بدون دیدگاه
2018/01/18 - 9:53

به همت موسسه فرهنگی هنری خانه هنر نیایش؛

تندیس استاد مصطفی فرض پور در رشت رونمایی می شود + فیلم

محمد شهیدی مسئول موسسه خانه هنر نیایش: برای ساخت تندیس استاد مصطفی فرض پور طی مکاتبه با دکتر نوبخت موافقت کتبی ایشان را که خود از شاگردان استاد بوده است را جلب کردیم اما وقتی نامه را به استان آوریم

محمد شهیدی کسمایی مسئول موسسه خانه هنر نیایش: برای ساخت تندیس استاد مصطفی فرض پور طی مکاتبه با دکتر نوبخت موافقت کتبی ایشان را که خود از شاگردان استاد بوده است را جلب کردیم اما وقتی نامه را به استان آوریم با نگاه سیاست زده مواجه شدیم و نامه در گوشه ی یک اداره به […]

محمد شهیدی کسمایی مسئول موسسه خانه هنر نیایش: برای ساخت تندیس استاد مصطفی فرض پور طی مکاتبه با دکتر نوبخت موافقت کتبی ایشان را که خود از شاگردان استاد بوده است را جلب کردیم اما وقتی نامه را به استان آوریم با نگاه سیاست زده مواجه شدیم و نامه در گوشه ی یک اداره به دست کاغذ بازی افتاد . قید پیگیری را زدیم. و خودمان دست بکار شدیم.

اختصاصی خبر راست/  رونمایی از تندیس استاد فرض پور ماچیانی، ساعت ١۵ روز شنبه ٣٠ دی ماه جاری در میدان شهرداری، ابتدای خیابان سعدی، پیاده راه فرهنگی ورودی مجتمع فرهنگی و هنری خاتم الانبیا(ص) رشت برگزار میگردد.

این مراسم به همت موسسه فرهنگی هنری خانه هنر نیایش و با حضور جمعی از مدیران و اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه استان برگزار خواهد شد.

مصطفی فرض پور ماچیانی در سال ۱۳۲۰ در ماچیان و در خانواده ای کشاورز چشم به جهان گشود دوران ابتدایی را در ماچیان و رحیم آباد و دوره متوسطه را در شهر لنگرود گذراند و سپس وارد دانشگاه تبریز در رشته زبان و ادبیات فارسی شد.

از سال ۱۳۴۶ به رشت آمد و در آموزش و پرورش استخدام گردید و در دبیرستانهای شهر رشت سرگرم تدریس شد و همزمان در مراکز آموزش عالی بازرگانی لاهیجان و رشت مشغول فعالیت تدریس زبان و ادبیات فارسی گردید.
درسال ۱۳۴۹ با بانو فاطمه رحیمی رحیم آبادی (آموزگار دبستان) ازدواج نمود و حاصل ازدواج دو فرزند پسر مهدی و علی است.
با نوشتن مقالات متعدد درسالهای ۴۹-۱۳۴۸ در مطبوعات وقت رشت و حضور در مجامع علمی شهر متقاضی مردمی تاسیس دانشگاه در گیلان گردید و نتیجه آن در سالهای بعد نمود یافت و با تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی در رشت از بدو تاسیس به عضویت هیات علمی آن در آمد و تا پایان عمر دست از تدریس بر نداشت و همواره با نظم و انظباطی خاص در سرکلاس درس حاضر میگردید.
از جمله فعالیت های جانبی استاد ، میتوان به همکاری با مطبوعات سطح شهر رشت نامبرد و به نوعی از جامعه مطبوعاتی بدور نبود و در سالهای دهه ۷۰ و ۸۰ با گروه ممتاز مهرورزان گیلان پژوه که متشکل از دانشمندان و ادیبان استان گیلان را شامل می شد همکاری علمی و تحقیقاتی داشتند و با مجلات معتبر گیلان ما و مهرورزان گیل همکاری علمی انجام می دادند.

آثار استاد :
مجموعه مقالات و دیوان اشعاری به جا مانده از ایام جوانیست که در کتابی بنام ” جویا ” (تخلص شعری استاد) تحت گرد آوری و چاپ میباشد.
کتاب ” دستور زبان فارسی ” حاصل بیش از سی سال تدریس ایشان است که در سال ۱۳۷۶ چاپ گردید و در دانشگاه تدریس شده است و مجددا با همکاری انتشارات دهسرا به زیر چاپ دوم رفته است.
کتاب ” زبان و فرهنگ ماچیان ” از مجموعه گیلان شناسی است که به زیر چاپ رفته است.

به همین بهانه طی مصاحبه خبرنگار خبرراست با مسئول موسسه برگزار کننده از چگونگی ساخت و از هدف این موسسه بخاطر انتخاب استاد فرض پور مطلع میشویم.

درابتدا بسیار خوشحالم که دوباره مخاطب خبر گذاری وزین شما قرار گرفتم. یکی از اهداف موسسه فرهنگی هنری خانه هنر نیایش گسترش فرهنگ بومی و ارزشگزاری به مفاخر مردمی گیلان است. در این راستا موسسه دست به فعالیت های گسترده پژوهی زد که در این تندیس ها نمود یافته است. استاد فرض پور ماچیانی نماینده نسل فرهیخته و مطالبه گری بود . که دستاوردهای بسیار زیاد هم در عرصه علمی و هم در عرصه اجتماعی داشته که می بایست ارج نهاده شود. از جمله فعالیت های او وی تلاش برای احداث دانشگاه گیلان ، دانشگاه آزاد و موزه گیلان است . در بخش علمی ایشان صاحب تالیف های ارزشمندی چون نگارش در زبان فارسی است.

بنای موسسه بر محوریت توجه به مشاهیر و فرهنگ بومی گیلان زمین است.و سعی دارد تا در این خصوص به فعالیت خود ادامه دهد.
همانطور که شما هم مطلع هستید فعالیت های فرهنگی نیازمند بوجه است. در این خصوص نهاد های دولتی می توانند با قرار دادن بوجه های فرهنگی به کمک نهاد های مردمی مانند موسسه فرهنگی خانه هنر نیایش بیایند . اما در چند ساله اخیر ما با یک نگاه سیاست زده در بخش فرهنگ میان مسئولین در استان مواجه هستیم که صرفا بارویکرد سیاسی به موضوعات فرهنگی نگاه می کنند . دراین بین پول های هنگفتی صرف مسائلی می شود که هیچ نمود فرهنگی ندارد. و صدالبته هیچگاه به بهبود در مباحث فرهنگی نمی انجامد. آن مسئولینی که دغدغه فعالیت فرهنگی دارد پول کافی ندارد و آنهایی که به زد و بند و سیاسی بازی مشغولند از پول فراوان برخوردار هستند !!!! در خصوص تندیس استاد فرض پور موسسه طی مکاتبه با شخص معاون ریس جمهور ( جناب دکتر نوبخت) موافقت کتبی ایشان را که خود از شاگردان استاد بوده است را جلب کرد اما وقتی نامه معاون ریس جمهور را به استان آوریم باز با همان نگاه سیاست زده مواجهه شدیم و نامه در گوشه ی یک اداره به دست کاغذ بازی افتاد . قید پیگیری را زدیم. و خودمان دست بکار شدیم.
در بحث فرهنگی همه دوست داند کمک بشوند تا کمکی بکنند . این حتی برای دولت مردان ما هم جا افتاده است تا می گویم فلان کار فرهنگی را می خواهیم انجام دهیم چقدر کمک میکنید سریع فاکتورهایی را در می آوردند می گویند شما چقدر کمک می توانید بکنید!!!!! در پروژه استاد فرض پور موسسه بالغ بر ۳۰ میلیون تومان هزینه کرد . هزینه اجرای تندیس را هم موسسه پرداخت کرد.
اجرای اثر توسط دوست عزیز و گرامی استاد عسگری انجام شد . متریال کار هم فایبر گلاس فشرده با روکش پتینه به رنگ طلایی است که در مدت سه ماه اجرا وساخته شد.
در پایان امیدوارم همانطور که فرهنگ وقف در کشور ما سال هاست به بجا نهادن زمین و ملک نظر دارند که در جای خود بسیار ارزشمند است. بتوانیم فرهنگ وقف رو به سمت کار های فرهنگی هدایت کنیم . همانطور که پدران ما برای ساختن فرهنگ خود وخیرات هنرمندان را تشویق به خوشنویسی و تذهیب قرآن ، حافظ ، شاهنامه و حتی نگارش تاریخ و ادبیات و … دعوت می کردند تاهم نام نیکی از خودشان در اثر باقی بماند و هم هنرمند در طول دوره اجرا با آرامش بتواند خلاقیت خود را در کنار تامین مالی واقفان به بهترین شکل انجام دهد.

 


شماره خبر 15509 - 2018/01/18

sdsfrefvrev
خانه هنر نیایش
Website Uptime Monitoring By ServiceUptime.com