۱ دیدگاه
2017/06/24 - 11:39

رییس کل بانک مرکزی؛

مرحله سوم تعیین تکلیف سپرده‌گذاران کاسپین از فردا

ولی الله سیف رییس بانک مرکزی در پیامی تلگرامی در خصوص تعیین تکلیف سپرده‌گذاران کاسپین آورده است:این روز‌ها یکی از دغدغه‌های اصلی، نگرانی هایی است ...

رییس کل بانک مرکزی از آغاز سومین مرحله از تعیین تکلیف سپرده گذاران کاسپین از چهارم تیر خبر داد. به گزارش خبر راست، ولی الله سیف رییس بانک مرکزی در پیامی تلگرامی در خصوص تعیین تکلیف سپرده‌گذاران کاسپین آورده است: این روز‌ها یکی از دغدغه‌های اصلی، نگرانی هایی است که برخی از هموطنان گرامی با آن مواجه […]

رییس کل بانک مرکزی از آغاز سومین مرحله از تعیین تکلیف سپرده گذاران کاسپین از چهارم تیر خبر داد.

به گزارش خبر راست، ولی الله سیف رییس بانک مرکزی در پیامی تلگرامی در خصوص تعیین تکلیف سپرده‌گذاران کاسپین آورده است:
این روز‌ها یکی از دغدغه‌های اصلی، نگرانی هایی است که برخی از هموطنان گرامی با آن مواجه هستند و آن مشکلی است که به واسطه اهمال و بی مسئولیتی سهامداران یک یا چند تعاونی ایجاد شده و سپرده گذاران آن‌ها را دچار آسیب و خسران کرده است.
وی افزوده است: این موضوع مستلزم تلاشی مضاعف و مسئولانه برای رفع آن از سوی دستگاه‌های ذیربط به ویژه بانک مرکزی است؛ موضوعی که از ابتدای بروز، با ورود جدی حوزه‌های مرتبط در حاکمیت همچون قوه قضائیه، بانک مرکزی، نیروی انتظامی و برخی دیگر مواجه و جلوهای از جدیت و تلاش برای صیانت از حقوق سپرده گذاران را نمایان ساخت.
سیف تاکید کرده است: هرچند این حضور مسولانه در مواردی با این سوال مواجه شد که چرا بانک مرکزی به موضوع تصفیه نهادهای پولی متوقف وارد می‌شود. ورود مسولانه به موضوع، براساس وظیفه‌ای است که قانون پولی و بانکی کشور بر عهده بانک مرکزی قرار داده است. بر این اساس در صورت توقف یا ورشکستگی یک مؤسسه اعتباری که از محل جمع آوری سپرده‌های مردم فعالیت می‌کند بانک مرکزی در کنار مرجع محترم قضایی اقدامات لازم را به منظور جلوگیری از جابجایی و یا حیف و میل دارایی‌های واحد متوقف یا ورشکسته انجام می‌دهد.
سیف افزوده است: معمولا دادگاه در اینگونه موارد از نظرات کارشناسی بانک مرکزی استفاده می‌کند. البته مسؤلیت اصلی تعیین تکلیف بنگاه‌های اقتصادی متوقف و ورشکسته که نهادهای پولی را هم شامل می‌شود بر عهده مرجع قضایی است لکن بانک مرکزی نیز برای حفظ و صیانت از حقوق سپرده گذاران و ارایه نظرات کارشناسی در مرحله رسیدگی حضور دارد.
وی گفته است: حضور بانک مرکزی در این فرآیند در واقع به عنوان نماینده سپرده گذاران و برای استیفای حقوق متعلق به آنهاست. به عنوان نمونه در موضوع تعاونی منحله “فرشتگان”، بانک مرکزی با تاکید بر اینکه تمام دارایی‌های این تعاونی متعلق به سپرده گذاران آن است، به منظور سرعت بخشیدن به تسویه وجوه سپرده گذاران – با توجه به میزان دارایی‌های شناسایی شده تعاونی منحله مذکور- خطوط اعتباری لازم را به منظور سرعت بخشیدن به تعیین تکلیف سپرده گذاران محترم تخصیص و پرداخت‌های علی الحساب را آغاز کرده است وتا به حال با همراهی سپرده گذاران دو مرحله از تعیین تکلیف وجوه سپرده گذاران از طریق موسسه اعتباری کاسپین انجام شده و مرحله سوم آن نیز از چهارم تیر شروع و سپرده‌های تا ۵۰۰ میلیون ریال از طریق ۸۰ شعبه موسسه اعتباری “کاسپین” تعیین تکلیف می‌شود و بعد از مراجعه و تعیین تکلیف این گروه به تدریج تعیین تکلیف سایر سپرده گذاران نیز در اولویت قرار گرفته و اعلام خواهد شد.
وی افزوده است: شناسایی سایر اموال و دارایی‌های تعاونی منحله فرشتگان نیز که امیدوارم به فضل الهی و همراهی و اطلاع رسانی مردم و سپرده گذاران عزیز به مرجع قضایی و بانک مرکزی به سرعت به انجام برسد، با همکاری پلیس آگاهی در حال انجام است.
سیف تاکید کرده است: همانطور که قبلا اعلام شد پرداختهای حاضر، حکم پرداخت علی الحساب را داشته و در صورت تامین منابع ناشی از فروش اموال و دارایی‌ها پس از تکمیل فرآیند شناسایی، طبق قراردادهای سپرده گذاری متعاقبا به سپرده گذاران تعلق خواهد گرفت.
وی افزوده است: بدون شک اقدام بجا و شایسته قوه قضاییه در صدور بخشنامه به دادستان‌های کشور مبنی بر لزوم هماهنگی در چگونگی رسیدگی به شکایات علیه تعاونی‌های اعتبار موجبات “وحدت قضایی” در فرآیند رسیدگی به این موضوعات و افزایش دقت و سرعت در روند رسیدگی شده و به احقاق حقوق سپرده گذاران کمک شایانی خواهد کرد.
درخواستهای واصله از سوی برخی از سپرده گذاران مبنی بر حضور نماینده‌ای از سوی ایشان در هیئت تصفیه نیز در دست پیگیری است و در صورت عدم مغایرت فانونی و موافقت مرجع قضایی، اقدام خواهد شد.
سیف در پایان گفته است: به تمامی سپرده گذاران اطمینان می‌دهم که بانک مرکزی با معاضدت مسولین قضایی و همکاری نیروی انتظامی و حمایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای استیفا و بازستاندن حقوق آن‌ها از هیچ کوشش و تلاش مضایقه نخواهد کرد. در این مسیرِ سخت لطف الهی و صبر، شکیبایی، همدلی و همراهی صاحبان حق لازمه موفقیت است. موفقیتی که دور از دسترس نخواهد بود.

شماره خبر 5617 - 2017/06/24
sdsfrefvrev
خانه هنر نیایش
Website Uptime Monitoring By ServiceUptime.com