5 اسفند 1402

چند روش خانگی برای تقویت ناخن های ضعیف

به گزارش خبر راست،  تقویت ناخن ها امروزه همراه با تقویت پوست و مو شده است و محصولات آرایشی _ بهداشتی بسیاری در زمینه تقویت ناخن در بازار موجود هستند.

دلایل بسیاری برای داشتن ناخن های ضعیف وجود دارد که عبارتند از: استفاده طولانی مدت از ناخن های مصنوعی و لوازم آرایشی بر روی ناخن ها، قرار داشتن بیش از حد در معرض آب و شوینده ها، بیماری هایی مانند پر کاری تیروئید، اگزما، کم خونی، پسوریازیس، بیماری های ریوی. البته افزایش سن و سوء تغذیه نیز سبب ضعیف شدن ناخن ها می شوند که با تقویت ناخن ها تا حدی می توانیم از شدت تاثیر آن ها بکاهیم.

سرکه سیب موثر در تقویت ناخن ها

ترکیباتی مانند پتاسیم، کلسیم و آهن موجود در سرکه سیب به تقویت ناخن ها کمک بسیاری می کنند. اسید مالیک و اسید استیک موجود در سرکه، از عفونت های مربوط به ناخن جلوگیری می کنند. برای تقویت ناخن های خود، به نسبت مساوی از سرکه سیب خام و آب استفاده کنید و آنها را با هم مخلوط کنید و ناخن های خود را برای چند دقیقه در آن بخوبی خیس کنید. پوست اطراف ناخن را بعد از آن به خوبی فشار دهید. این کار را به مدت چند روز و هر روز یکبار انجام دهید تا تقویت ناخن های خود را به صورت محسوس ببینید.

استفاده از روغن ارگان برای تقویت ناخن ها

توجه کم اغلب افراد به تقویت ناخن ها و پوست اطراف آن؛ باعث می شود که ناخن ها به مرور شکننده، حساس، خشن و آسیب پذیر شوند یا پوست اطراف آن ها ترک بردارد. استفاده از روغن ارگان در تقویت ناخن ها، در درخشندگی آن ها موثر است و به استحکام ناخن ها کمک می کند.

نمک دریا راه کاری موثر برای تقویت ناخن ها

نمک دریا برای تقویت ناخن های شکننده بسیار موثر است. شما می توانید برای افزایش درخشندگی و تقویت ناخن های خود از این ترکیب آسان در خانه استفاده کنید. در کاسه کوچکی مقداری آب را گرم کنید. دو قاشق غذاخوری نمک دریا به آن اضافه فرمایید. از هر یک از ترکیبات زیر دو قطره اضافه کنید: روغن جوانه گندم، کندر و لیمو به این آب اضافه فرمایید. برای تقویت ناخن ها، آن ها را به مدت 10-15 دقیقه درون آن قرار دهید. سپس با آب گرم دست ها را شستشو دهید. از مرطوب کننده ملایم بعد از آن برای دست ها استفاده کنید و سه بار در هفته این روش را برای تقویت ناخن ها بکار ببرید.

روغن نارگیل یکی از بهترین روش ها در تقویت ناخن ها

چربی اشباع این روغن برای چرب کردن و رطوبت رسانی به پوست اطراف و استحکام ناخن ها بسیار موثر است. یکی از روش های استفاده از روغن نارگیل برای تقویت ناخن، گرم کردن این روغن و ماساژ دست ها و اطراف ناخن ها به مدت پنج دقیقه با آن است. اگر از این روش دو تا سه بار در روز استفاده فرمایید مطمئنا باعث بهبود گردش خون در تمام قسمت های دست و تقویت ناخن ها خواهد شد.

روش دیگر برای تقویت ناخن ها با روغن نارگیل این است که چند قطره آب لیمو را به مقدار یک چهارم فنجان روغن نارگیل گرم شده اضافه کنید. ناخن های خود را به مدت ده دقیقه در آن قرار دهید. می توانید این کار را قبل از خواب انجام دهید. قبل از خواب پوشیدن یک دستکش نخی به جذب بهتر این ترکیب و تقویت ناخن ها کمک بسیاری می کند.

ویتامین E مناسب برای تقویت ناخن ها

ناخن ها اغلب به دلیل از دست دادن رطوبت دچار شکنندگی می شوند. برای حفظ ناخن ها به صورت مرطوب و هیدراته، استفاده از ویتامین E به صورت موضعی بسیار تاثیر گذار است. برای تقویت ناخن ها روغن کپسول ویتامین E را از آن خارج کنید و دست هایتان را به خوبی و آرامی با آن ماساژ دهید. این کار را روزانه انجام دهید و برای تقویت ناخن ها بطور کامل تر هفته ای 2-3 بار این مکمل را به صورت خوراکی نیز دریافت کنید تا نتایج حاصل را مشاهده فرمایید. ادامه مصرف به صورف بی رویه هیچ مکملی توصیه نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *