بدون دیدگاه
2018/02/28 - 10:48

بهنام ربیع زاده:

وام های اشتغال و سردرگمی عده ای از مردم

خبر راست بهنام ربیع زاده : موضوع اشتغال در كشور ما يكي از بزركترين دغدغه هاي مسِولين و مردم بوده كه بهبود در وضعيت آن يكي از شعارهاي اصلي همه دولت هاست .

خبر راست / بهنام ربیع زاده موضوع اشتغال در کشور ما یکی از بزرکترین دغدغه های مسِولین و مردم بوده که بهبود در وضعیت آن یکی از شعارهای اصلی همه دولت هاست . حال اشتغال اصلا خوب نیست غلامرضا تاجگردون رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس میگوید : دولت در آمارهایش حدود سه میلیون و ۲۰۰ […]

خبر راست / بهنام ربیع زاده

موضوع اشتغال در کشور ما یکی از بزرکترین دغدغه های مسِولین و مردم بوده که بهبود در وضعیت آن یکی از شعارهای اصلی همه دولت هاست .

حال اشتغال اصلا خوب نیست

غلامرضا تاجگردون رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس میگوید : دولت در آمارهایش حدود سه میلیون و ۲۰۰ هزار بیکار در جامعه فعال و همین مقدار بیکار تحصیل کرده در جامعه غیر فعال اعلام کرده است که بنا بر آمار رسمی دولت، حدود ۵ تا ۶ میلیون نفر در جامعه فارغ التحصیلان کشور بیکار داریم .

حال اگر به این آمار ، بیکاران با تحصیلات پایین و بیسواد را بیافزاییم شاید به رقم دو برابر برسیم.

بنابراین موضوع بیکاری دولت را برآن داشته که تلاش زیادی را برای ایجاد اشتغال بنماید و دقیقا برهمین مبنا بود که هم جهانکیری و هم روحانی در رقابت های انتخاباتی شعار ایجاد ۹۸۰۰۰۰ هزار شغل در هر سال را وعده میدادند.

بعدها که بودجه را به مجلس فرستادند پا را فراتر گذاشته و رقم اعلام شده را به ۱۳۳۰۰۰۰ شغل در سال ۹۷ رساندند. آنها بنا دارند که بخشی از خواسته و هدف شان را برمبنای اعطای وام های اشتغالزا پیگیری نمایند.

کارایی کمرنگ « کارا »

در خبرهای مرتبط تاکید شد که مردم برای دریافت وام های اشتغال به سایت « کارا » مراجعه کنند و در شغل و رسته مربوطه ثبت نام نمایند . این سایت را وزارت کار راه اندازی کرده است و هدف آن کمک به دریافت وام برای کارآفرینان روستایی و شهری است.

اما بنظر میرسد که « کارا » کارایی لازم را ندارد . نارسایی کارا در عدم پوشش همه رسته های شغلی ست. البته هرگز این انتظار وجود ندارد که این سایت بتواند تمام شغل ها را درخود جای دهد که حتما چنین امری ممکن نیست اما باید درکنار رسته های شغلی معرفی شده گزینه « سایر مشاغل » پیش بینی می شد تا همه بتوانند به سهولت در رسته مورد نظر خود ثبت نام کنند .

اشکال عمده دیگر سایت « کارا » در دسته بندی مشاغل شهری و روستایی ست بطوریکه در بخش روستایی برای بعضی از شغلها پیش بینی ایی وجود ندارد . مثلا امروزه در دورترین روستاهای کشور میتوان وسایل دیجیتال و الکترونیک و موبایل و کامپیوتر را دید اما اگر کسی بخواهد برای تعمیرات و خدمات در این زمینه ها مشغول شود یا ایجاد شغل نماید نمیتواند در « کارا » ثبت نام کند !

در این خصوص میتوان به مواردی بیشتری هم اشاره کرد که بگذریم.

به کجا مراجعه شود ؟

اگرچه در خبرها میخوانیم که « پرداخت وام های اشتغالزا آغاز شده است » اما عملا در اکثر شهرستانها هنوز کارگروه ها تشکیل نشده و مهمتر از آن اینکه مردم نمیدانند باید به کجا مراجعه کنند . مثلا یکی از متغاضیان دریافت وام « بوم گردی » در شهرستانی در غرب استان میگفت که مرا به بنیاد مسکن! ارجاع داده اند اما آنها میگویند چنین چیزی به ما مرتبط نیست !

بطور کل در زمینه نوع فعالیت ها و نحوه دریافت وام و …. اطلاع رسانی موثری صورت نگرفته و مردمی که بشدت با بیکاری دست و پنجه نرم می کند نمیدانند که چه باید بکنند . لازم است که استانداری و در مقیاس کوچکتر، فرمانداری ها و بخشداری ها دایره و مسیر مشخصی را برای برطرف ابهامات متقاضیان در نظر بگیرند تا از سردرگمی ها کاسته شود.

 

خبر راست: انتشار اخبار و یادداشت‌های دریافتی به معنای تائید محتوای آن نیست و صرفاً جهت انجام رسالت مطبوعاتی و احترام به مخاطبان منتشر می‌شود.


شماره خبر 18799 - 2018/02/28
sdsfrefvrev
خانه هنر نیایش
Website Uptime Monitoring By ServiceUptime.com