بدون دیدگاه
2018/05/19 - 13:01

خواننده ترانه «دایه دایه» و«بارو بارو» از دنیا رفت

عزت‌الله فرجی معروف به حسین فرجی، یکم بهمن‌ماه 1329 در خیابان 17 شهریور فعلی و محله‎ی پشت گرداب سنگی (سوم اسفند سابق) در شهر خرم‌آباد دیده به دنیا گشود. خواننده ترانه «دایه دایه» و«بارو بارو»

عزت‌الله فرجی معروف به حسین فرجی، یکم بهمن‌ماه ۱۳۲۹ در خیابان ۱۷ شهریور فعلی و محله‎ی پشت گرداب سنگی (سوم اسفند سابق) در شهر خرم‌آباد دیده به دنیا گشود. به گزارش خبر راست، حسین فرجی ـ خواننده ترانه‌های ماندگار «باروبارو» و «دایه دایه» ـ صبح امروز در سن ۶۸ سالگی درگذشت. ایسنا نوشت: عزت‌الله فرجی […]

عزت‌الله فرجی معروف به حسین فرجی، یکم بهمن‌ماه ۱۳۲۹ در خیابان ۱۷ شهریور فعلی و محله‎ی پشت گرداب سنگی (سوم اسفند سابق) در شهر خرم‌آباد دیده به دنیا گشود.

به گزارش خبر راست، حسین فرجی ـ خواننده ترانه‌های ماندگار «باروبارو» و «دایه دایه» ـ صبح امروز در سن ۶۸ سالگی درگذشت.

ایسنا نوشت: عزت‌الله فرجی معروف به حسین فرجی، یکم بهمن‌ماه ۱۳۲۹ در خیابان ۱۷ شهریور فعلی و محله‎ی پشت گرداب سنگی (سوم اسفند سابق) در شهر خرم‌آباد دیده به دنیا گشود.

برای اولین بار در سال ۱۳۴۳ توسط آقای شادابی به مرحوم همت‎علی سالم معرفی و آهنگ «دایه‌دایه» را در رادیو خرم‌آباد اجرا کرد.

فرجی در سال ۵۰ و در حین تحصیل، با دختر استاد ریاحی آشنا شده و ازدواج کرد که حاصل این پیوند، یک پسر و یک دختر است. دخترایشان متولد سال ۱۳۵۱ و پسرشان هم که تنبورنواز است متولد سال ۱۳۶۱ می‌باشد.

بیشتر آثار ایشان تک‌آهنگ بود. در دهه‌ی ۴۰ که اوج فعالیت‎هایشان محسوب می‌شد، نوارها ریلی بود. سال‌های ۴۸ تا ۵۱ آهنگ‌ها به شکل صفحه بود که در نهایت قابلیت ضبط دو آهنگ را داشت. اواسط دهه‌ی ۵۰، بازار کاست رونق گرفت و ۷ تا ۸ آهنگ را در یک کاست منتشر کرد که معروف‌ترین‌شان «سُزه‌سُزه»، «پاپی‌سلیمانی»، «کرمی»، «شوِ سال» ، «شیپورچی» و «کوش‎طلا» نام دارد. برخی هم مثل «ستاره»، «سنگ خارا»، «هی نار» و «گل شادی» آلبوم شدند و بسیاری از آهنگ‌های فارسی را هم به شکل غزل خواندند.آهنگ معروف «بارو بارو» هم متعلق به اینشان است.

وی که از دوران کودکی دارای صدای بسیار خوبی بود از همان دوران مدرسه کار خواندن ترانه‌های محلی را شروع کرد تا اینکه جهت ارتقاء سطح کیفی کارش و همچنین برای شناساندن ترانه‌های محلی لری به تهران آمد و زیر نظر استاد مهرتاش که استاد اساتید هنرمندان بود کار خود را آغاز کرد.

این هنرمند در سال ۱۳۴۶ و در حالی‌ که تنها ۱۷ سال سن داشت اولین ترانه‌ خود را با نام «شو سال» که شعر و آهنگش را هم خودش خلق کرده بود، اجرا و در همان سال ترانه‌ معروف «شیپورچی» را هم که خود حکایتی داشت را با شعر و آهنگی از خود وارد بازار کرد.

شیپورچی، دایه دایه، شو سال، کینه، مادر، مسافر کویت، مرغ اسیر، تویی بهارم سوزه سوزه و … از ترانه‌های به‌یادماندنی مرحوم فرجی محسوب می‌شوند.


شماره خبر 23471 - 2018/05/19
sdsfrefvrev
خانه هنر نیایش
Website Uptime Monitoring By ServiceUptime.com