بدون دیدگاه
2017/12/09 - 16:40

پیشکسوتان و کارشناسان ورزش استان در گفتگو با خبر راست؛

مسعود رهنما در سیاست موفق تر از ورزش؟

ریاست هیات کاراته استان گیلان به رضا رسولی عضو شورای شهر رشت رسید و افکار عمومی و رسانه ها واکنش قابل حدسی در مقابل آن داشتند.

ریاست هیات کاراته استان گیلان به رضا رسولی عضو شورای شهر رشت رسید و افکار عمومی و رسانه ها واکنش قابل حدسی در مقابل آن داشتند. اختصاصی خبر راست/ شنیده ها از دخالت مسعود رهنما و خواهر زاده اش وحید حسنی پور در این انتخابات حکایت میکند. در ادامه نظر صاحب نظران ورزش استان را جویا […]

ریاست هیات کاراته استان گیلان به رضا رسولی عضو شورای شهر رشت رسید و افکار عمومی و رسانه ها واکنش قابل حدسی در مقابل آن داشتند.

اختصاصی خبر راست/ شنیده ها از دخالت مسعود رهنما و خواهر زاده اش وحید حسنی پور در این انتخابات حکایت میکند. در ادامه نظر صاحب نظران ورزش استان را جویا شدیم که خواندنیست.

مقدمه سردبیر خبر راست: کاراته گیلان بعنوان یکی از مهمترین رشته های ورزشی استان چند سالیست ملعبه انتخابات و شاید انتصابات سیاسی شده و هر از چند گاهی عروس خانه ای جدید میشود.انتخاب عبدالرضا بی آزار و استعفای وی و سرپرستی مجدد اسفندیار زیال و حضور رضا رسولی موید این مطلب است.

محمدصادق حسنی: چندی پیش محمدصادق حسنی نماینده مردم رشت که خود ۱۵ سال رئیس هیئت کاراته بود به رابطه ورزشی خود با مدیرکل ورزش و جوانان گیلان اشاره داشت و بیان کرد:در آن زمان کاراته قهرمان جهان و کشور داشت و مربیان نیز از گیلان انتخاب می‌شدند، افزود: رهنما پس از مدیرکل شدن خودش را گم‌کرده و ورزش استان را برهم ریخته گفت: ورزش استان با مدیریت رهنما سیاسی شده و من انتقاد بسیار شدیدی نسبت به نحوه مدیریت وی دارم.
حسنی بابیان اینکه انتخاب رؤسای هیئت‌های ورزشی از نزدیکان نمایندگان هستند و ورزش گیلان کاملاً سیاسی اداره می‌شود، خاطرنشان کرد: هیئت‌های ورزشی استان گوشت قربانی نیستند که رهنما بین نمایندگان رشت تقسیم کرده.متأسفانه رهنما از قدرت سیاسی نمایندگان برای بقاء خودش استفاده می‌کند.

سردبیر خبرراست: هر عقل سلیم میداند که برای مدیریت یک هیئت ورزشی ابتدا میبایست آن شخص تخصص مدیریتی کافی داشته باشد و دوم اینکه او از توان مالی کافی یا توان جذب منابع مالی برخوردار باشد. باید بررسی کرد رضا رسولی که به نقل از سایتهای خبری بخاطر بدهی مالی به دادگاه تقاضای اعسار داده و اعلام داشته توان مالی پرداخت بدهی محکومیت را ندارد چنین فردی که به نقل از رسانه ها توانایی مدیریت مالی زندگی شخصی خود را ندارد چطور میتواند به تنها هیئت مدال آور المپیک پول تزریق کند؟
مسعود رهنما تیرماه سال گذشته از دخالت سیاسیون در ورزش انتقاد می کرد. او می گفت ” شورا و شهرداری به کار خود؛ مسعود رهنما هم به کار خود” اکنون ظاهرا کار مسعود رهنما به شورا و شهرداری افتاده. این تغییر نگرش و چرخش به چه دلیل رخ داده است؟آیا او اکنون برای حفظ بقای خود حاضر شده خلاف گفته های خود عمل کند؟

در ادامه با مصاحبه از پیشکسوتان و کارشناسان ورزش استان به بررسی ابعاد این موضوع خواهیم پرداخت.

محمود باقری: مدیر کل ورزش استان گیلان صدای محمود باقری عضو شورای شهر سابق را نیز در آورد.

او در یک یادداشت گفته بود:فردی که تا دیروز در ستادهای احمدی‌نژاد و قالیباف دور دور می‌کرد و با واسطه بسیار و پشت در نشستن‌های فراوان دفاتر نمایندگان و … به موقعیتی رسیده، این گونه مغرورانه سخن می‌گوید و …
اداره کل ورزش و جوانان به خاطر روحیه خودحق پنداری مدیرش، در شرایط بی‌نظمی و آشفتگی قرار دارد و کلا درگیر حواشی است و فضای بی‌اخلاقی و اتهام‌زنی در محیط ورزش بیداد می‌کند. شخص مدیرکل تاکنون برای چند نفر از قهرمانان و بزرگان کشتی شکایت کرده است اما گویی نهادهای نظارتی فقط ناظرند و صبرشان زیاد وکاری نمی‌کنند. ماده ۸۸ و واگذاری پروژه‌ها به حلقه وابسته، از مسایلی است که بایستی پی‌گیری شود که نمی‌شود. مسئولیت‌ها و پست‌ها و ریاست هیات‌ها متناسب با منافعی که برای مدیرکل دارد بین گروه‌های سیاسی و نمایندگان توزیع می‌شود. اداره کل ورزش و جوانان یک نهاد غیرسیاسی است اما ایشان اداره کل را هم سیاسی کرده است و در جریان انتخابات مجلس و شورا و ریاست جمهوری با تمام قدرت ورود کرد و در انتخابات ریاست جمهوری چه حرف‌های خطرناکی زد و تا آنجا که می‌دانم کسی هم پی‌گیری نکرد.

سید مصطفی رضازاده: سید مصطفی رضازاده از قهرمانان محبوب ورزش استان و کسی که در مدال آوری ورزشکاران گیلانی در دهه های اخیر نقش پر رنگ داشته و البته مشاور اسبق مسعود رهنما نیز تغییر رویه و اعمال سیاسی وی را تاب نیاورد. مصطفی رضازاده در ماههای اخیر مصاحبه ای را منتشر کرد. سید مصطفی هشدار داده بود که با این رویه ورزش گیلان در حال نابودیست و مسعود رهنما مدیرکل ورزش و جوانان گیلان از سید مصطفی رضازاده مشاور سابقش و سرمربی تیم های ملی موی تای و کیک بوکس به دلیل این مصاحبه انتقادی شکایت کرد.

خبرنگار خبرراست:جناب رضازاده شما زحمات زیادی برای ورزش استان کشیدید و قهرمانان زیادی را پرورش دادید کاراته هم یکی از ورزشهایی است که همیشه در مجموعه شما مورد توجه قرار گرفته همانطور که مستحضرید هیئت کاراته تغییرات مدیریتی داشته که در رسانه ها مورد نقد قرار گرفته نظر جنابعالی بعنوان کارشناس ورزشی در این خصوص چیست؟
در ابتدا باید عرض کنم مسعود رهنما سال ۹۳ به استاندار گفته بود که سیاسیون نباید در هیئتهای ورزشی ورود کنند اما حالا خلاف آن را شاهد هستیم بنده معتقدم که مسعود رهنما نمی خواهد نفوذش در کاراته کم شود و به نوعی میخواهد همیشه دست پشت پرده این ورزش باشد. زیرا رهنما در حوزه مربیگری نقش داشته و افرادی مثل مصطفی رضازاده که متولی قهرمان پروری در اکثر رشته ها رزمی در سطح ملی و جهانی هستم و به نوعی پایگاه سازندگی ورزش استان می باشم به جای اینکه با استفاده از جایگاه شغلی که بعنوان بالاترین مقام ورزشی استان حمایت نماید تقابل و رقابت فاقد وجاهت دارد این در حالیست که اکثر مدیران کل در کشور برای امثال این جانب احترام ویژه ای قائل می شوند.

بابک بردبار داور سه ستاره بین المللی بوکس: بردبار در گفتگو با خبر راست درباره انتخاب رضا رسولی به عنوان رئیس هئیت کاراته گیلان ابراز داشت: از نظر بنده اسم این مسئله انتخاب نبوده بلکه انتصاب بوده است و اولین بار نیست که این اتفاق می افتد به این علت که در دوران مدیریت آقای رهنما در همه‌ی هیئت های ورزشی، چینش اعضای مجمع وحتی گزینه های انتخابات ها که در هئیت ها صورت گرفته و کسانی در راس کار گمارده شدند که مورد نظر خود شخص آقای مدیر بودند
ما شاهد تناقاضاتی در موضع گیری‌های آقای رهنما در مقاطع مختلف زمانی بودیم که می فرمودند سیاسیون نباید در امور ورزش دخالت کنند،اما اکنون چون لبه تیغ انتقادات نخبگان ورزشی به نحوه مدیریت ایشان قرار گرفته خودشان را به افراد سیاسی مثل نماینده‌های مجلس و نماینده‌های شورای شهر نزدیک میکنند تا بتوانند از قدرت و لابی آنها استفاده کرده تا چندماهی بیشتر در راس هرم مدیریت ورزش استان بمانند. بنده با تمام احترامی که برای آقای رضا رسولی قائل هستم بیان میکنم که ایشان نه تنها فرد ورزشی نیستند بلکه تخصصی در کاراته ندارند و ایشان برای مسائل فنی کاراته و پیشکسوتان نمیتوانند کاری انجام دهند.بنده معتقدم که این انتصاب از پیش تعیین شده بوده و برای جامعه کاراته راضی کننده نبوده است.

بردبار در پاسخ به این سوال که در انتخابات صورت گرفته ۱۱ نفر به ایشان رای دادند و چطور نظر ۱۱ نفر جلب شده خاطرنشان کرد: در مجامعی که برگزار میشود اعضای مجمع که حق رای دارند باید واجد شرایطی باشند که بتوانند در کرسی مجامع حضور پیدا کنند. این افراد توسط تیم آقای رهنما چینش میشوند.
وی گفت: بنده به عنوان داور بین المللی بوکس شاهد بودم که ایشان به عنوان مثال در برخی انتخابات روسای ادارات ورزش برخی شهرستان هایی را که فکر میکنند رییس آن هیئت به گزینه مورد نظر ایشان رای نمیدهند را پشت ریس هیئت مینشانند و تهدید میکنند اگر به این گزینه مورد نظر رای ندهد ما هم رییس اداره را بر میداریم و هم رییس هیئت را و یا در برگه‌های رای کدگذاری میکنند به عنوان مثال روی یک برگه مینویسند به نام خدا و در برگه دیگر مینویسند هو الحق و نظیر اینها. اینها کدهای افراد هستند تا رای آنها مشخص شود.

بردبار بیان داشت: درانتخابات هئیت بوکس بنده به عنوان کاندیدای هئیت بوکس گیلان شاهد مسائل عجیبی بودم که با هوشیاری جلوی آن گرفته شد (مثلا به اعضای مجمع گفته شده بود که در برگه های رای چه بنویسید تا رایتان مشخص شود ) یکی بنویسد هوالحق دیگری بنویسد به نام خدا ….که البته جلوی آن گرفته شد.

وی ادامه داد: این چینش ها نیز به این صورت بوده است که برترین داور که بالاترین مدرک را دارد باید در مجمع باشد و بهترین ورزشکار در ۲ الی ۳ سال گذشته با بالاترین مقام به عنوان نماینده ورزشکاران انتخاب شود.آیا این اتفاقات در مجمع کاراته به این صورت بوده یا خیر بنده اطلاع ندارم. اما در مجامعی به گوش میرسد که اینها رعایت نمیشود. به عنوان مثال در انتخابات هئیت بوکس گیلان نیز مسائلی وجود داشت البته من به امین قاسمی پور علاقه مندم و دوست هستیم و تمام انرژی خود را برای اعتلای بوکس میگذارم این صحیح نمیدانم در این باره صحبت کنم ، بین هئیت های ورزشی اختلاف می اندازند .بازی کردن با این مسائل از مرام و مسلک ورزشی به دور است.

وی در پاسخ به پرسشی که حضور آقای رسولی به عنوان عضو شورای شهر چه کمکی میتواند به آقای مدیرکل و ورزش کاراته بکند بیان داشت: جابجایی هر مدیری و هر اتفاقی در سطح قدرت کلان استان بخواهد انجام شود افراد و مدیران ارشد لابی‌های سیاسی انجام میدهند. هر چند که شورای شهر نباید سیاسی باشد اما آگاه هستیم که نه تنها شورای شهر بلکه ورزش ما نیز سیاسی می‌باشد. تا به خواست نماینده ای نباشد مدیری جابجا نمی شود و کسی در جای دیگری قرار نمیگیرد.

بردبار ادامه داد: آقای رهنما دلیلش از آوردن افراد سیاسی مانند آقای رسولی به ورزش این است که از ارتباطات آنها با هسته های قدرت سیاسی استفاده کنند که اگر جایی اعتراضی و مسئله ای بود بتواند اینها را به عنوان اهرم قدرت و دوستانی که یار هستند داشته باشد و به نوعی یار کشی سیاسی انجام دهند. با توجه به مصاحبه هایی که از آقای مدیرکل در رسانه ها موجود است خط مشی آقای مدیرکل مشخص است و نشان دهنده این است که ایشان با استفاده ابزاری از افراد مختلف فقط به میز مدیرکلی می‌اندیشند. افراد مختلف در هر مقام سیاسی اجتماعی و مدیریتی که هستند برای آقای مسعود رهنما تاریخ مصرف دارند و این تاریخ مصرف بقای آن در اینجا و بعد از این ارتقا در استان ها و وزارت خانه های دیگر و رفتن به پست بالاتر و استفاده از این افرادی است یک روزی تاریخ مصرف آنها تمام میشود.

‎وی در پایان برای نمره دهی از ۱ تا ۲۰ به عملکرد آقای رهنما به عنوان مدیر کل بیان داشت: بنده جانباز بوکس هستم و قهرمان بودم و اکنون تنها داور حرفه ای بوکس ایران هستم و پدر بنده ۶۰ سال سابقه بوکس دارند وبا توجه به اینکه چندسال است که فعالیت مستمر دارم مدیر کل های بسیاری را دیده ام ، بنده بدترین و سیاه ترین دوران مدیریت ورزش استان را دوران مدیریت آقای رهنما میدانم و از نظر بنده حتی نمره ۲ هم به ایشان نمیدهم.

 

مزدا صوفی مربی و داور ملی کاراته: مزدا صوفی در گفتگو با خبر راست ابراز داشت:از زمانی که انتصابات در هئیت های مختلف ورزشی جای خودش رو به انتخابات داد، اکثر ورزشکاران و مربیان و دست اندرکاران بر این باور بودند که با این رویکرد عملکرد هیت های ورزشی متحول میشود و دغدغه های مدیریتی از میان میرود اما ماجرا بگونه ی دیگری پیش رفت و رقم خورد و رابطه سالاری جای خود را به شایسته سالاری داد.
وی در ادامه گفت: اگر با نگاهی دقیق و کارشناسی به این موضوع بنگریم به این نتیجه می رسیم که اعضای مجمع خود برگزیده و نماینده اهالی ورزشی رشته خاصی هستند که باید با توجه به برنامه های راهبردی نامزد مورد نظر و ارزیابی ان با ارای خود مدیری را انتخاب کنند که در پی تحقق خواسته های اصولی جامعه ورزش باشد متاسفانه اکنون مشاهده میکنیم که این موضوع مغفول باقی مانده و انتخابات هیئت های ورزشی در استان گیلان نه فقط در کاراته که در شاید بسیاری از ورزش های دیگر به کج راهه رفته است.
به نظر بنده انتخاباتی که در استان گیلان در هیئت کاراته انجام شد و با توجه به اینکه مدیرکل محترم اداره ورزش و جوانان استان گیلان خود شخص ورزشی و از مربیان تیم ملی کاراته بودند،میتوانست برای کاراته انتخابی بهتر ی صورت میگرفت.

مزدا صوفی در پاسخ به شنیده ها در رسانه‌ها که آیا آقای رهنما در این انتخابات اعمال نفوذ داشتند و این مسئله از قبل چیدمان شده بود بیان کرد: مدیر کل در هر انتخاباتی و در هر مجمعی وظایف خاصی را بر عهده دارد و طبق آن وظایف عمل میکند وهیئت‌های مختلفی که در مجمع عمومی استان حضور پیدا میکنند و رای میدهند قبلا در شهرستان ها بایکدیگر به رقابت میپردازند ملاک این حضور عملکرد ان هیت شهرستان میتواند باشد ولی این یک فاکتور لازم است انتخاب اصلح توسط دیگر شهرستانها ملاک یک انتخاب درست است به طور مثال هیت کاراته شهرستان انزلی و آستانه با توجه به دارا بودن قهرمانان در سطح ملی در اخرین مسابقات و کسب مدال قهر مانی خالی بود و. هیت هایی که عملکرد مناسبی و درخور اهمیت نداشته اند به نسبت به شهرستانهای دیگر در مجمع استان شرکت میکنند وشبهه برای کسانی که موضوعات ورزشی را پیگیری و رصد میکند بوجود میاید که اعمال نظر ویا مهندسی در انتخابات روی داده است؟.
وی ادامه داد: می‌توان گفت که این چیدمان از قبل طوری بود که جای هیچ گونه مانوری برای هیچ نامزدی را پدید نمیاورد که برنده این رقابت باشد اگر دخالتی در چیدمان در مجمع رخ نمیداد انتخاب قوی تری برای گیلان صورت پذیرد.

خبرنگار خبرراست:رشته کاراته مدال آور و مهم برای استان است و مهمتر برای استان اینکه در المپیک قهرمان داشته باشد،ما ورزشکارانی داریم که به صورت خودجوش و با اتکا به توانایی شخصی خودشان برای ما کسب مدال میکنند آیا بصورت سیستماتیک به نظر شما این رویه که در پیش هست میتواند به ورزش ما کمک کند؟

وی گفت: هر چقدر ورزشکار خود جوش و با استعداد در رشته مورد نظر در جامعه موجود باشد اگر سیستم و رویکردی برای سازماندهی و تربیت این استعدادها موجود نباشد هیچ حرکت پایدار در توسعه ورزش قهرمانی صورت نمیگیرد با نگاه اجمالی به روسای هیت کاراته در ۱۵ سال گذشته به غیر از آقای زیال و آقای دکتر حسنی نماینده محترم کنونی مجلس که از بدنه کاراته بودند دیگران افراد سیاسی بودند که سکان هدایت این هیت را برعهده داشته اند. آقایان حق شناس، اصغریان، علوی و بی آزار در نهایت آقای رسولی . قبول دارم که یک مدیر موفق الزاما میتواند ورزشی نباشد اما باید در نظر داشت که این مدیر چه توانایی و پتانسیلی میتواند دارا باشد و چه حمایت و مساعدت‌هایی برای کاراته گیلان میتواند انجام دهد؟

حضور آقای رسولی به هئیت کاراته هیچ کمکی نمیتواند برای کاراته ایجاد کند. ایشان در شورای شهر گذشته در کمیسیون حمل و نقل و ترافیک بودند هم اکنون هم در کمیسیون عمران حضور دارندو مشغله و دردسرهای فراوانی در شورا دارند و با توجه به حال شهر رشت که بسیار خراب است ا اگر وقت اضافه ای دارند بهتر است با توجه به قولی که به حدود ۱۸هزار موکل خود قول داده اند به اوضاع نابسامان شهر بپردازند و نه هئیت کاراته را به حال خود رها سازند. زمانی که مشاور راهبردی هیت کاراته بودند چه راهکار یا مشاوره ای در حوزه ی راهبردی ارائه کردند و چه کمکی به کاراته استان گیلان نمودند؟

اینروزها شاهدیم که انتصابات کلا سیاسی بوده و یا به نوعی به آقایان سیاسی متصل بوده است
افرادی بواسطه ی جایگاه رسانه ای خود هرسال دست روی یک هیئت می گذارد و ما خلاصه متوجه نشدیم رشته ورزشی تخصصی انان چیست؟.
مگر رییس سابق هیئت تکواندو به دلیل عضویت در شورا و شائبه ی دو شغله بودن برکنار نشد؟ مگر آقای علوی به همین دلیل از ریاست هیئت استعفا نداد؟ شاید دلایل دیگری موجود است که جامعه کاراته از ان بی خبر است
اگر بحث دوشغله بودن هنوز وجود دارد ، پس این انتصابات اخیر چه معنایی دارد؟ اگر هم این بحث منتفی است که حق افراد فوق الذکر چه می شود و چطور باید از آنها دلجویی کرد و خسارات وارده به آنها را جبران نمود؟

از آقایان سیاسی خواهشمندیم که وظایف سیاسی خود را انجام دهند و ورزش را در گیر امور سیاسی و تسویه حسابهای شخصی خود نکنند و بدانند که وظیفه ذاتی انها نگاهی توام با مدیریت به رفع مشکلات است نه دامن زدن به انها . قهرمانان، اسطوره های ورزشی، مربیان و داوران ما در گیلان کم نیستند اما متاسفانه با یک سری تفکرات خاص بعضی از افراد، ورزش را به انزوا کشانده است.

به نظر بنده مدیریت آقای رهنما باید مدیریت اجتماعی ورزشی باشد زیرا وزارت ورزش و جوانان یک نهاد اجتماعی و ورزشی است و نه سیاسی. متاسفانه اکنون سیستم ورزش در گیلان با توجه به انتخابات و انتصابات اخیر در هئیت های ورزشی به جای تبدیل شدن به یک نهاد اجتماعی ، یک نهاد سیاسی شده است. نگویید ورزش را سیاسی نکرده ایم (تا که رد اسب خود را گم کنی ترکمانا نعل را وارونه زن)

خبر راست: انتشار مطالب فوق و نقل قول و مصاحبه ها لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و جهت انجام رسالت خبرنگاری منتشر می‌شود.تمامی افرادی که نامشان برده شد این حق را دارند که جوابیه خود را جهت انتشار به تحریریه خبرراست ارسال نمایند.


شماره خبر 13294 - 2017/12/09
sdsfrefvrev
خانه هنر نیایش
Website Uptime Monitoring By ServiceUptime.com