بدون دیدگاه
2020/04/12 - 14:10

فدراسیون بار دیگر افکار عمومی را فریب داد؛ قرارداد مربی درجه سه کروات کوتاه مدت نبود

ماجرای تازه فوتبال ایران با سرمربی تیم ملی؛ چند میلیاردتومان به اسکوچیچ بدون یک جلسه تمرین و بازی!

.

خبر راست/ ماجرای قرارداد و دستمزد سرمربی تیم ملی فوتبال ایران، بار دیگر به جنجالی رسانه‌ای تبدیل شده است و در حالی که فدراسیون ایران هنوز از بند قرارداد نجومی ویلموتس و درخواست غرامت هفت میلیون یورویی او در محاکم فیفا خلاص نشده است، به نظر می‌رسد با سرمربی کوتاه مدت خود نیز بدون انجام حتی یک مسابقه رسمی به مرز مشکل رسیده است!

به گزارش «تابناک ورزشی»؛ پس از اینکه سرمربی بلژیکی تیم ملی برای هدایت ملی پوشان کشورمان، تنها در پنج – شش مسابقه رسمی و دوستانه، دستمزدی نجومی به جیب زد و در نیمه راه مقدماتی جام جهانی، تیم ملی را شکست خورده و ناکام رها کرد و طلبکار هم شد، اقدام شتاب‌زده و عجولانه مدیران فدراسیون فوتبال، پرونده جدیدی را پیش روی فوتبال ایران باز کرده است که هرچند عواقب مالی آن بسیار کمتر از مورد قبلی است، .می‌تواند به یک بهانه تازه برای شکایت از فوتبال ایران در فدراسیون جهانی تبدیل شود.

 

مخالفت قابل پیش بینی با انتخاب اسکوچیچ از سوی مدیران جدید فدراسیون

انتخاب و عقد قرارداد با اسکوچیچ؛ مربی که بزرگترین تجربه مربیگری اش در ایران، هدایت نفت آبادان بوده و هیچ افتخار خاصی طی سال‌ها فعالیت در رقابت‌های باشگاهی ایران به دست نیاورده، از همان ابتدا نیز باعث انتقاد‌های بی شمار و حتی تمسخر برخی رسانه‌ها شد و در فضای مجازی نیز با استقبال مردم مواجه نشد. افکار عمومی رسیدن از کارلوس کی روش به اسکوچیچ را یک سقوط آزاد واقعی و نزول شان و شخصیت فوتبال ایران در میادین بین المللی می‌دانستند و وعده‌های مقامات رسمی وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال برای مذاکره و قرارداد با یکی از مربیان بزرگ دنیا همچون مورینیو، زیدان، کلینزمان و … را به عنوان طنز دست به دست می‌کردند.

در این میان ابهام بزرگ اینجا بود که آیا رییس فدراسیون فوتبال ـ که قرار بود در انتخابات ۲۵ اسفندماه سال ۹۸ برگزیده شود ـ با این قرارداد موافق بود یا خیر؟ شاید استخدام کنندگان اسکوچیچ تصور می‌کردند که خودشان پیروز مجمع پایان سال خواهند بود و بر صندلی ریاست تکیه خواهند زد، وگرنه در متن قرارداد حتما این احتمال را در نظر می‌گرفتند و بندی برای فسخ می‌گذاشتند. این امر روشن و طبیعی است که رییس فدراسیون به عنوان پاسخگوی نخست نتایج تیم ملی، حق دارد سرمربی تیم ملی بزرگسالان را پس از گرفتن مشاوره از کارشناسان، با نظر خودش انتخاب و دستمزدش را نیز در موعد مقرر پرداخت کند.

 

بدشانسی اسکوچیچ و امکان فسخ قرارداد بدون حتی یک مسابقه

با این اوصاف، اوایل اسفند و در حالی که اسکوچیچ برای دیدار با ملی پوشان لژیونر ایران با مخارجی که از جیب فدراسیون پرداخت می‌شد به تور اروپایی رفته بود، اساسنامه فدراسیون از سوی فیفا برای برگزاری انتخابات شد و دوره اداره فوتبال با سرپرست موقت تمدید شد تا اسکوچیچ تصور کند که حضورش در بازی‌های آسان فروردین ماه ۹۹ روی نیمکت تیم ملی تثبیت شده است و هدایت تیم ملی ایران در رزومه کاری وی نوشته می‌شود. اما از بخت این مربی سه کروات، ویروس کرونا از راه رسید و بازی‌های تیم‌های ملی در گزینشی جام جهانی لغو شد و فیفا نزدیک‌ترین تاریخی که برای ازسرگیری مسابقات ذکر کرده به پاییز سال جاری اشاره دارد.

در همین حال انتصاب مهدی محمدنبی، مدیر قدیمی فدراسیون به عنوان دبیرکل جدید تشکیلات فوتبال، بار دیگر پرونده تجدیدنظر درباره استخدام اسکوچیچ را باز کرد و مخالفان قرارداد با این مربی باتوجه به خارج شدن از شرایط اضطراری، خواستار انتخاب مربی بزرگتری برای فوتبال ایران شدند و در این میان نام استراماچونی و کالدرون را به میان آوردند.

در حالی که با اعلامیه‌های فیفا، حداقل شش ماه تا برگزاری بازی‌های تیم ملی فرصت داریم، و البته رقم قرارداد‌ها در ایام کرونا نیز با موافقت فیفا با کاهش قابل توجهی مواجه شده است، می‌توان این پیشنهاد را جدی گرفت و از فرصتی که کرونا در اختیار فوتبال ایران قرار داده بهره برد تا شانس صعود ایران از مرحله مقدماتی جام جهانی افزایش یابد.

 

بند‌های عجیب و باورنکردنی در قرارداد اسکوچیچ

در حالی که گفته می‌شد قرارداد فدراسیون با سرمربی کروات تا پایان تیرماه و انجام چهار مسابقه رسمی با کامبوج، هنگ کنگ، بحرین و عراق اعتبار دارد، ناگهان اطلاعات جدیدی به رسانه‌ها رسید که باعث حیرت و شگفتی بود و بار دیگر حکایت از دور زدن افکارعمومی و پنهان کردن واقعیت از دید مردم داشت.

در حالی که شنیده می‌شد یکی دو نفر از مدیران فدراسیون، مذاکراتی با گابریل کالدرون آرژانتینی انجام داده اند و او هم موافقت اولیه اش برای هدایت تیم ملی را اعلام کرده است، یک منبع آگاه، ابعاد تازه‌ای از قرارداد اسکوچیچ را برای خبرنگاران فاش کرد که طبق آن فسخ یک طرفه فدراسیون فوتبال در مقطع زمانی فعلی، می‌تواند به دردسر جدیدی برای این فدراسیون تبدیل شود.

صادق درودگر معرف اسکوچیچ به فوتبال ایران و یکی از مدیران فعلی سازمان لیگ، پیش از این صراحتا گفته بود که قرارداد اسکوچیچ، مرحله‌ای تمدید می‌شود و اگر او بتواند تیم ملی را به مرحله بعدی مقدماتی جام جهانی ببرد، فاز دوم قراردادش اجرایی خواهد شد، حالا خبر می‌رسد زمان اتمام قرارداد اسکوچیچ تا پایان جام ملت‌های ۲۰۲۳ چین است با این قید که اگر تیم او موفق به راهیابی به مرحله نهایی مقدماتی جام جهانی نشود، ادامه قرارداد هم منتفی می‌شود! یعنی باید بی خیال فاز‌های اول و دوم و سوم شویم!

 

تحمیل پرداخت پنج ماهه دستمزد اسکوچیچ به رییس جدید

بند مهم‌تر این قرارداد شرم آور با مربی درجه سه کروات آنجاست که هر یک از طرفین قرارداد هر زمان قصد فسخ یک طرفه داشته باشد، باید تا پنج ماه بعد به طرف مقابل غرامت بدهد؟! این بند با توجه به آگاهی مدیران موقت فدراسیون از احتمال آمدن یک چهره جدید برای ریاست فوتبال، نوعی خیانت محسوب می‌شود و عملا هزینه‌ای میلیاردی بر دوش مدیر جدید می‌گذاشت تا نتواند قرارداد را به آسانی فسخ نماید. به این ترتیب اگر اکنون فدراسیون فوتبال بخواهد قرارداد اسکوچیچ را با توجه به تاخیر پیش آمده در مسابقات رسمی فسخ کند، باید به علاوه پرداخت مطالبات او تا پایان فروردین‌ماه، دستمزد پنج ماه آتی‌اش را هم پرداخت کند؛ چیزی که در قرارداد ویلموتس سه ماه بود و برای اسکوچیچ به پنج ماه افزایش یافته است.

داستان تازه فدراسیون ایران با سرمربی تیم ملی ؛ چگونه از دست اسکوچیچ خلاص شویم؟

آیا کرونا، فوتبال ایران را از چنگ دلال‌های اسکوچیچ نجات می‌دهد؟

به نظر می‌رسد فوتبال ایران، مداوم از چاله درآمده و به چاه می‌افتد و در حالی که وزارت ورزش، استخدام مربی و بازیکن خارجی را منوط به کسب مجوز از بخش‌های کارشناسی زیر نظر خود کرده بود، هیچ نظارتی بر عقد قرارداد با اسکوچیچ نشده است و بار دیگر واسطه‌ها توانستند یک مربی معمولی را تا حد سرمربیگری تیم ملی ایران بالا بکشند.

در حال حاضر تنها شانس فوتبال ایران برای رهایی از قرارداد پرمساله و چالش آور اسکوچیچ، حذف از مقدماتی جام جهانی یا پرداخت دلار‌های زبان بسته و نداشته اش به این مربی گمنام در عرصه جهانی است. البته شاید توسل به تعطیلی طولانی ناشی از ویروس کرونا بتواند به یاری فدراسیون بیاید تا پول کمتری به عنوان خسارت فسخ به او بدهد، اما قطعا این مربی هم به آسانی برگه مهر شده فدراسیون فوتبال که سندی برای دریافتی شیرین اش از ایران است را باطل نخواهد کرد. بعید است حتی اگر او بخواهد به خاطر ادامه فعالیت در لیگ ایران، از چنین قراردادی بگذرد، دلال هایش از حق کمیسیون خود بگذرند و اجازه چنین توافقی را بدهند.

چنین است که با بند تازه‌ای لو رفته از قرارداد اسکوچیچ، فدراسیون بدهکار و بحران زده ایران در صورت تصمیم به استخدام یک مربی بهتر، احتمالا ناچار به پرداخت بخشی از قرارداد پنج ماه آتی به اسکوچیچ و یا حتی پول او تا پایان جام ملت‌های ۲۰۲۳ شود.

 

واکنش جالب صادق درودگر به فسخ قرارداد اسکوچیچ

چهره‌ای که گفته می‌شود، معرف اسکوچیچ به فوتبال ایران و مدافع رسیدن او به سرمربیگری تیم ملی بوده؛ حالا از احتمال فسخ قرارداد او صحبت به میان آورده و علیه این تصمیم عقلانی موضع گیری کرده است.

در حالی که اسکوچیچ تنها برای هدایت تیم ملی در چهار بازی باقی مانده مهم تیم ملی در مقدماتی جام جهانی استخدام شده بود و برای همین چهار مسابقه نزدیک سه میلیارد تومان برای فدراسیون آب خورد، حالا درودگر می‌گوید: «مگر می‌شود ۲۰۰ هزار دلار برای یک مربی هزینه کنند و به سفر برود و بدون این‌که حتی تمرینی برگزار شود با او تمام کنند! من قرارداد آقای اسکوچیچ را خودم دیده‌ام و اصلا قرارداد ایشان به این شکل نیست که اعلام شده و مدت زمانش به این زودی به پایان نمی‌رسد. این‌معادله بچگانه بازی یک ایجنت برای بازارگرمی و فروش ایشان به یک باشگاه داخلی یا حوزه خلیج فارس است. امکان ندارد چنین چیزی اتفاق بیفتد. من به عنوان رییس سازمان اقتصادی فدراسیون می‌گویم واقعا مسخره بازی است اگر فکر کنیم این اتفاق می‌افتد که به سرمربی تیم‌ ملی بگویند برو! این جوک باعت خنده ما در روز‌های تلخ کورونایی شد.»

 

اسکوچیچ در پاسخ به شایعه فسخ قرارداش چه گفت؟

طبق شنیده‌ها، اسکوچیچ طی روز‌های گذشته با برخی از صاحب‌منصبان فدراسیون تلفنی صحبت کرده و در خلال گفت‌وگوهایش هیچ حرفی از فسخ قرارداد به میان نیاورده است. او خطاب به طرف‌های ایرانی گفته است: من همچنان به قراردادی که با شما بسته‌ام، متعهد باقی می‌مانم. البته شرایط دنیا به دلیل شیوع بیماری کرونا کاملاً متفاوت شده و نمی‌توان تاریخ دقیقی را برای آغاز دور جدید تمرینات تیم ملی اعلام کرد، ولی شک نداشته باشید به محض اینکه با من تماس بگیرید و تاریخ آغاز دوباره رقابت‌های باشگاهی‌تان را اعلام کنید، سوار هواپیما می‌شوم و خودم را به تهران می‌رسانم.

 

نویسنده: پژمان حسین زاده


شماره خبر 60329 - 2020/04/12
sdsfrefvrev
خانه هنر نیایش
Website Uptime Monitoring By ServiceUptime.com