آبتین حیدرزاده، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، در پنجاه و دومین وبینار گزارش صبحگاهی طرح شهید حاج قاسم سلیمانی، اظهار داشت: با شروع تعطیلات عید نوروز، مسافرت‌های بسیاری از استان‌های مجاور به گیلان انجام شده که این امر، احتمال موارد مثبت و بستری استان را موجب شده است. وی ادامه داد: اگر پروتکل‌های بهداشتی توسط مسافران و گردشگران و مردم طبق انتظارات رعایت نشود، احتمال تغییر رنگ تعدادی از شهرستان‌های استان گیلان وجود دارد.

دکتر حیدرزاده اظهار داشت: مسافرانی که وارد استان می‌شوند به دلیل‌عدم اجازه اسکان در پارک‌ها و سایر اماکن استان٬ به نوعی، در شهرها و روستاها در پی یافتن منزل و اقلام مورد نیاز سفر خود هستند و همین حضور چندساعته آنان نیز خطرناک است.

وی در ادامه این وبینار بر اهمیت اجرای برنامه ردیابی فعال (tracing) جهت کنترل همه گیری بیماری کووید۱۹ تاکید کرد و افزود: یکی از اهداف مهم ردیابی کاهش میزان تماس مؤثر در جامعه هست.

دکتر حیدرزاده با بیان اهمیت تزریق واکسن کرونا، تصریح کرد: با توجه به اینکه واکسن سینوفارم و بهارات به گیلان وارد شده است، برنامه ریزی دقیقی برای انتخاب پایگاه‌های تزریق واکسن برای مراکز خدمات جامع سلامت و بیمارستان ها، نیروی انسانی، پزشکان و پرستاران اعمال شده است و بیماران صعب العلاج، سالمندان آسایشگاه ها، کادر بیمارستان و مراکز بهداشتی بر اساس دستورالعمل در اولویت دریافت این واکسن قرار گرفته اند.

وی افزود: زنان باردار از جمله گروه‌های پرخطر در دوران همه‌گیری کرونا محسوب می‌شوند که نیاز مضاعف به مراقبت‌های ویژه در ایام تعطیلات نوروز دارند و برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس باید به طور همزمان به فکر سلامت خود و جنین باشند.

معاون بهداشتی دانشگاه با اشاره به اهمیت واکسیناسیون کرونا برای پرسنل و اساتید بیمارستان‌های زنان و زایمان، بر واکسیناسیون این گروه با اعمال دقت و سرعت بیشتری تاکید کرد.

طی این وبینار، اعضای حاضر و مدیران شبکه‌های بهداشت و درمان استان، نقطه نظرات و پیشنهادات خود را در زمینه گزارش اقدامات انجام شده شهرستان‌ها در تشدید رهگیری در طرح شهید حاج قاسم سلیمانی و راهکارهای افزایش ردیابی تماس و واکسیناسیون ارائه کردند.

گفتنی است؛ پنجاه و دومین وبینار گزارش صبحگاهی صبح امروز- شنبه، ۷ فروردین ماه، با محوریت گزارش اقدامات انجام شده شهرستان‌ها در تشدید رهگیری در طرح شهید حاج قاسم سلیمانی و راهکارهای افزایش ردیابی تماس و واکسیناسیون با حضور دکتر آبتین حیدرزاده- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، معاونان، مدیران و روسای گروه مرتبط معاونت بهداشتی دانشگاه و همچنین مدیران شبکه‌های بهداشت و درمان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در معاونت بهداشتی دانشگاه برگزار شد.