بدون دیدگاه
2020/03/06 - 14:43

حسین پسندیده

کلاف سر در گم فوتبال پایه/چالش ها و چشم اندازها

خبر راست/حسین پسندیده فوتبال مانند هر پدیده ی دیگری باید زیر بنا و پایه خود را داشته باشد و یک تیم فوتبال در رده ملی یا باشگاهی زمانی می تواند در دراز مدت حرفی برای گفتن داشته باشد که پایه و زیر بنایی قوی داشته باشد. فوتبال در تمام دنیا پدیده قابل احترامی است و […]

خبر راست/حسین پسندیده

فوتبال مانند هر پدیده ی دیگری باید زیر بنا و پایه خود را داشته باشد و یک تیم فوتبال در رده ملی یا باشگاهی زمانی می تواند در دراز مدت حرفی برای گفتن داشته باشد که پایه و زیر بنایی قوی داشته باشد.

فوتبال در تمام دنیا پدیده قابل احترامی است و ما باید در کشورمان نیز به ‌این پدیده احترام بگذاریم و به مربیان و فوتبال پایه و آموزش آن اهمیت داده و پیش ببریم.

برنامه پایه یعنی فوتبالیستی که قرار است در ۲۴ سالگی تکامل پیدا کند در رده های پایه گیم gameفوتبال را یاد بگیرداما فقط پلی playکه یعنی دریبل و سانتر و شوت و…. اینها را یاد می دهیم. گیم آن بخشی از فوتبال است که بازیکن یاد می گیرد مثل استراتژی یا چگونه و کی پرس کردن دفاع عمودی یا مثلث های حمله ای را در فوتبال چگونه استفاده و بکار گیرد.
وقتی فضاهای فردی یا فضاهای تیمی ویا پاس دادن در این فضا ها را نمی شناسیم فوتبال می شود پاس‌های ساده و به همین دلیل است که مسی؛ نیمار؛ مودریچ ساخته نمی شود چون آنها در سنین پایه آموزش دیده اند.
اساس فوتبال پایه ما بر مبنای پول و درآمد زایی است.
الان فوتبال ما نتیجه گرا بوده و هست تنها دنبال پیروزی هستیم به همین خاطر بازیکنان درشت اندام به تیم می آوریم بازیکنان درشت اندام؛ سرعت ندارند راحت دریبل می خورند راحت خطا می دهند نمی توانند در فضاهای تنگ و کوچک بازی کنند چابکی ندارند سرعت انفجاری پایینی دارند در مجموع درک صحیحی از فوتبال بعنوان گیم ندارند.

تیم های پایه ملی و باشگاهی، ریشه های فوتبال هر کشور هستند اکنون آپارتمان نشینی و نبود فوتبال محلات و آموزشگاهی یا فوتبال خیابانی از معضلات جدی فوتبال پایه ما محسوب می شود. در تمریناتی که در مدارس فوتبال امروزی به بچه ها می دهیم باید از پلی فاصله گرفته و به سمت گیم برویم فرق این دو هم این است که در پلی فقط بچه ها بازی می کنند اما در گیم باید فوتبال را با تمام آیتم هایش یاد بگیرند و اجرا کنند اکنون فوتبال باشگاهی ما هم با چنین مشکلی روبرو است و شاید فقط ۲۰ تا ۳۰ درصد گیم داریم به همین دلیل است بازیکنان کمتری در سطح فوتبال اروپا داریم.
تا زمانی که مربی به بازیکنان می گوید هر طور که دوست دارید بازی کنید مربی خوبی است اما وقتی که می گوید اینگونه گیم بازی کنید و برای تیم استراتژی تعریف می کند اذیت کن و سخت گیر می شود.
تیم های پایه ما به راحتی از تیم های آسیایی می بازند و به المپیک را پیدا نمی کند خیلی حرف دارد. چرا به تیم های پایه اهمیت داده نمی شود در صورتی که رشد فوتبال در همین ارزش گذاری برای تیم های پایه هستش بیشتر مدارس فوتبال در خصوص دریبل؛ بغل پا و شوت روی پا و….. آموزش داده می‌شود در صورتی که اگه توپ را مقابل پای بچه دو یاسه ساله قرار بدهید یا با بغل پا یا روی پا ضربه می زند. علل آموزش ضعف gameچیست. بطور مثال چرا به بچه های خودمان درباره پنج مورد مهم گل خوردن آموزش نمی دهیم پنج مورد اساسی که باعث گل خوردن یک تیم می شود که گاهی امکان دارد یکی یا چندین مورد آن باعث گل خوردن گردد.
وقتی که حریف صاحب توپ است به او فشاری وارد نمی شود دومین مسله بازیکن خودی که درگیر شده است را پوشش نمی‌دهیم و در ادامه روی یارگیری بازیکنی که به داخل فرار می کند کوتاهی می شود مسله بعدی زیاد لو دادن توپ و عدم تمرکز روی ضربات ایستگاهی است؛ ممکن است یکی از این موارد یا تلفیقی از این موارد باعث گل خوردن تیم شود.
این پنج مورد و امثال این موارد در کدام مدرسه فوتبال به بچه هایمان آموزش داده می شود حتی بعضی از تیم های پایه به هزینه شخصی مربیان اداره می شوند و بعضی از تیم های حاضر در سطح بالای کشور تیم های پایه ندارند بعد چطور می خواهند در مقابل تیم های دیگر حرفی برای گفتن داشته باشد.


شماره خبر 58213 - 2020/03/06

sdsfrefvrev
خانه هنر نیایش
Website Uptime Monitoring By ServiceUptime.com