5 اسفند 1402

دستگیری یک زن و مرد ساکن رشت به دلیل نشر اکاذیب در شبکه های اجتماعی

به گزارش خبرراست، سرهنگ ایرج محمدخانی اظهار داشت: در پی ارجاع چند فقره پرونده از دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان رشت به دادخواهی تعدادی از شهروندان مبنی بر انتشار اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی در شبکه های اجتماعی، موضوع در دستور کار پلیس فتا قرار گرفت.

وی افزود: با پی‌جویی های فنی و پلیسی، عاملان انتشار اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی در شبکه اجتماعی که یک مرد ۴۰ ساله و یک زن ۴۵ ساله اهل و ساکن رشت بودند، شناسایی و با هماهنگی مقام قضایی دستگیر شدند.

سرهنگ محمدخانی ادامه داد: مرتکبین این قبیل از جرایم در فضای مجازی به تصور اینکه هویت واقعی آنان در پشت نقاب مجازی پنهان خواهد ماند، دست به چنین اعمال غیر اخلاقی زده و با آبروی شهروندان در پیام رسان های موبایلی به این شکل بازی می کنند، غافل از اینکه کارآگاهان پلیس فتا با بهره جستن از توان فنی و مهندسی و جمع آوری آثار دیجیتالی بر جا مانده در فضای مجازی ، پرده از هویت مجازی بزهکاران سایبری برداشته و آنها را شناسایی و تحویل مرجع قضایی می دهند.

رئیس پلیس فتا استان گیلان گفت: شهروندان باید در انتخاب پیام رسان های موبایلی شرکت های بیگانه و استفاده از خدمات آنها، محرمانگی و امنیت اطلاعات شخصی را جدی بگیرند.

به گفته سرهنگ محمدخانی، کاربران در ارتباط ، انتشار و اشتراک، تقوای رسانه ای را رعایت کنند و در صورت اطلاع از هرگونه فعالیت مجرمانه در فضای مجازی یا پیام رسان های موبایلی مراتب را از طریق نشانی پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir یا ایمیل این پلیس به نشانی Gfata@police.ir گزارش دهند.

منبع:ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *