بدون دیدگاه
2018/11/17 - 12:44

صبح امروز ؛

چهاردهمین نمایشگاه کتاب گیلان در محل نمایشگاههای دائمی استان افتتاح شد

صبح امروز آیین افتتاحیه چهاردهمین نمایشگاه کتاب گیلان با حضور قیاسی مدیر کل امور استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، جعفرزاده نماینده مردم رشت در خانه کرد، جمشید نژاد معاون سیاسی و فرهنگی استاندار، دکتر محمدی رئیس سازمان برنامه و بودجه استان،  فیروز فاضلی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان در محل دائمی نمایشگاه های استان برگزار شد.

صبح امروز آیین افتتاحیه چهاردهمین نمایشگاه کتاب گیلان با حضور قیاسی مدیر کل امور استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، جعفرزاده نماینده مردم رشت در خانه کرد، جمشید نژاد معاون سیاسی و فرهنگی استاندار، دکتر محمدی رئیس سازمان برنامه و بودجه استان،  فیروز فاضلی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان در محل دائمی نمایشگاه های استان برگزار شد. ( گزارش تصویری)

اختصاصی خبر راست/لیلاپاکیزه: مدیر کل فرهنگ و ارشاد استان گیلان در این افتتاحیه طی سخنانی بیان داشت: استان گیلان در سال ۷۱ اولین نمایشگاه کتاب استانی در کشور را برگزار کرد و اکنون پس ازبرگزاری ۱۴ دوره از برگزاری این نمایشگاه ها باید عرض کنم از این ۱۴ افتتاحیه  پنج دوره  در زمان مدیریت بنده بوده است.

وی افزود: جامعه ای پویاست که نقد و نقادی در آن پویا باشد؛  اگر امسال کمک و عنایت استاندار شامل حال ما نمی شد این نمایشگاه برپا نمی شد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان خاطرنشان کرد: در این نمایشگاه ۲۰۴ غرفه با ۱۸۷ ناشر مستقل و ۲۵ ناشر فروش متمرکز ۳۴ ناشر استانی و ۱۶ کتابفروشی در حال فعالیت و عرضه کتاب هستند.

وی تصریح کرد:  اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان از یک خانواده فعال و پویا برخوردار است و از لحظه لحظه زندگی خود در برپایی این نمایشگاه نقشی پررنگ داشته اند.

انقلاب ایران اسلامی یک انقلاب فرهنگی است

جمشید نژاد انقلاب ایران اسلامی را یک انقلاب فرهنگی دانست و گفت: اهمیت کتاب و کتابخوانی برای کسانی که کتاب بزرگترین معجزه دین آنهاست کاملا روشن و مبرهن است.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری گیلان با قدردانی از تلاش فعالان عرصه فرهنگ و ارشاد گیلان در زمینه برپایی نمایشگاه فوق تصریح کرد: همه کتابها و قلم های که نگاشته می شود باید مشکل گشای مسائل روز باشند. و باید با اندیشه و خرد انسانی همگان در هر جایگاهی که هستند و براساس میزان قدرت خود در راستای حل مشکلات روز گام برداریم.

 آمادگی تصویب لایحه بودجه ای سال ۹۸ مصوبه یارانه کاغذ و کتاب

در ادامه غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نیز در این مراسم بیان داشت:  پس از ۱۴ آبان ماه ترامپ ادعا داشت که با تحریم های سخت و طاقت فرسا کشور ایران را به زانو درخواهد آورد. اما امروز با برگزاری نمایشگاه کتاب در یک استان فرهنگی ثابت شد که تحریم ها هیچ اثری در فعالیت های اقتصادی و فرهنگی نخواهد داشت.

نماینده مردم رشت در خانه ملت تصریح کرد:  نتایج مطلوب بدست آمده طی ۵۰ سال اخیر در کشور به دلیل فرهنگ بالای مردم کشور ماست و حال که مدعی آنیم که گیلان یک استان فرهنگی است باید تلاش کنیم تا چراغ کتاب در این استان خاموش نشود.

وی افزود: ما آمادگی داریم که در مجلس شورای اسلامی در لایحه بودجه ای سال ۹۸ مصوبه یارانه کاغذ و کتاب را به تصویب برسانیم تا فرهنگ کتاب و کتابخوانی استمرار یابد .

جعفرزاده با تاکید بر اینکه هرقدر در عرصه فرهنگ کار شود بازکم است یادآور شد: مجموعه نمایندگان استان آمادگی کامل در حمایت همه جانبه در روشن نگه داشتن چراغ کتاب و کتابخوانی را خواهند داشت.

کتابخوانی باید از سنین پایه از مهدکودک ها در نظام آموزشی گنجانیده شود

مدیر کل امور استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این رویداد فرهنگی با قدردانی از برگزار کنندگان نمایشگاه کتاب بیان داشت: تاکنون سه پیمایش ملی فرهنگی در کشور انجام شد که آخرین آن در سال ۹۴ در طرحی با عنوان سنجش افکار مردم سراسر کشور انجام شد.

وی افزود: استان گیلان با داشتن شاخص های خوب در نتایج سنجش ها نسبت به استان های دیگر در حوزه های مختلف سیاسی فرهنگی و دینی و اجتماعی از وضعیت مطلوبی برخوردار بوده است.

قیاسی با تاکید بر ضرورت تلاش بیشتر  در عرصه کتاب خوانی خاطر نشان کرد: در پیمایش سال ۹۴ میزان استفاده از اینترنت در گیلان  ۱۴۸ دقیقه ،استفاده از تلویزیون ۱۷۸ دقیقه در روز بوده است همچنین ۶ درصد مردم گیلان در طول هفته حدود ۵ ساعت اوقات فراعت دارند.

او گفت: براساس این پیمایش ۸۱ درصد مردم گیلان تمایل دارند که اوقات فراغت خود را با خانواده بگذرانند. همچنین ۳۷ درصد مردم گیلان ادعا داشتند که کتاب غیردرسی هم مطالعه می کنند و این درحالی است که میانگین کشوری در این حوزه ۴۱ درصد است.

وی میانگین زمان  مطالعه روزنامه و مجله در کشور را ۸۰ دقیقه در روز طی پیمایش سال ۹۴ عنوان کرد و افزود: این میانگین در گیلان ۳۲  دقیقه در روز است

قیاسی با تاکید بر ضرورت ترویج کتابخوانی در تمامی دوران زندگی خاطرنشان کرد: بحث کتابخوانی باید از سنین پایه از مهدکودک ها در نظام آموزشی گنجانیده شود. بحث مطالعه کتب غیر درسی باید در لابلای متون آموزشی گنجانیده شود.

مدیر کل امور استان های کتابخانه های وزارت فرهنگ و ارشاد کشور بحث کتابخوانی را نیازمند یک عزم و اراده عمومی دانست و گفت: شاید یکی از نقدهای درست در جدایی آموزش و پرورش است و براین اساس با جدا کردن بحث کتابخوانی با آموزش کودکان و نوجوانان ما از مطالعه غیر کتب درسی دور و دورتر می شوند.

وی در ادامه از اجرای طرحهای گوناگون در هفته کتابخوانی سالجاری عنوان کرد و گفت: طرح پاییزه کتاب،  از ۲۴ آبان ماه آغاز و تا ۲۴ آذر ادامه خواهد داشت .در این نمایشگاه هر ایرانی میتواند تا مبلغ ۱۰۰ تومن کتاب با تخفیف ۲۵ درصدی خریداری نمایید.

قیاسی از فعالیتهای ترویجی هر ساله در روستاها با عنوان دوستداران کتاب خبر داد و گفت: علاوه بر انتخاب روستاهای فعال در عرصه کتابخوانی هرسال هریک از شهرهای کشور با اجرای طرحهای خلاقانه به عنوان شهر پایتخت کتاب انتخاب می شوند که امسال کاشان پایتخت کتاب کشور معرفی گردید.

مدیر کل امور استان های کتابخانه های وزارت فرهنگ و ارشاد کشور صدور مجوز کتاب به ده استان در زمینه چاپ آثار نویسندگان بومی را دیگر طرح هفته کتابخوانی سال جاری خواند و خاطرنشان کرد: گیلان یکی از این استان هاست و نویسندگان می توانند مجوز چاپ کتاب خود را بدون مراجعه به به تهران از استان طی مدت ۳۰ الی ۴۰ روزه دریافت نمایند.

وی افزود: طرح کتابگردی در راستای تقویت کتابخانه ها از اول آذرماه از کتابفروشی های کشور و استان آغاز خواهد شد.

در پایان به نمایندگی از ۶ نفر از فعالان عرصه کتاب و کتابخوانی استان تقدیر شد.


شماره خبر 36994 - 2018/11/17
sdsfrefvrev
خانه هنر نیایش
Website Uptime Monitoring By ServiceUptime.com