بدون دیدگاه
2018/05/29 - 9:45

سایه روشن هزینه های کارشناسی و نقشه برداری بنیاد مسکن شهرستان رشت؟!

طرح‌هادی روستایی از جمله پروژه هایی است که در راستای فراهم ساختن توسعه و عمران روستا ها تهیه و اجرا می شود. در این طرح روستاها نقشه برداری شده و بر اساس نرخ رشد جمعیت و نیاز،

به گزارش خبر راست، به نقل از اسرار امروز؛ اگر افراد حقیقی بعنوان نقشه بردار می خواهند در پاسخ استعلامات مشارکت داشته باشند چرا نباید با بنیاد مسکن قرارداد ببندند و هزینه های خود را از بنیاد دریافت کنند؟!/در زمان مدیریت سابق همیشه درب اتاق وی به روی ارباب رجوع باز بود اما اکنون دیدار […]

به گزارش خبر راست، به نقل از اسرار امروز؛ اگر افراد حقیقی بعنوان نقشه بردار می خواهند در پاسخ استعلامات مشارکت داشته باشند چرا نباید با بنیاد مسکن قرارداد ببندند و هزینه های خود را از بنیاد دریافت کنند؟!/در زمان مدیریت سابق همیشه درب اتاق وی به روی ارباب رجوع باز بود اما اکنون دیدار رییس این اداره بسیار سخت شده است؟!/از ۷ تا ۲۰ هزار تومان علاوه بر تعرفه بنیاد مسکن و هزینه نقشه برداری بابت ایاب و ذهاب از هر متقاضی دریافت می کنند ؟!/به کدام استناد قانونی تمام درآمد ناشی از تغییر کاربریها به حساب بنیاد مسکن واریز می شود ؟

طرح‌هادی روستایی از جمله پروژه هایی است که در راستای فراهم ساختن توسعه و عمران روستا ها تهیه و اجرا می شود. در این طرح روستاها نقشه برداری شده و بر اساس نرخ رشد جمعیت و نیاز، کاربری ها تعریف می شود. تامین عادلانه امکانات،هدایت وضعیت فیزیکی روستا،ایجاد تسهیلات لازم جهت بهبود مسکن روستاییان از جمله اهداف طرحهای هادی است . هر چند برخی صاحب نظران معتقدند این طرح نتوانست به اهداف تعریف شده بطور صد در صد برسد وضمانت اجرایی آن فقط روی کاغذ تهیه شده است .

 در این گزارش قصد داریم ادعا و سوالات برخی از روستاییان ،اعضای شوراهای اسلامی  روستاها و دهیاران شهرستان رشت را در خصوص هزینه های دریافتی بابت کارشناسی و نقشه برداری، را در بنیاد مسکن شهرستان رشت طرح کنیم. مجوزی که نوع کاربری برای کلیه ساخت و سازها در داخل محدوده قانونی روستا که بوسیله طرح هادی مصوب تعیین می شود را مشخص می کند.

عده ای از روستاییان و اعضای شورای اسلامی و دهیاران شهرستان رشت در گفتگویی با خبرنگار اسرارامروز، اعلام کردند که پس از تغییر مدیریت در بنیاد مسکن شهرستان رشت ، میزان دریافت نرخ کارشناسی صدور پروانه روستایی و پاسخ استعلامات افزایش یافته و روند اداری آن نیز تغییر نموده است.

افزایش نرخ کارشناسی در بنیاد مسکن شهرستان رشت و روند طولانی پاسخ استعلامات کار را بجایی رساند که واکنش برخی مسئولان را نیز در پی داشت هر چند که بارها مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان گیلان تاکید کرد که از سال ۱۳۹۳ افزایش قیمتی در هزینه کارشناسی بنیاد مسکن نداشتیم و دریافت هر گونه مبلغی خارج از تعرفه قانونی تخلف  و غیرقانونی بوده و قابل پیگیری است.

اما آنچه که در ادامه به آن می پردازیم نحوه سوال برانگیز حضور نقشه برداران در زمینهای داخل طرح  هادی است که مورد انتقاد برخی روستاییان این شهرستان می باشد. این روستاییان می گویند : در برخی زمینها چند کاربری توسط طرح هادی برای آن تعیین شده است بدون اینکه مساحت دقیق  آن مشخص شود و بنیاد مسکن شهرستان علاوه بر اخذ هزینه کارشناسی ، نقشه بردارانی را به اجبار برای متقاضیان تعیین می کند و این نقشه برداران هم با دریافت هزینه های چند صد هزار تومانی اقدام به مشخص کردن مساحت کاربریها در یک قطعه زمین می کنند؟! چرا در زمان تهیه طرح هادی، کاربریها با مساحت دقیق مشخص نشده که هزینه تعیین مساحت کاربری ،مجددا به روستاییان تحمیل می شود؟ آیا نقشه بردارانی که برای این منظور از سوی بنیاد مسکن شهرستان رشت معرفی می شوند دارای قرارداد حقوقی با آن مجموعه می باشند؟ اگر با بنیاد مسکن قرارداد دارند چرا هزینه نقشه برداری را شخصا دریافت می کنند؟ اگر افراد حقیقی بعنوان نقشه بردار می خواهند در پاسخ استعلامات مشارکت داشته باشند چرا نباید با بنیاد مسکن قرارداد ببندند و هزینه های خود را از بنیاد دریافت کنند؟! چرا در زمان تهیه طرح هادی ، در صورت وجود چند کاربری متفاوت در یک قطعه زمین ،آن را بطور مشخص با مساحت دقیق تعیین نکردند؟ اگر اشتباهی در تعیین و اجرای طرح هادی وجود دارد هزینه آن بعهده بنیاد مسکن نیست؟!  چرا روستاییانی که از نقشه برداری و تعرفه آن بی اطلاع هستند صدها هزار تومان باید پرداخت کنند؟!

این روستاییان می افزایند: نقشه بردارانی که از سوی بنیاد مسکن معرفی می شوند و متقاضیان هیچ نقشی در انتخاب آنان ندارند بابت هزینه ایاب و ذهاب مبالغی را دریافت می کنند که توجیح قانونی ندارد. به این شکل که وقتی برای چند نقشه برداری در یک روستا مراجعه می کنند از ۷ تا ۲۰ هزار تومان علاوه بر تعرفه بنیاد مسکن و هزینه نقشه برداری بابت ایاب و ذهاب از هر متقاضی دریافت می کنند ؟!

برخی از اعضای شورای اسلامی و دهیاران شهرستان رشت ضمن گرامیداشت یاد و خاطره محمدی ثابت ،رییس سابق بنیاد مسکن شهرستان رشت می گویند : با عملکرد و تعامل مثبت رییس سابق بنیاد مسکن شهرستان رشت با ارباب رجوع این انتظار می رفت تا پس از وی هم این روند ادامه یابد اما در حال حاضر متاسفانه ارتباط ما بعنوان نمایندگان مردم روستاهای شهرستان رشت با بنیاد مسکن این شهرستان مناسب نیست و در بیشتر مواقع قطع شده است؟!

همچنین برخی از روستاییان متقاضی صدور پروانه روستایی که مدعی هستند با یارانه زندگی می کنند می گویند : در زمان مدیریت سابق همیشه درب اتاق وی به روی ارباب رجوع باز بود اما اکنون دیدار رییس این اداره بسیار سخت شده است.

برخی از دهیاران نیز به اقدام بنیاد مسکن در دریافت وجوه تغییر کاربریها معترضند و می گویند: به کدام استناد قانونی تمام درآمد ناشی از تغییر کاربریها به حساب بنیاد مسکن واریز می شود ؟ با توجه اینکه مبالغ دریافتی توسط بنیاد مسکن مبلغ چشمگیری است چرا این درآمد حاصله از تغییر کاربریها نباید صرف عمران و توسعه روستاها گردد؟ این درآمد حاصله صرف چه اموری در روستاها می شود؟

آنان همچنین از مسئولین بنیاد مسکن شهرستان رشت انتظار دارند تا در خصوص این موضوع شفاف سازی نموده و روستاییان را توجیه کنند.

لازم به یادآوری است با توجه به اینکه فرماندار شهرستان رشت در اولین نشست خبری بر حاکمیت قانون در ادارات شهرستان رشت تاکید کرد ، مردم این شهرستان از وی انتظار دارند تا به سایه روشن هزینه های کارشناسی و نقشه برداری بنیاد مسکن شهرستان رشت،پاسخی شفاف و مستند ارائه شود تا ابهامات رفع گردد.


شماره خبر 23898 - 2018/05/29
sdsfrefvrev
خانه هنر نیایش
Website Uptime Monitoring By ServiceUptime.com