بدون دیدگاه
2018/07/07 - 10:32

آتش‌نشانان عملیاتی مشمول مشاغل سخت و زیان‌آور می‌شوند

مدیرکل امور فنی مستمری‌های سازمان تامین اجتماعی گفت: آتش‌نشانانی که در بخش عملیاتی فعالیت دارند، می‌توانند از مزایای مشاغل سخت و زیان‌آور بهره‌مند شوند.

مدیرکل امور فنی مستمری‌های سازمان تامین اجتماعی گفت: آتش‌نشانانی که در بخش عملیاتی فعالیت دارند، می‌توانند از مزایای مشاغل سخت و زیان‌آور بهره‌مند شوند. به گزارش خبر راست، سیدمحمدعلی جنانی گفت: پس از اینکه مجلس شورای اسلامی به این استفساریه مبنی بر سخت و زیان‌آور بودن فعالیت آتش نشانان در عرصه عملیاتی رای داد، نشستی […]

مدیرکل امور فنی مستمری‌های سازمان تامین اجتماعی گفت: آتش‌نشانانی که در بخش عملیاتی فعالیت دارند، می‌توانند از مزایای مشاغل سخت و زیان‌آور بهره‌مند شوند.

به گزارش خبر راست، سیدمحمدعلی جنانی گفت: پس از اینکه مجلس شورای اسلامی به این استفساریه مبنی بر سخت و زیان‌آور بودن فعالیت آتش نشانان در عرصه عملیاتی رای داد، نشستی برای رسیدگی به این موضوع برگزار و در نهایت تصمیم بر این شد که این مشاغل جزو مشاغل سخت و زیان‌آور باشند.

وی تصریح کرد: مزایای سخت و زیان‌آور برای تمام آتش‌نشانانی است که به صورت عملیاتی در هنگام وقوع آتش‌سوزی حضور دارند و مشمول تامین اجتماعی هستند اما تحت پوشش قانون‌کار نیستند؛ بر این اساس کارکنان آتش‌نشانی که در دیگر بخش‌های این سازمان فعالیت دارند، نمی‌توانند از این مزایا استفاده کنند.

جنانی ادامه داد: آتش‌نشانان باید حتما مشمول سازمان تامین‌اجتماعی باشند تا براساس تبصره ۲ ماده ۷۶ قانون تامین اجتماعی از این خدمات بهره‌مند شوند.

وی خاطرنشان کرد: درخواست آتش‌نشانانی که مشمول بیمه تامین‌اجتماعی و قانون‌کار هستند، برای استفاده از مزایای سخت و زیان‌آور بودن، در کمیته‌های وزارت کار بررسی، درباره آنان نظر داده و در نهایت به شعب تامین اجتماعی ارجاع می‌شود. این استفساریه برای افرادی است که بیمه تامین‌اجتماعی هستند اما مشمول قانون‌کار نمی‌شوند.

مدیرکل امور فنی مستمری‌های سازمان تامین‌اجتماعی ادامه داد: پس از اینکه استفساریه به تصویب رسید، سازمان تامین ‌جتماعی نیز برای همین موضوع آیین‌نامه‌ای را تنظیم می‌کند تا این افراد از خدمات مشاغل سخت و زیان‌آور بهره‌مند شوند.

مشاغل سخت و زیان‌آور، شغل‌هایی هستند که در آنها عوامل فیزیکی، شیمیایی، مکانیکی و بیولوژیکی محیط کار، غیراستاندارد است و در اثر اشتغال کارگر تنشی به مراتب بالاتر از ظرفیت‌های طبیعی (جسمی و روانی) در وی ایجاد شود که نتیجه آن بیماری شغلی و عوارض ناشی از آن است. با بکارگیری تمهیدات فنی، مهندسی، بهداشتی و ایمنی می‌توان سخت و زیان‌آور بودن آن مشاغل را کاهش داد یا حذف کرد.

نمایندگان مجلس‌شورای‌اسلامی در جلسه علنی اول بهمن ماه سال ۱۳۹۶ با اکثریت آرا، به طرح استفساریه تبصره ۲ ماده ۷۶ قانون تامین‌اجتماعی که به بیمه‌شدگان تامین اجتماعی شاغل در مشاغل سخت‌ و‌ زیان‌آور به‌ خصوص متصدیان مشاغل عملیاتی‌ آتش‌‌نشانی که دارای روابط استخدامی غیرمشمول قانون کار با کارفرمایان خود هستند، رای دادند.


شماره خبر 26233 - 2018/07/07

sdsfrefvrev
خانه هنر نیایش
Website Uptime Monitoring By ServiceUptime.com