بدون دیدگاه
2018/05/19 - 12:55

مخالفت فرمانداری با سفر «لهستان» قدیمی، نصرتی و رمضانپور؛

 مطرح شدن چنین سفرهای پر هزینه ای بر اساس چه منطقی است ؟/  شهردار رشت مرتب به ما می گوید که وضع مالی ما خوب نیست/ آیا این سفر بدون تایید دولت صورت می گیرد؟

در جلسه ۲۰ فروردین امسال اعضای شورا با سفر مسعود نصرتی و فاطمه قدیمی موافقت کردند. قرار بود یک عضو شورا نیز در این سفر همراه با این افراد حضور داشته باشند که در نهایت احمد رمضانپور از اعضای شورا برای این سفر اعلام آمادگی کرد. سفر «لهستان» قدیمی، نصرتی و رمضانپور

در جلسه ۲۰ فروردین امسال اعضای شورا با سفر مسعود نصرتی و فاطمه قدیمی موافقت کردند. قرار بود یک عضو شورا نیز در این سفر همراه با این افراد حضور داشته باشند که در نهایت احمد رمضانپور از اعضای شورا برای این سفر اعلام آمادگی کرد. به گزارش خبر راست، مصوبه جلسه ۳۷ شورای شهر رشت […]

در جلسه ۲۰ فروردین امسال اعضای شورا با سفر مسعود نصرتی و فاطمه قدیمی موافقت کردند. قرار بود یک عضو شورا نیز در این سفر همراه با این افراد حضور داشته باشند که در نهایت احمد رمضانپور از اعضای شورا برای این سفر اعلام آمادگی کرد.

به گزارش خبر راست، مصوبه جلسه ۳۷ شورای شهر رشت مبنی بر سفر شهردار، مدیر روابط عمومی و امور بین االمل شهرداری و یک عضو شورا به کشور لهستان جهت شرکت در  اجلاس سالانه یونسکو هرچند با مخالفت کمیته تطبیق مصوبات از سوی فرمانداری رشت به شورا و شهرداری ابلاغ شد اما به نظر می رسد با تغییر ردیف بودجه این سفر انجام خواهد گرفت.

در جلسه ۲۰ فروردین امسال اعضای شورا با سفر مسعود نصرتی و فاطمه قدیمی موافقت کردند. قرار بود یک عضو شورا نیز در این سفر همراه با این افراد حضور داشته باشند که در نهایت احمد رمضانپور از اعضای شورا برای این سفر اعلام آمادگی کرد.

اما این سفر با مخالفت فرمانداری شهرستان رشت قرار گرفته است و کمیته تطبیق مصوبات شورای شهر به دلیل بدهی فراوان شهرداری اعلام کرده است که بهتر است هزینه های سفر انجام نگیرد و در جایی دیگر هزینه شود. مخالفتی که موجب شده بار دیگر دو بحث شکل گیرد. یکی از سوی شورا و شهرداری که مصوبات شورا همیشه  با مخالفت فرمانداری مواجه می شود و دومین مساله از سوی افکار عمومی و فرمانداری شهرستان که این سفر با بدهی های شهرداری به چه منظوری صورت می گیرد و چه دستاوردی جزء پرداخت هزینه داشته است.

شهردار در جلسات محرمانه از بدهی های فراوان صحبت می کند/ کمیته تطبیق مصوبات این سفر را به صلاح ندانست

سید محمد احمدی فرماندار رشت در گفت و گو با گیل خبر با اشاره به مخالفت کمیته تطبیق مصوبات شورای شهر با این سفر به لهستان به انتقادات اخیر شهردار و رئیس شورا پاسخ داد. وی در این رابطه گفت: با توجه به صحبت های اخیر شهردار رشت و رئیس شورای اسلامی شهر رشت درخصوص موضوع ابطال مصوبات شورا توسط فرمانداری نیاز است تا چند نکته را متذکر شوم؛ نخست بر اساس قانون تشکیلات،وظائف و انتخابات شوراهای اسلامی شهر و به استناد اصل ۹۰ این قانون که آخرین اصلاحیه آن در تاریخ ۲۰/۴/۹۶ صورت گرفت، تایید و تصویب کلیه مصوبات شورای شهر و روستا در کمیته ای به نام تطیبق مصوبات بررسی می گردد.در تبصره ۴ این قانون درباره اعضای این کمیته به صراحت ذکر شده که این کمیته شامل فرماندار، نماینده شورا و نماینده قوه قضائیه است و درواقع از سه ارگان متفاوت هستند و  انتظار می رود که رئیس محترم شورا و شهردار به عنوان مسئولین نهاد های اجرایی این قوانین را بدانند.

بی اطلاعی از تایید سفر توسط استانداری

فرماندار رشت در ادامه  در مورد سفر خارجی شهردار و اعضای شورا به لهستان نیز گفت: مصوبه ای از شورا ارائه شد  که شهردار، یک عضو شهرداری و یک عضو شورا  به لهستان بروند. کمیته تطبیق تشخیص داد با توجه به بررسی ها و مستندات و اظهار بدهی های میلیاردی که خود شهردار در جلسات محرمانه فرمانداری اعلام کردند اگر این سفر به هزینه شهرداری  باشد به صلاح نیست و این نظر را نیز رسما ابلاغ کردیم. حال این که نسبت به این رای معترض شوند حق قانونیشان است تا در موعد مقرر آن را به هیات حل اختلاف استان که به ریاست آقای استاندار خواهد بود بسپارند.

احمدی در واکش به این سوال که گفته می شود با درخواست تنی از اعضای شورا تایید این سفر توسط استانداری گیلان انجام گرفته ابراز داشت: تایید این سفر توسط استانداری  با ساز و کار کمیته تطبیق مغایرتی ندارد اما اگر برای گرفتن تایید این مصوبه به کمیته های بالادستی مراجعه نمودند نشان از رد این مصوبه توسط کمیته تطبیق است. بهتر بود برای رعایت سلسه مراتب قبل از ارجاع این مصوبه به هیات استانی و استناد به آیین نامه سفر کاری اعضای شوراهای اسلامی، تایید کمیته تطبیق عملی می شد. وی در ادامه گفت: کمیته تطبیق بعد از بررسی و اعلان رای برای تمام مصوبات،‌یک رونوشت از آن را در اختیار معاون عمرانی استاندار نیز قرار می دهد و قطعا این رونوشت به دست ایشان رسیده است و اگر این تاییدیه از سوی استانداری بوده است بنده بی اطلاع هستم.

مطرح شدن چنین سفرهای پر هزینه ای بر اساس چه منطقی است ؟

فرماندار رشت در پایان گفت: با حضور اعضای با تجربه و مشرف به قانون در کمیته تطبیق باید تاکید کنم که ما هیچ قصدی خاصی جزء اجرای قانون و تصویب مصوبات مطابق با آیین نامه این کمیته نداشتیم. وی در ادامه با انتقاد از این سفر گفت:  آیا بهتر نیست جای اینکه بحث چنین سفرهایی را مطرح کنیم بیاییم بحث سراوان را حل کنیم. وقتی شهردار رشت مرتب مصاحبه و به ما می می گوید می کند که وضعیت مالی ما خوب نیست و پیمانکاران ما وضعیت خوبی ندارند لزوم چنین سفرهایی چیست ؟ اگر میخواهیم الگو برداری کنیم چرا فقط از چین و ژاپن ! می توانیم این الگوبرداری را از استان های موفق دیگر در هر زمینه ای داشته باشیم. در شرایطی که شهرداری حتی قدرت آسفالت کردن ۴۰۰ متر از خیابان دیلمان شهرک امام علی را نیز نداشت مطرح شدن چنین سفرهای پر هزینه ای بر اساس چه منطقی است ؟ با این مستندات کمیته تطبیق این سفر را ضروری و مناسب ندید اما در شرایطی درگیر نیز بسیاری از مصوبات و حتی سفرهای ضروری نیز از جانب این کمیته تصویب شده است.

رفع ابهام محل اختصاص بودجه سفر 

با این حال سید امیرحسین علوی رئیس شورای شهر رشت می گوید: کمیته تطبیق مصوبات ابهامی در مورد ردیف بودجه داشت که با رفع این ابهام این سفر با حضور آقای شهردار، خانم قدیمی و آقای رمضانپور صورت خواهد گرفت. وی در ادامه گفت: قرار است هزینه این سفر از محل بودجه شورا اختصاص پیدا کند.

وی در پاسخ به این سوال که هزینه این سفر چه میزان خواهد بود ابراز داشت: فعلا خبری از هزینه آن را ندارم و در صورتی که بخواهید آن را ارائه می کنم.

گفتنی است بعد از قرار گرفتن شهر رشت در ردیف شهرهای شبکه خلاق خوراک شناسی جهان بارها شهردار سابق و فعلی به همراه مدیر روابط عمومی و امور بین المل شهرداری و تنی چند از اعضای شورا به کشورهای مختلف سفر کرده اند. اما هنوز دستاوردی برای این سفرها اعلام نشده است.

عدم تایید استانداری تا کنون و صدور رای نهایی تا چند روز آینده

اما حجت شعبانپور معاون عمرانی استانداری گیلان از عدم تایید این سفر تا حال حاضر صحبت کرده است. وی با اشاره به رد مصوبه شورای شهر توسط کمیته تطبیق هرگونه تایید از سمت استانداری را مردود اعلام کرد و تشریح کرد:این مورد در کارگروه هیات استانی مطرح شد و مکاتبه اش چون به رای نهایی منجر نشد، همچنان در دست بررسی است و ارسال نشده است.رایزنی هایی با کمیته تطبیق به عمل آمد و موضوع در هیات استانی به ریاست استاندار گیلان و رئیس کل دادگستری گیلان و چند تن از اعضای دیگر این هیات در دست بررسی است.مصوبه ای که در شورا تصویب می گردد برای تایید به کمیسیون تطبیق ارجاع داده می شود.در صورت رد مصوبه توسط این کمیته،شورا حق اصرار به مصوبه را دارد که در اینصورت کمیته تطبیق پرونده را به هیات استانی واگذار می کند.

معاون عمرانی استانداری در ادامه گفت: در حال حاضر در هیات استانی حل اختلاف این سوال مطرح است که آیا چنین سفرهایی از سوی شهرداری نیاز به مصوبه شورا دارد یا تنها موافقت شورا لازم است که با استناد به قانون در حال بررسی است و رای این هیات طی چند روز آینده اعلام خواهد شد.

توجیه شرعی سفر 

هرچند سفر مدیران شهرداری و احمد رمضانپور  به لهستان قرار است از محل بودجه شورا هزینه شود، ولی به مانند سفرهای مختلف به کشورهای چین، سوئد، کره جنوبی، آلمان و ایتالیا هنوز از نتیجه واقعی آن اطلاعی در دست نیست. قبلا یکی از اعضای شورا  صحبت از آن می کرد که به زودی دستاوردهای سفر خوب به ماکائو را اعلام می کند که هنوز صورت نگرفته است. حال یک عضو شورای دیگر نیز قرار است به لهستان سفر کند. عضوی که همیشه در جلسات شورا بیان می داشت که قصد سفر خارجی به هزینه شهرداری را ندارم اما دیگران را تشویق می کنم که به سفر بروند. توجیه شرعی آن نیز همیشه با آیه  «قل سیروا فی الارض» همراه است. البته مشخص است که آیه ای برای سفر کسانی نیامده که ظاهرا مصداق «پز عالی، جیب خالی» شهرداری هستند.

 


شماره خبر 23468 - 2018/05/19
sdsfrefvrev
خانه هنر نیایش
Website Uptime Monitoring By ServiceUptime.com