4 اسفند 1402

معضل کره شمالی را یک تنه حل می کنیم

به گزارش خبرراست،  ترامپ در آستانه دیدار روز پنج شنبه خود با همتای چینی در مصاحبه با روزنامه فایننشال تایمز ، به مقامات پکن درباره عدم همکاری در حل بحران کره شمالی هشدار داده است.

او پیشتر نیز پس از آزمایش موشکی بالستیک اخیر کره شمالی از طریق صفحه توییتر خود نارضایتی خود را از عدم همکاری چین در ایجاد فشار بیشتر علیه دولت کره شمالی اعلام کرده بود.

ترامپ به فایننشال تایمز گفته است: اگر چین تهدید کره شمالی را حل نکند ما حل خواهیم کرد. او در پاسخ به سوال خبرنگار که از او پرسیده آیا ایالات متحده قادر به حل یک تنه این معضل خواهد بود پاسخ داده است؛ البته.

او گفته است:” چین نفوذ زیادی بر کره شمالی دارد. پکن باید تصمیم بگیرد به ما کمک کند یا نکند. اگر به ما کمک کند برای خود این کشور بهتر است. اگر نکند برای هیچ کس خوب نخواهد بود.”

گفتنی است ترامپ روز پنج شنبه میزبان رییس جمهور چین در اقامتگاه تفریحی خود در پالم بیچ فلوریدا خواهد بود. ترامپ در حساب توییتری خود دیدار روز پنج شنبه با همتای چینی را ملاقاتی دشوار خوانده است.

دیدار رهبران آمریکا و چین در حالی صورت می گیرد که پیش بینی می شود روابط دوجانبه واشنگتن – پکن در دوره ترامپ به سمت تنش های بیشتر برود.

ترامپ در شعارهای انتخاباتی خود بارها نسبت به رابطه یک طرفه تجاری با چین اعتراض کرده و از عزم خود برای مهار سیاست های اقتصادی پکن سخن گفته است. او هفته گذشته دو فرمان اجرایی جدید در این زمینه امضا کرده است.

همچینین مقامات ارشد دولت ترامپ در دو ماه گذشته بارها نسبت به فعالیت های نظامی دولت چین در دریای چین جنوبی هشدار داده و از همسایگان چین در این حوزه اعلام حمایت کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *