5 اسفند 1402

حقوق ماهیانه‌ام ۱۰ میلیون و ۱۰۰هزار تومان است/دولت مدیران نجومی بگیر را برکنار کرد/اثبات اتهام قاری معروف قرآن سخت است

معاون اول قوه قضائیه گفت: همه باید به منتخب مردم در انتخابات آتی احترام بگذارند چراکه وی آرای مردمی را با خود دارد و توسط مردم برگزیده‌شده است.

 

به گزارش خبر راست، حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای، شامگاه چهارشنبه در جمع دانشجویان دانشکده پزشکی مشهد افزود: تاکنون همه انتخابات بر اساس مردم‌سالاری دینی و با مشارکت حداکثری مردم، با امنیت کامل در کشور برگزارشده و مردم با حضور حداکثری خود در آن امنیت نظام را ارتقا داده‌اند.

وی با اشاره به تائید صلاحیت‌ها نیز گفت: قانون اساسی احراز صلاحیت نامزدهای ریاست جمهوری را بر عهده شورای نگهبان گذاشته و اگر شایستگی کسی برای اعضای این شورا احراز شود، صلاحیت وی را تائید می‌کنند که البته این تاییدیه برای همان دوره معتبر است.

* بار اشتباهات دستگاه‌ها بر دوش قوه قضاییه

معاون اول قوه قضائیه در ادامه با بیان اینکه بار بسیاری از اشتباهات دستگاه‌ها بر دوش این قوه است، گفت: مردم توقع دارند این قوه با همه این دستگاه‌ها برخورد کند و از طرفی همان دستگاه‌ها می‌خواهند به کمک آن‌ها برویم که این کار در عمل، انجام‌شدنی نیست و در برخی موارد نیاز به ورود این قوه نیست.

وی وضعیت شرکت پدیده مشهد را یکی از این بحران‌ها دانست که ناشی از کوتاهی این دستگاه‌ها بود و افزود: تعاونی میزان نیز که به‌هیچ‌عنوان به این قوه ارتباطی ندارد و تنها تعدادی از قضات در آن به‌عنوان هیات مدیره عضویت داشتند و ما خواستیم که از این قوه جدا شوند اما متاسفانه نشان این تعاونی بسیار شبیه نشان این قوه بود و این باعث اعتمادسازی برای مردم شد.

حجت‌الاسلام اژه‌ای ادامه داد: حدود ۵ هزار تعاونی اعتبار توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دولت دهم مجوز گرفتند و اینکه چه کسی بر آن‌ها نظارت می‌کند یا مجوز دارند و محدوده وظایف آن‌ها چیست، مشخص نیست و همه از قوه قضائیه انتظار رسیدگی دارند و این قوه امکان اینکه تمام بار را بردارد، ندارد و باید دستگاه‌ها قبل از بروز مشکل تدابیر لازم را بیندیشند.

وی با اشاره به موضوع حقوق غیرمتعارف نیز گفت: در این زمینه ۲۰۰ نفر را احضار کردیم که به‌طور میانگین ۲۰۰ میلیون تومان در ماه دریافت می‌کردند و برخی بانک‌ها و بیمه‌ها پاداش‌های چند صدمیلیونی می‌دادند که بخشی مربوط به نقص قانون و برخی روحیه اشرافی گری افراد بود.

* دولت مدیران نجومی بگیر را برکنار کرد

محسنی اژه‌ای افزود: دولت در مسیر برخورد با حقوق غیرمتعارف اقداماتی انجام داده و برخی را برکنار، برخی را مجبور به استعفا و برخی را عزل کرده است و قول داده که لایحه‌ای را در این خصوص به مجلس بدهد.

معاون اول قوه قضائیه اظهار کرد: حقوقی که بنده دریافت می‌کنم ۱۱۰ میلیون ریال است که طبق مصوبه جدید دولت این رقم به ۹۰ تا ۱۰۰ میلیون ریال کاهش خواهد یافت.

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای ادامه داد: هم‌اکنون وامی ۸۰۰ میلیونی ریالی نیز گرفته‌ام که اقساط آن را می‌دهم و اولین حقوق دریافتی‌ام نیز ۲۰ هزار ریال بوده است.

وی اظهار کرد: حقیقت این است که قوه قضائیه نیز در خصوص حقوق‌های غیرمتعارف کار خاصی نکرد اما به این موضوع به خاطر ذهنیتی که بین مردم بود از طریق دولت و دیوان محاسبات خواستار پیگیری شد و معتقدیم در برخی مفاسد بزرگ دادگاه‌ها باید علنی باشد تا مردم در جریان قرار گیرند و ضعف‌های این قوه نیز مشخص شود.

معاون اول قوه قضائیه ادامه داد: البته نقص در این قوه هم هست که باید برطرف شود اما مردم بدانند که این قوه با بسیاری از دانه‌درشت‌ها برخورد می‌کند و برخورد با آن‌ها بسیار سخت است چراکه شبکه پیچیده و درهمی دارد.

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای افزود: قوه قضائیه قصد ورود به مسائل بانکی را نداشت اما با اتفاقاتی که در بخش بانکی رخ داد مجبور شد وارد شود زیرا احساس کرد نظارتی بر آن وجود ندارد و فاجعه‌ای در حال رخ دادن است به‌عنوان نمونه، پرداخت وام و هزینه کرد آن در موارد غیر، ضمانت‌نامه جعلی، دریافت وام بدون بازپرداخت که باید این موضوعات رها نشود و جلو آن‌ها را بگیریم.

وی گفت: در یک مورد فردی ۵۵۰ میلیارد ریال از بدهکار اصلی بانکی گرفته که مشکلات زیادی برای این قوه فراهم کرده و مشخص نیست نفر اول چقدر سود کرده که ۵۵۰ میلیارد ریال رشوه داده است.

وی در مورد ممنوع‌التصویر شدن یکی از شخصیت‌های سیاسی نیز گفت: این تصمیم را شورای امنیت ملی گرفته و لازم‌الاجراست و این قوه دخالتی در آن نداشته است.

* اثبات اتهام قاری معروف قرآن سخت است

معاون اول قوه قضائیه در خصوص پرونده یکی از قاریان قرآن نیز اظهار کرد: شکایتی انجام‌شده که اثبات این موضوع بسیار سخت است و با توجه به اینکه نیاز به اقرار متهم دارد و چهار نفر شاهد عادل می‌خواهد در این ۲ مورد چیزی رخ نداده و فقط باید بر اساس علم قاضی رای داده شود که این، کار را سخت کرده اما چیزی که در جامعه مطرح است به‌هیچ‌عنوان صحت ندارد.

معاون اول قوه قضائیه تصریح کرد: افتخار نظام امروز این است که قوه قضائیه‌ای مستقل و قدرتمند داریم که می‌تواند در بسیاری موارد بدون کشش و وابستگی به جناح و طرف خاص به پرونده‌ها ورود پیدا کند.

 

ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *