6 اسفند 1402

اهمیت گردشگری با تاکید بر گردشگری در استان گیلان

خبر راست / ایرج آلیانی

 

نگاهي‌ به‌ مراحل‌ توسعه‌ تاريخي‌ بسياري از شهرهاي‌ كشورمان، ما را به‌ اين‌ واقعيت‌ رهنمون‌ مي‌سازد كه‌ هر چند توسعة شهري‌ در آنها از نظر كمي‌ با توسعة‌ سطحي‌ شهر و افزايش‌ ساخت‌ و سازها در كنار افزايش‌ درآمدهاي‌ شهري‌ همراه‌ بوده،‌ لیکن از نظر كيفيت‌ محيطي، ‌اين‌ توسعه‌ با چالش‌هاي‌ فراواني‌ همراه‌ بوده‌ است‌. به‌ منظور درك‌ بهتر موضوع‌ كافي‌ است‌ به‌ مسائلي‌ نظير كمبود آب‌ ، آلودگي‌ هوا ، كمبود فضاهاي‌ سبز همگاني‌ و زشتيهاي‌ منظر و چشم‌اندازهاي‌ شهري‌ و ناكارآمدي‌ شبكه‌هاي‌ حمل‌ و نقل‌ كه‌ هر از چند گاهي‌ به‌ شكل‌ بحرانهاي‌ جدي‌ در سطح‌ شهرها مطرح‌ مي‌شود، و بسیاری دیگر از معضلات شهری موجود توجه‌ نماييم‌.

از جمله معضلات همیشگی شهرهای امروزی کشورمان،کمبود فضاهای تفریحی و گردشگری در آن است. امروزه، شهرهای بزرگ کشور ، با حد و اندازه های استاندارد در بهره برداری از مناطق تفریحی و گردشگری فاصله بسیار دارند و از این منظر، با کمبود و فقر شدیدی از منظر رفع نیاز های شهروندان دست به گریبانند. از دیگر سو، رشد و توسعه شهر نشینی در شهر های بزرگ کشور و ازدیاد فشار و استرس ناشی از آن و نیز آلودگی های ناشی از رشد صنعت، امروزه، ارزش و اهمیت عرصه های بکر و طبیعی خارج از شهرها را دو چندان نموده و هر کشوری با توجه به توان و سرمایه خود در بازپیرایی، توسعه و ساماندهی این مناطق، به منظور بهره برداری های تفریحی، تفرجی، گردشگری و اقتصادی، همت می گمارد.

این مناطق خوش آب و هوا که خارج از سرو صدا و استرس های درون شهری واقعند، امروزه، با توجه به نیاز حیاتی انسان به تفریح و تفرج و پناه آوردن او به دامن طبیعت، دارای ارزشهای تبعی متعددی، غیر از ماهیت اصلی عملکردی خود شده اند، که ایجاد موقعیت های اقتصادی و اشتغالزا و نیز ایجاد زون های عملکردی جدید در حوزه آمایش سرزمین، از جمله آنهاست. هویت و ماهیت این مناطق با توجه به توانها و قابلیت های هر یک متفاوت و منحصر به فرد بوده و هر کدام با توجه به توان های خود، مورد استقبال قشرهای مختلف با سلائق مختلف واقع می شوند.

گردشگري در جهان مدرن امروز و به ويژه در اقتصاد هاي مبتني بر دانشKNOLEDGE BASED) ECONOMIES)  (نقش بسيار بارز و انكار ناپذيري در رشد و توسعه اقتصادي دارد . گردشگري در ابعاد وسيع و متنوع خود داراي ويژگي هاي بسيار مهم و قابل توجهي است . گردشگري به صورت مبنايي براي ايده پردازي ، تفريح و تفرج ، اشتغال زايي و كارآفريني در آمده و در حالت مدرن تر به صورت شبكه اي  به هم پيوسته از زيرساختهای اقتصادي ، اجتماعي ، عمراني و فرهنگي تبديل شده است كه در كنار هم به صورت همگرايي در هدف و به صورت يك بسته (PACKAGE) همگي در راستاي اهداف از پيش تعيين شده توسعه ملي ايفاي نقش مي كنند.

اين در حالي است كه كشور پهناور ايران، با دارا بودن جاذبه هاي گسترده فرهنگي، ميراثي و طبيعي، جزء 10 كشور برتر جهان از نظر جاذبه هاي گردشگري محسوب گرديده و داراي توانهاي بالقوه بسياري در جهت توسعه صنعت توريسم، گردشگری و تفريح و تفرج در سطح ملي و بين المللي مي باشد. طبيعت بکر و دست نخورده جاي جاي ميهن عزيز و اسلامي مان، اين ظرفيت ها و  قابليت ها را دارد که به منشا ثروت زايي و اشتغال زايي بدل شود و در همین راستا، يکي از بهترين و جذاب ترين مناطق کشور، استان های شمالی کشور، به ویژه استان گيلان می باشد.

استان گیلان با دارا بودن عرصه های بکر و طبیعی فراوان و نعمت فراوان خدادادی و آب و هوای منحصر به فرد در سطح کشور، و هم جواری با بحر خزر و نیز استقرار در جلگه های کوه پایه ای دامنه های شمالی البرز و نیز بهره مندی ا ز جنگل های طبیعی فراوان و نیز تنوع توپوگرافی و پوشش گیاهی در عمق جنگل های خود، از جمله بدیع و مفرح ترین مناطق گردشگری طبیعت در سطح کشور و حتی کشورهای هم جوار ایران بوده و  دارای قابلیت ها و سرمایه های فراوانی از این منظر می باشد.

مراجعت سالیانه میلیون ها مسافر به این استان جهت بهره مندی از زیبایی های طبیعت و الطاف واسعه خداوند که در این استان به منصه ظهور رسیده، خود گویای جایگاه رفیع این استان در نظام گردشگری کشور و میزان توجه هم میهنان به این استان و قابلیت های آن است. از این منظر، توسعه و بهسازی فضاهای طبیعی و تاریخی استان و ایجاد فضاهای تفرحی و گردشگری به منظور  گذران اوقات فراغت مراجعان ، پاسخی دو سویه به مشکلات موجود خواهد بود، از یک سو با ایجاد زیر ساخت های لازم در بخش خدمات تفرحی، در پالایش و تعادل بخشی روحی- روانی افراد جامعه و مراجعان (که با توجه به مقیاس ملی طرح، از تمامی نقاط کشور و از ساکنان شهر های بزرگ می باشند) ،که از پایه های اساسی توسعه پایدارند، نقش داشته و از دیگر سو، بازخوردهای اقتصادی آن نصیب جمع و جامعه بهره بردار ( سرمایه گزاران و مردم محلی) خواهد شد و این همه ، فارغ از کاهش فشارهای کالبدی بر شهرهای بزرگ، ناشی از کمبود عرصه های باز و خالی در درون شهرها، جهت ایجاد فضاهای تفریحی- فراغتی و نیز حفظ و صیانت عملی از منابع طبیعی خدادادی می باشد.

پاسخگويي مناسب به نيازهاي جسمي، ذهني و روحي انسان، از ضرورياتي است كه مي بايد فضاهاي عمومی در قالب عملكردهاي متعدد و خاص دراين جهت سامان دهي گردند. فقدان يا ضعف عملكردهاي اجتماعي دراين زمينه منجر به عدم تعالي بخشي در انسان شده و عواقب منفي آن متوجه جمع و جامعه خواهد گرديد.

رشد و توسعه زندگي شهري و افزايش ميزان تقاضا براي مسكن و ساختمان باعث گرديده كه ارزش كيفي محيطي با ناديده گرفتن و تخريب فضاهاي با ارزش طبيعي و محيطي ، بويژه فضاهاي سبز شهري همراه گردیده و عملاً فضاهاي درون شهري بيشتر به عرصه تعاملات مالي و اقتصادي بدل گردند.

بشر امروزه با درك اهميت و جايگاه فضاها و عرصه هاي عمومی تفريح و تفرج در زندگي روزمره و انواع كاركردهاي اين فضاها در ميان ساختار تجمع گاههاي بشري، تلاش در جهت حفظ و احياء و بهره برداری بهینه از منابع موجود را در دستور برنامه ريزي ها و سياست هاي خود قرارداده است. ازسوي ديگر، عدم توجه به رويكرد اجتماعي- فرهنگي درطراحي اينگونه فضاها باعث شده كه نقش توسعه اي آنها، جنبه فردي به خود گرفته و تعاملات اجتماعي را تضعيف نمايد.

امروزه، شهرهاي بزرگ كشورمان با حد و اندازه هاي لازم در برخورداري از فضاهاي اجتماعي، بويژه در زمينه فضاهاي تفريحي- تفرجي فاصله بسياردارند. از اين رو، كمبود و نبود اين فضاها، روحيات حاكم بر شهروندان را نامتعادل و الگوي رفتاري ناموزون به بارخواهد آورد. از ديگر وجوه بارز توسعه فضاهاي تفريحي و تفرجي، تأثيرات اقتصادي آن بر جامعه بهره بردار و بهره گير است. تأثيراتي كه در زمينه ايجاد فرصتهاي شغلي و نيز كسب درآمدهاي ملي از طريق ايجاد مناطق تفريحي و گردشگري ملی و بين المللي حاصل مي گردد، امروزه مورد توجه اكثر مديران و مسئولان تصميم گير در كشورهاي جهان واقع گرديده و از این رو، در دهه هاي اخير با رشد و توسعه چشم گير فضاهاي گردشگري در اكثر كشورهاي جهان مواجه بوده ايم.

در همين راستا، مديران و مسئولان نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران نيز، به منظور توسعه فرهنگ گردشگري و نيز ايجاد مناطق گردشگري و تفريحي مناسب در سطح كشور، ترتيبات و بسترهاي مناسبي را فراهم آورده و در سال هاي اخير، حمايت از اين بخش به طور چشم گيري افزايش يافته است. اين امر، ضمن بازخوردهاي مثبتي كه در حوزه هاي رواني- اجتماعي به همراه خواهد داشت، موجبات ايجاد بسترهاي لازم در توسعه صنعت گردشگري و متعاقباً كسب درآمدهاي ملي از طريق توسعه صنعت توريسم خصوصاً در بعد ملی و بين المللي را فراهم خواهد ساخت.

ضرورت اين امر از آن جا ناشي مي شود كه در حال حاضر، با كمبود بارزي در حوزه گردشگاه هاي بزرگ مقیاس ملی و بین المللی در سطح كشور مواجه بوده و لزوم توسعه اين بخش، امري انكار ناپذير و ضروري مي نمايد. از ديگر سو، ايجاد فضاهاي تفریحی و تفرجي در عرصه هاي درون شهري، با توجه به كمبود فضاهاي مناسب بكر و خالي درسطوح درون شهري،  و نيز مشكلاتي همچون ترافيك وآلودگي هاي ناشي از ايجاد مسافرتهاي درون شهري، امروزه، با مشكلات زيادي روبروست. لذا سياست ايجاد فضاهاي گردشگری و تفريحي- تفرجي در مناطق حاشيه ای شهرها و در مناطق خوش آب و هوای مستقر در دامن طبیعت، با استقبال بيشتري مواجه است.

 آن چه درسال هاي اخير شاهد آن هستيم، اقبال زياد ساكنان شهرهاي بزرگ كشور ، به مسافرتهاي برون شهري و روي آوردن به فضاهاي تفرجي- تفريحي خارج شهرهاست. این در حالی است که فضاهای تفریحی- فراغتی درون شهری با چنین استقبالی مواجه نیست، چرا که شهروندان بیش از هر چیز قصد خروج از شهر را دارند. نكته قابل توجه در اين خصوص، تنوع اقليمي و غناي محيط طبيعي كشور پهناور ايران است. اين قابليت، پتانسيل هاي بالقوه فراواني را در جهت توسعه اكوتوريسم و طبيعت گردي براي كشورمان رقم زده است كه با توجه به اقبال گسترده مردم، مي تواند زيربناي توسعه اي همه جانبه را فراهم سازد كه در صورت مديريت صحيح منابع و سرمايه، بازخوردهاي مثبت آن نصيب جمع و جامعه ايران خواهد شد.

در اين راستا ، فضاهاي سبز و فضاهاي تفريحي تفرجي طبیعی برون شهري ، كه در عرصه تعاملات انسان و طبيعت و نيز انسان با انسان، خارج از چارچوب هاي ساختاري نظام  مالي- اقتصادي شهرهای بزرگ استقرار یافته اند ، بيشتر مورد توجه است.

این در حالی است که سیاست های کلان کشوری، بر اساس طرح های آمایشی ملی،  ایفای نقش های تفریحی و اکوتوریستی را بر عهده اراضی شمالی کشور و استان های گیلان و مازندران نهاده و از این رو، بسیاری از کلان پتانسیل های بالقوه واقع در این خطه می بایست به سمت سیاست های کلان مصوب و کارکردهای ایفاء کننده نقش های تفریحی- فراغتی و اکوتوریستی سوق یابند.

این در حالیست که موقعیت استراتژیک استان گیلان و پتانسیل های بالای آن در جذب گردشگر،  باعث گردیده است که این استان به رغم سطح پایین سرمایه گذاری ها و کمبود برنامه های توسعه گردشگری در سطح استان، هرساله پذیرای مراجعان و گردشگران متعدد از نقاط مختلف کشور و حتی سایر کشورها باشد. بدیهی است که در صورت برنامه ریزی و طراحی مناسب، مسلماً در راستای تقویت نقش تفریحی- فراغتی و اکوتوریستی تعریف شده برای استان، با بهره گیری از مزیت های موجود ، خواهد توانست در مقیاس های ملی، منطقه ای و بین المللی، به ایفاء نقش بپردازد.

مجموعه عوامل مورد اشاره فوق، شرایطی را به وجود آورده اند که تضمین کننده توفیق کارکردی و اقبال گسترده هم میهنان از فضاهای تفریحی، فراغتی و گردشگری خواهد بود.  این امر مؤید این مطلب است که بی شک، هر گونه سرمایه گذاری در این حوزه، علاوه بر پاسخگویی به بخش عظیمی از نیازهای فضایی استان، با بازخوردهای اقتصادی مثبتی، در وهله اول براي استان گیلان از منظر ايجاد اشتغال و فرصت هاي درآمدزا براي ساكنان و در ادامه برای سرمایه گذاران همراه خواهد بود.

 

خبر راست: انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *