6 اسفند 1402

رونمایی سردیس «اکبر رادی» و «ناصر مسعودی» در سبزه میدان رشت

سردیس زنده یاد « اکبر رادی» نمایشنامه نویس مطرح کشور و «ناصر مسعودی» پیشکسوت حوزه آواز و موسیقی در سبزه میدان رشت رونمایی شد.

 

به گزارش خبر راست، در این مراسم که شامگاه شنبه در سبزه میدان رشت برگزار شد، از سردیس دو هنرمند عرصه تئاتر و موسیقی رونمایی شد. سبزه میدان رشت که میزبان سردیس های بزرگانی چون پروفسور بهزاد، پروفسور سمیعی، پروفسور رضا و شیون فومنی بوده است، سردیس های زنده یاد اکبر رادی نمایشنامه نویس مطرح کشور و همینطور «ناصر مسعودی» نام آور مطرح حوزه آواز نیز نصب شد.

در بخش نخست این مراسم که با نام و یاد زنده یاد «اکبر رادی» آغاز شد، مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد با اشاره به تاثیر زنده نگاه داشتن چهره های فرهنگی گفت: برای جلوگیری از مصادره چهره های فرهنگ و هنر کشور توسط کشورهای همسایه نیاز داریم که ابتکاراتی این چنین به خرج داده و نمادهای فرهنگی مان را زنده نگاه داریم.

مهدی شفیعی با بیان اینکه زنده یاد رادی چهره ای صرفا تئاتری نداشته بلکه چهره فرهنگی کشور است افزود: در نمایشنامه های زنده یاد رادی حال و هوای رشت به خوبی مشهود است و او توانست این حال و هوا را با یک نگاه ملی به همه معرفی کند.

وی تصریح کرد: اداره کل هنرهای نمایشی در وزارت فرهنگ و ارشاد آمادگی دارد که از تئاترهای مبتنی بر نمایشنامه های زنده یاد رادی حمایت کند.

باید میراث فرهنگی کشور را به همگان بشناسانیم

در ادامه این نشست، همسر زنده یاد رادی با تقدیر از شهرداری منطقه دو رشت برای چنین اقدامی، احساس خرسندی خود را از این اقدام اعلام کرد و گفت: افسوس می خورم که این اقدام در زمان حیات رادی اتفاق نیفتاد.

حمیده عنقا با اشاره به چهره های برجسته ای همچون پرورفسور سمیعی، پروفسور رضا، پروفسور بهزاد و …که خاستگاه شان شهر رشت بوده است افزود: باید این میراث ارجمند را به همه شهروندان ایرانی و دنیا بشناسانیم.

وی ادامه داد: باید ساز و کاری تعریف شود تا جوانان با الگوبرداری از بزرگان تراز اول فرهنگ و هنر و دانش اهلیت بیشتری بیابند که مطمئنا این مهم با برنامه ریزی و هدف گذاری میسر است.

همسر زنده یاد رادی تصریح کرد: نصب سردیس های بزرگانی چون رادی و ناصر مسعودی نخستین گام برای این اقدام مهم است.

هنرمندان در حافظه تاریخی مردم جای دارند

در بخش دوم این مراسم نیز که به بزرگداشت «ناصر مسعودی» اختصاص یافت، فرزند وی گفت: بزرگان حوزه هنر و فرهنگ همچون زنده یاد راید و یا ناصر مسعودی در قلب و ذهن مردم جای دارند.

علی مسعودی افزود: آنچه که به دور از همه تقدیرها و تعریف ها در حافظه تاریخی مردم جای می گیرد و مستقل از اقدامات نهادهای دولتی است، تاثیری است که در روح و ذهن مردم به جای گذاشته اند.

 ناصر مسعودی هنرمند حوزه آواز و موسیقی نیز در این مراسم با بیان اینکه هیچوقت ادعایی در هنر نداشته است اظهار کرد: همواره تلاش کرده ام مستمع باشم نه مدعی.

وی با اشاره به الگوبرداری از بزرگان حوزه موسیقی در زمان آموزش خود افزود: امیدوارم همانطور که من و دیگر فعالان حوزه موسیقی و آواز با الگوبرداری از بزرگان این حوزه درس یاد گرفتیم جوانان نیز در این حوزه با تأسی از هنرمندان راه خود را بیابند.

پیشکسوت حوزه آواز فولکلور همچنین خواستار تداوم برنامه های بزرگداشت هنرمندان شد و ابراز امیدواری کرد: موسیقی و تئاتر جایگاه خود را در جامعه پیدا کند.

هنر، بهترین ابزار برای برای عقلانی کردن است

در ادامه، شهردار رشت با بیان اینکه بازآفرینی سبزه میدان و مزین شدن به سردیس های بزرگان این شهر در مسیر زنده نگاه داشتن بزرگانی است که در مسیر اعتلای این شهر تلاش کرده اند گفت: حوزه شعر، ادب، موسقی و تئاتر تلفیقی از انواع هنر است که برای گیلانیانی که مشروطه خواه بودند، توانست آزاداندیشی را به ارمغان آورد.

محمدعلی ثابت قدم افزود: آزاد اندیشی سبب می شود که هز باوری را نپذیرفته بلکه استدلال عقلانی برای آن داشته و بهترین ابزار برای عقلانی کردن، ابزار هنر است.

وی با تاکید بر زنده نگاه داشتن یاد و خاطره بزرگان حوزه هنر و فرهنگ تصریح کرد: امیدوار هستیم که با این اقدامات، شکاف بین جوانان و نسل های قدیمی در حوزه هیا برت هنر و فرهنگ را پر کرده و در عین حال گامی برای برای حفظ و پایداری پیشینه شهر رشت برداریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *