بدون دیدگاه
2020/04/12 - 13:48

آیا لباس‌ می‌تواند باعث انتقال کرونا به شما شود؟

آیا لباس‌ می‌تواند باعث انتقال کرونا به شما شود؟

.

خبر راست/ شواهد فعلی نشان می‌دهند که احتمال انتقال ویروس از روی سطوح نرم مثل پارچه کمتر از انتقال آن از سطوح سختی است که بسیار لمس می‌شوند، مانند دستگیره درها یا دکمه‌های آسانسور.

پاسخ این پرسش تا حدی بستگی به کاری دارد که پس از ترک خانه انجام می‌دهید. اگر پزشک، پرستار یا جزو کارکنان بهداشتی دیگری باشید که در بیمارستانی کار می‌کنید که بیماران کووید-۱۹ درمان می‌شوند، باید پیش از وارد شدن به خانه همه لباس‌هایتان را درآورید و دوش بگیرید و لباس‌های کارتان را جدا از لباس‌های دیگر نگهدارید تا زمانی کاملا با آب داغ و مواد شوینده شسته شوند.

اما برای یک فرد عادی نقش لباس در انتقال عفونت چندان روشن نیست و هنوز توصیه‌ای علمی وجود ندارد که چنین فردی لازم باشد کار مشابه با پزشکان و پرستاران انجام دهد.

رعایت بهداشت دست، ماسک پارچه‌ای زدن و لمس نکردن صورت و فاصله‌گیری اجتماعی (حفظ فاصله حدود ۲ متر) همچنان مهمترین توصیه‌ها برای این افراد است. اگر کسی در خانه‌تان علائم بیماری کووید-۱۹ را ندارد و از خانه به جز موارد ضروری خارج نمی‌شوید، شستن لباس‌هایتان را به همان شکل معمول می‌توانید انجام دهید.

البته اگر احتمال می‌دهید با کسی که علائم مشکوکی دارد برای مدتی طولانی در فاصله خیلی نزدیک قرار گرفته‌اید یا کسی روی لباس‌تان سرفه کرده است، عوض کردن لباس و شستن فوری آن به خصوص اگر سطوح سختی مانند دکمه و زیپ دارد که ممکن است ویروس روی آنها باقی بماند، کار معقولی است.

همچنین اگر کارتان در حوزه بهداشت محیط و فاضلاب است یا کار فروشگاهی دارید یا هر شغل دیگری که در آن به طور مداوم با مردم در تماس هستید، به عنوان یک اقدام احتیاطی بهتر است لباس‌های بیرونی‌تان هنگامی که به خانه می‌رسید، درآورید و در جایی جدا برای شیفت بعدی کار بگذارید یا درون ماشین لباسشویی بیندازید و البته بعد از این کار دست‌هایتان را بشویید.

برای شستن لباس‌های آلوده بهترین بالاترین دمای آب ماشین لباسشویی را انتخاب کنید و بعد با خشک‌کن با دمای بالا کاملا آنها را خشک کنی


شماره خبر 60314 - 2020/04/12
sdsfrefvrev
خانه هنر نیایش
Website Uptime Monitoring By ServiceUptime.com