6 اسفند 1402

فردی که یک‌شبه مشکلات را حل می‌کرد یک نفر دیگر بود

به گزارش خبرراست، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی امروز در بخش ابتدایی اظهاراتش در نشست خبری با اشاره به برخی موفقیت های دولت در سال 95، اظهار کرد: احساس می کنیم با رهنمودهای رهبری و حمایت مردم، دولت در دستیبابی به برخی اهداف خود موفق بوده است.

وی در ادامه افزود: خوشحالم که به عرض ملت برسانم اقشاری که دارای درآمد کمتری هستند مثل حقوق بگیران، بازنشستگان، افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی در مجموع چهار سال دولت یازدهم دریافتی‌شان به دو برابر یا بیش از آن افزایش یافته است. امسال هم برای مستمری بگیران کمیته امداد و بهزیستی 20 درصد حداقل حقوق به دریافتی آنها اضافه می شود که رقمی بین 180 تا 200 هزار است و در مجموع دولت یازدهم حقوق همه افراد کم درآمد حداقل به دو برابر افزایش یافته است.

نباید به مردم آمار دروغ بدهیم

رییس جمهور با اشاره به افزایش حقوق‌ها و دستمزدها در چهارساله دولت یازدهم، تصریح کرد: همه ساله افرادی که دارای حقوق و دستمزد بوده‌اند اضافه حقوقشان بیش از تورم سالیانه بوده است. در گذشته هیچ وقت اینطور نبوده است که اگر به طور مثال تورم 10 درصد است حقوق و مستمری حقوق‌بگیران 14 درصد اضافه شود. ما این مسأله را از بودجه سال 93 تا به حال در نظر گرفته و انجام داده‌ایم.

روحانی در ارتباط با رویکرد دولت به حوزه کشاورزی نیز گفت: کشاورزان جزو افراد پردرآمد نیستند، بعضی از آنها حتی جزو اقشار کم‌درآمد هستند. به طور کلی می‌توان گفت در دولت یازدهم وضع آنها نسبت به گذشته بهتر شده است. در سال 91، 800 میلیارد تومان پول گندم به کشاورزان پرداخت شده این در حالی است که پرداختی سال 95 به آنها حدود 15 هزار میلیارد بوده است. کشاورزان همان اقشار جامعه زحمتکشمان هستند که بزرگترین خدمت را به جامعه ارایه می‌کنند و امنیت غذایی ما را تأمین می‌کنند.

وی همچنین گفت: تراز تجاری ما در مواد غذایی در سال 92 منهای 8.1 بوده در حالی که در سال 95 تراز تجاری ما منهای 2.6 است. ببینید چه فاصله‌ای بین اینها ایجاد شده است که تولید، تلاش و خودکفایی بیشتر ما را نشان می‌دهد. در سال 92 تولیدات کشاورزی ما حدود 97 میلیون تن بوده و سال 95 به 118 هزار تن افزایش پیدا کرده یعنی مجموعاً 21 میلیون تن تولید مواد غذایی در کشور افزایش پیدا کرده است.

روحانی افزود: افزایش تولید مواد غذایی هم به معنای بهتر شدن شرایط کشاورزان و دامداران است و هم به معنای خودکفایی ما در این حوزه‌ها است.

وی در بخش دیگری از این سخنرانی با اشاره به تمهیدات دولت در حوزه بهداشت و درمان، گفت: بیشترین توجه این دولت به دو حوزه سلامت و محیط زیست بوده است. برای اولین بار در ایران همه مردم و حاشیه‌نشین‌ها تحت پوشش بیمه درمانی و خدمات درمانی قرار گرفته‌اند. این دولت،‌ دولتی است که به فکر مستضعفین بوده است.

وی با بیان آماری از افزایش تخت‌های بیمارستانی جهت بهبود وضعیت درمان در کشور، گفت: تخت‌های بیمارستانی که برای هر بیماری در نظر گرفته شده 21 هزار تخت بیمارستانی است. وزیر بهداشت گفته‌اند که ممکن است تا آخر دوره به 23 تا 24 هزار تخت هم افزایش پیدا کند. 21 هزار تخت بیمارستانی یعنی یک چهارم کل تخت‌های بیمارستانی در کل تاریخ. الان یک چهارم افزایش تخت‌های بیمارستانی کل کشور به معنای توسعه امکانات کشور برای درمان بیماران است.

روحانی با بیان اینکه دولت به روستاها توجه بیشتری می‌کند، ادامه داد: توجه این دولت به روستاهایی که نیازمند به امکانات بیشتری هستند معطوف بوده است. تمام روستاهایی که از آغاز، قبل و بعد از انقلاب گازکشی شده‌اند حدود 14 هزار روستا بوده است اما در این دولت 9 هزار روستا گازکشی شده است. تمام روستاهایی که بیش از 10 خانوار بودند امروز دارای برق هستند. من از وزیر نیرو پرسیدم آیا استثنایی هم وجود دارد؟ ایشان پاسخ دادند به جز 8 روستا مابقی روستاهای بالای 10 خانوار همگی دارای برق هستند.

وی در ادامه گفت: 5 هزارو 200 روستا در این دولت دارای آب بهداشتی شدند و این به معنای کمک به اقشار کم‌درآمد است. این فعالیت‌ها در بخش‌های آموزشی، ارتباطات و اینترنت هم انجام شده است. 25 هزار روستای ما به اینترنت وصل شده است. یکی از افتخارات این دولت این است که با وجود افزایش کیفیت اینترنت قیمت آن را بالا نبرده است.

رئیس جمهور با اشاره به در پیش بودن دو انتخابات نیز گفت: دو انتخابات بزرگ پیش رو داریم. حواسمان باشد که انتخابات برای نزدیک‌تر شدن ما است. نزدیک‌تر شدن احزاب، گروه‌ها و جناح‌ها. باید در این میان به مردم سخن دقیق بگوییم. دروغ گفته نشود. نباید به مردم آمار دروغ بدهیم. مخصوصاً دروغی که باعث تأسف، ‌یأس و ناامیدی مردم شود.

دولت در زمینه پرداخت یارانه های نقدی تابع قانون است

رئیس جمهور با بیان اینکه ملت ایران همواره امیدوار بوده و به شرایط جهانی و منطقه آگاه است،‌ اظهار کرد: مردم به خوبی می دانند که طی مسیرهای پرافتخارتر برای این کشور در سایه وحدت، اتحاد و همدلی امکان پذیر است.

روحانی با اشاره به افتتاح پروژه های متعدد انرژی صلح آمیز هسته ای در روز گذشته(یک شنبه)، گفت: خوشحال شدم در سال 95،‌ 42 پروژه مهم به ثمر رسید و دیروز پروژه های مهم آن اعلام و افتتاح شد و به این معناست که ما در زمینه همه فناوری های پیشرفته و از جمله فناوری صلح آمیز هسته ای بخصوص پس از برجام در مسیر پیشرفت هستیم.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: در مقایسه قبل و بعد از برجام در هر زمینه ای آمار به ما خواهد گفت که فضا برای تحرک و پیشرفت ما بیشتر شده است.

رئیس دولت تدبیر و امید با تاکید بر استفاده و بهره برداری از فضای بعد از برجام در کشور، اظهار کرد: ایام انتخابات نیز باید نتیجه اش وحدت، اتحاد، دوستی و امید بیشتر دوستان به ما باشد و در نتیجه آن شاهد کمتر شدن شکاف و ترس بیشتر دشمنان باشیم.

روحانی با ابراز امیدواری از برگزاری انتخاباتی قانونی،‌رقابتی و اخلاقی، افزود: به حول و قوه الهی مردم ما حماسه ای بزرگ خلق خواهند کرد.

رئیس دولت تدبیر و امید با تاکید بر اینکه امسال باید بیش از پیش باید بر موضوع تولید ملی و اشتغال توجه داشته باشیم، گفت: خوشحالم که به اطلاع مردم برسانم که طی دیروز و امروز ابلاغیه های برای تمامی دستگاه های اجرایی آماده و به آنها واصل شد که برنامه هر دستگاه برای تولید و اشتغال در سال آینده در آن مشخص شده است و ان شاء الله همه دستگاه ها طبق برنامه ریزی از امروز در این زمینه تلاش خواهند کرد.

روحانی خاطر نشان کرد: امیدوارم در پایان سال 96 دولت بتواند آمار افتخار آمیزی از اقدامات خود در زمینه تولید ملی و اشتغال ارائه کند و آنچه که مورد تاکید رهبری بوده است، عملی کرده و در این زمینه موفق باشد.

به گزارش خبرراست، در ادامه این نشست مجری جلسه ضمن دعوت از خبرنگاران برای طرح پرسش های خود از آنها خواست با طرح کوتاه و مختصر سوالات خود، حق الناس را رعایت کنند تا تعداد بیشتری از خبرنگاران بتوانند پرسش های خود را مطرح کنند و رئیس جمهور در این زمینه گفت: خوب است حق الناس را بگذارند برای 29 اردیبهشت.

رئیس جمهور در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار دنیای اقتصاد در زمینه اولیت های اقتصادی دولت در صورت پیروزی در انتخابات اظهار کرد: در این جلسه نمی خواهیم راجع به مسائل انتخاباتی صحبت کنیم، اما در مورد اینکه دولت برای آینده چه فکر و برنامه ای دارد، باید بگویم که در حوزه اقتصادی و رفاه مردم و به طور خاص در مورد موضوع یارانه که برای کمک به اقشار آسیب پذیر جامعه بوده است دولت تلاش کرده است برنامه یارانه را در چارچوب قانون اجرا کند و بخشی از یارانه را به حوزه های پر اهمیت از جمله کشاورزی و درمان برده است که به معنای استفاده صحیح از یارانه است.

رئیس دولت یازدهم با تاکید بر اینکه دولت در زمینه پرداخت یارانه های نقدی تابع قانون است، تصریح کرد: دولت در چارچوب مصوبات در این زمینه عمل خواهد کرد و دولت بعدی نیز در چارچوب مصوبات مجلس اقدام خواهد کرد.

روحانی با اشاره به وجود افراد آسیب پذیرتر در سطح جامعه و کشور گفت: نظر شخصی ام این است که یارانه یکسان به همه داده شود آنطور که باید مطلوب نیست و بهتر است که اقشار آسیب پذیر یارانه بیشتری بگیرند و ما برای این مساله از سال گذشته در حال برنامه ریزی هستیم و ان شاء الله یارانه نقدی اقشار کم درآمد طبق برنامه دولت اضافه خواهد شد.

بعضی مانند ماشین دودی فقط در کشور دود پخش می‌کنند

رییس جمهور در پاسخ به سوالی درخصوص وعده انتخاباتی او در سال 92 مبنی بر بهبود وضعیت اقتصادی مردم به طوری که نیازی به 45 هزار تومان یارانه نقدی نداشته باشند، گفت: ما باید به جایی برسیم که مردم ما به یارانه نقدی نیازمند نباشند اما آیا این کار در چهار سال به نتیجه می رسد؟

روحانی تصریح کرد: کاری که ما کردیم این بوده که به جای اینکه یارانه نقدی را اضافه کنیم آن را به بخش های دیگر از جمله بخش های تولیدی و خدماتی بردیم. در این راستا همه مردم باید مشغول به کار شده و بیکار نداشته باشیم . همه مردم باید درآمد کافی برای زندگی داشته باشند که این شرایط بدون فناوری، سرمایه گذاری، امنیت اجتماعی و فرهنگی امکان پذیر نیست.

رئیس‌جمهور کشورمان خاطر نشان کرد: نباید آینده را سیاه و تاریک کنیم. بعضی ها مانند ماشین دودی هستند و فقط دود پخش می‌کنند. ما ایرانی آباد داریم و حتما در سالهای بعد ایران بهتری خواهیم داشت، پس برای چه به جامعه عدم قطعیت القاء کنیم.

روحانی تصریح کرد: باید فضا را امیدوارانه کرد. باید سرمایه جذب شود. به طور مثال تعدادی هواپیما به کشور آمد و به بعضی برخورد، ورود این هواپیماهای نو به برخی برخورد. این درحالی است که ما درسال گذشته تا 4 میلیارد دلار برای گرفتن صندلی هواپیما به شرکت های خارجی می دادیم حالا چه اشکالی داردکه ما خودمان این هزینه را درکشور دریافت کنیم؟

وی با تاکید بر توسعه صنعت گردشگری گفت: کشور ما باید به جایی برسد که کسی نیازمند به یارانه نقدی نباشد. و برای اینکار همه دستگاه ها، قوای سه گانه و مردم باید دست به دست هم دهند و دولت به تنهایی نمی تواند پای کار باشد.

رئیس‌جمهور کشورمان همچنین درخصوص سیستم بانکی کشور اظهار کرد: من هنوز هم می گویم « والبانک و ما ادراک بانک» ، بانک های ما درسال 95، 43 درصد بیشتر از سال قبل به مردم تسهیلات دادند که این رقم خوبی است. آنها 430 هزار میلیارد تومان به مردم تسهیلات دادند. قطعا بانک ها کار خوبی در این راستا انجام دادند اما هنوز نیاز به تحول است. از سویی این دولت اولین دولتی است که بدهی خود را پرداخت می کند. اما سایر دولت ها بدهی های خود رابرای دولت های بعدی می گذاشتند. در عین حال سرمایه بانک های دولتی تقریبا دو برابر شده است.

روحانی همچنین به انجام اصلاحات فراوانی در این حوزه اشاره کرد و افزود: مشکل بانکها یکی از مشکلاتی است که در دولت یازدهم خیلی کمتر بوده، درعین حال در مبارزه با فساد و مبارزه با قاچاق نیز حرکت های بزرگی را دنبال کردیم ،به طوری که قاچاق 25 میلیارد به 15 میلیارد رسید و من احتمال می دهم اکنون نیز این رقم حدو د 10 تا 12 میلیارد باشد و این یعنی قاچاق تقریبا نصف شده که این حرکت باید با سرعت بیشتری ادامه پیدا کند.

فردی که یک‌شبه مشکلات را حل می‌کرد یک نفر دیگر بود ما نیستیم

رییس جمهور درباره واکنش ایران نسبت به حمله موشکی آمریکا به سوریه،‌گفت: ما از ابتدا گفتیم که کشورهای دیگر از تروریست‌ها در سوریه دفاع نکنند، اما برخی کشورهای غربی و کشورهای منطقه از تروریسم حمایت کردند.

به گزارش خبرراست ‘روحانی افزود: در اولین سفر خود به نیویورک به روسای اروپایی گفتم حمایت آنها از تروریست‌ها چقدر برای خودشان خطرناک است و ناامنی‌ها به پایتخت‌های آنها خواهد رسید. جمهوری اسلامی ایران از ابتدا معتقد بود باید با تروریست‌ها مقابله کرد، البته باید اصلاحاتی هم در حکومت سوریه انجام شود. اینکه ما می‌گوییم صندوق رأی تنها راه‌حل نیست، منظورمان فقط تهران نیست، بلکه صندوق رأی را برای سوریه هم لازم می‌دانیم و اصلاحات در نظام سوریه ضرورت دارد.

وی در ادامه با اشاره به این‌که آمریکا به بهانه حمله شیمیایی به سوریه تهاجم کرد،‌ افزود: این بهانه مستدل نیست. گاز شیمیایی انتشار یافته و عده‌ای هم کشته شدند که پیشنهاد ما این بود کمیته حقیقت‌یاب در این زمینه تشکیل شود و تحقیق در این زمینه از نظر ما آسان است. اگر معلوم شود تروریست‌ها گاز را منتشر کردند آمریکا چه می‌کند؟ اگر تروریست‌ها بفهمند هر وقت گازی منتشر کنند، آمریکا از آنها حمایت می‌کند وضع منطقه چه می‌شود؟ آیا این اقدام آمریکا دفعه بعد بدون جواب می‌ماند؟ مقامات روسیه گفتند تا درگیری چند اینچ فاصله داشتند.

رئیس جمهور تأکید کرد: کار آمریکا با حقوق بین‌الملل، منطق و منافع کشورها سازگار نیست. کشورهایی که آمریکا را تشویق می‌کنند اشتباه می‌کنند. این حملات برای جبران شکست تروریست‌ها بود که از نظر ما محکوم است. البته ما کاربرد سلاح شیمیایی را به طور کلی غلط می‌دانیم. ما خودمان قربانی سلاح شیمیایی هستیم و وقتی می‌گویند خان شیخون یاد سردشت و حلبچه می‌افتیم.

رییس دولت تدبیر و امید در پاسخ به سوالی درباره افتتاح دفتر اتحادیه اروپا در تهران پاسخ داد: وزیر امور خارجه این موضوع را در چارچوب مقررات کشور دنبال می‌کند.

خبرنگاری پرسید شما در تبلیغات انتخاباتی در سال 92 اعلام کردید مشکلات کشور را 100 روزه حل می‌کنید اما بعداً گفتید برای حل این مشکل 40 سال زمان نیاز است. چرا موضع خود را در این زمینه تغییر دادید؟ که روحانی در پاسخ گفت: یک دروغی پخش شده که باید اکنون جواب آن را بدهم. من کی گفتم مشکلات را 100 روزه حل می‌کنم؟ گفتم اگر در انتخابات موفق شوم اقدامات 100 روزه اول را اعلام می‌کنم اما عده‌ای تخریب‌گر گفتند که من اظهار کرده‌ام مشکلات را 100 روزه حل می‌کنم. فردی که یک‌شبه مشکلات را حل می‌کرد یک نفر دیگر بود ما نیستیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه دولت اقداماتی در 100 روز اول داشت که آنها را اعلام کرد، خاطرنشان کرد: در 100 روز اول ما برنامه‌هایی تدوین و تصویب کرده و آن را اجرا کردیم که نتیجه آن کاهش تورم و افزایش رشد اقتصادی بود. اینکه تورم از 45 درصد به تک‌رقمی رسید از آسمان هفتم که نازل نشد. من اعلام کردم در سال 96 تورم را تک‌رقمی می‌کنیم اما این اتفاق در 95 رخ داد. من گفتم رشد اقتصادی را مثبت می‌کنم که درسال 93،‌ 94 و 95 رشد ما مثبت بود. برای اولین بار بعد از ابلاغ سند چشم‌انداز توسط رهبری ما امسال رشد اقتصادی را بالای 8 درصد رساندیم. برنامه اقتصادی و کار ما روشن است.

وی افزود: ما در گندم، گازوییل و گاز خودکفا شدیم و در بنزین هم امسال خودکفا می‌شویم. من چهار سال منتظر این سوال بودم تا جواب این دروغ را بدهم. حافظه من کم نیست. دقیق می‌دانم چه گفته‌ام. من اعلام کردم در پایان 100 روز دولت خود اعلام می‌کنم که چه کرده‌ام. آدمی که عقل نداشته باشد می‌گوید در 100 روز مشکلات را حل می‌کند. مشکلات باید قدم به قدم حل شود. کار دولت باید مثبت بوده و از شما هم ممنونم که به آن دروغ بزرگ اشاره کردید. ما از روز اول برنامه‌ریزی کرده‌ایم و رشد اقتصادی و نرخ تورم کنونی نتیجه همان برنامه‌ریزی‌های ما است.

برای اطلاع از تصمیمم برای ثبت نام در انتخابات باید دو -سه روز صبر کرد

رئیس جمهور در پاسخ به پرسشی درباره پیگیری دستگیری مدیران کانال های تلگرامی خاطر نشان کرد: این سوال مهمی برای جوانان و جامعه ما است؛ چرا که یکی از قول های این دولت به مردم، لمس آزادی بوده است.

به گزارش خبرراست، حجت الاسلام روحانی در ادامه نشست خبر خود با بیان این مطلب، افزود: این که مردم در کنار لمس بهبود شرایط اقتصادی، آزادی را هم لمس کنند، مهم است. این کشور،‌کشور مردم سالار دینی است، حالا اینکه یک نفر از یک جناح یا حزبی طرفداری کرده معنی ندارد به زندان برود.

وی ادامه داد: یکی از شیوه هایی که برخی ها به کار می برند و امیدواریم دیگر به کار برده نشود این است که اگر کسی را شنبه بخواهند احضار کنند، پنجشنبه می برند که دو شبی به قول برخی ها آب خنک مستحبی زندان را بخورد. حالا در شب تعطیلات پیش از عید، عده ای جوان را دستگیر کردند، من همان زمان از وزیر اطلاعات گزارشی خواستم ایشان براساس اطلاعاتی که داشتند گفتند آنها جرمی مرتکب نشده اند.

روحانی در همین راستا تصریح کرد: من دوباره تکرار کردم تا این شرایط را پیگیری کند، الان هم وزیر کشور، دادگستری و اطلاعات پیگیر این ماجرا هستند تا به من گزارش دقیقی ارائه دهند. اگر گزارش اولیه ای که وزیر اطلاعات به من دادند درست باشد، که امیدوارم درست نباشد حتما به اطلاع مردم خواهم رساند.

وی در بخش دیگری از این نشست در پاسخ به سوال رسانه ای خارجی مبنی بر حضور یا عدم حضور روحانی برای کاندیداتوری در انتخابات پیش رو گفت: برای پاسخ به این سوال دو سه روزی باید صبر کرد. از فردا ثبت نام افراد متقاضی شروع می شود. پنج روز هم زمان ثبت نام است. اگر پنج روز صبر کنید معلوم می شود که چه کسانی وارد عرصه انتخابات می شوند. من دلم می خواهد انتخاباتی پرشور و با حضور حداکثری مردم برگزار شود و هر کسی که می آید در پذیرش مسئولیت برای آینده موفق باشد.

هیچ بحرانی وجود ندارد

رییس جمهور در پاسخ به سوالی در مورد سیاست‌های دولت برای کنترل تورم که باعث ایجاد بحران در نظام بانکی شده است، گفت: من کلمه بحران را قبول ندارم و هیچ بحرانی وجود ندارد.

وی با تاکید بر این‌که افتخار دولت این است که بعد از 26 سال تورم را تک رقمی کرده است، خاطر نشان کرد: از افتخارات ماست که شرایط بانک ها نسبت به سال گذشته بهتر شده است،‌به طوری که رئیس بانک ملی به من گفت اقداماتی که این دولت برای بانک ملی انجام داده است در فعالیت بانک ملی از آغاز تاکنون سابقه نداشته است.

رئیس دولت تدبیر و امید با تاکید بر اینکه وضع امروز بانک ها از دیروز خیلی بهتر است تصریح کرد: ممکن است یک مورد خاصی وجود داشته باشد که البته توضیحات آن را رئیس کل بانک مرکزی به تفصیل داده اند که چند موسسه در یک موسسه جدید ادغام شده بودند و در این زمینه یک قاضی دخالت هایی داشته و مشکلاتی ایجاد شده و در این راستا من از رئیس بانک مرکزی خواستم که از آن قاضی به دستگاه قضائی شکایت کنند،‌ چون در امری که به او مربوط نبوده دخالت کرده است و به طور کل مشکلی که در یک گوشه ای پیش آمده است قابل حل است.

روحانی با بیان اینکه ما به دنبال پایین آوردن تورم از بانک ها خواستیم تسهیلاتی با نرخ سود کمتر ارائه کنند،‌ توضیح داد: برای این کار خود به خود سود سپرده پایین می آمد و کاری که ما انجام دادیم این بود که سود بین بانکی را پایین آوردیم که در نتیجه آن سود تسهیلات نیز پایین آمد.

وی افزود: اقدامات دولت در زمینه نظام بانکی به صورت دستوری نبوده است چون در دولت قبل شاهد بودیم که اقدامات دستوری هیچ وقت عملیاتی نشد.

وی خاطر نشان کرد: با کاهش سود تسهیلات بین بانکی از حدود 28 درصد به رقمی حدود 19 درصد، توانستیم نظمی را در بانک ها اجرا کنیم، پس علت این که تورم پایین آمد نظارت دولت بود.

رئیس دولت یازدهم با بیان اینکه تورم 45 درصد در دولت قبلی به این خاطر بود که از بانک مرکزی برداشت می‌کردند ، گفت: دولت قبل 43 هزار میلیارد تومان برای مسکن مهر از بانک مرکزی برداشت کرد و با این کار در جیب مردم دخالت کردند، اما در این دولت نه تنها از بانک مرکزی برداشتی نداشتیم، بلکه برای اولین بار بدهی‌های بانک ها را پرداخت کردیم.

روحانی همچنین با تاکید بر اینکه سود تسهیلات در کشور باید کاهش پیدا کند، گفت: وقتی سود تسهیلات بالا باشد کار برای بنگاه های اقتصادی سخت می شود. پس یکی از تحولاتی که باید اتفاق افتد، پایین آوردن سود تسهیلات بانکی بخصوص در حوزه تولید است و در این زمینه دولت برای بخش های تولیدی، سوبسید پرداخت می کند.

رئیس دولت یازدهم در پاسخ به سوالی در مورد حمله دولت آمریکا به سوریه و اعلام اینکه ممکن است این حمله تکرار شود، گفت: آمریکایی ها از گذشته هیچ وقت در چارچوب مقررات بین المللی عمل نکرده اند و حتی تحریم هایی که علیه ما داشتند و دارند نیز منطبق با چارچوب بین المللی نیست.

روحانی با بیان اینکه آمریکا یکجانبه گرایی دارد و بی جهت خود را رهبر دنیا می داند، تصریح کرد: اساس حمله به سوریه اشتباه بود و به نفع تروریست ها تمام شد، که این وضع نمی تواند ادامه پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه آمریکایی ها از قبل نیز دخالتی هایی در سوریه داشتند و حمله هایی اتفاق می افتاد اما تا این اندازه واضح نبود که مستقیم به پایگاه هوایی حمله کنند، گفت: تکرار آن بسیار می تواند خطرناک می باشد.

رئیس دولت تدبیر و امید تصریح کرد: پاسخ حمله آمریکا به سوریه را باید ارتش سوریه در میدان جنگ در برابر تروریست ها بدهد تا برای آمریکایی ها روشن شود این امور نمی تواند مشوقی برای ادامه حضور تروریست ها باشد. پس باید با ضربه هایی که به تروریست ها وارد می شود آمریکایی ها را از این کار پشیمان کرد و آمریکایی ها بدانند که این اقدامات به نفع تروریست ها نخواهد بود و حضور تروریست ها در ادامه برای همه یعنی حتی کشورهایی که آنها را به وجود آورده اند، ‌دردسر ساز خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *