10 اسفند 1402

انتشار کتاب «تاریخ گیلان و دیلمستان» تالیف سید ظهیرالدین مرعشی

به گزارش خبر راست، محمد پرحلم معاون فرهنگی هنری حوزه هنری گیلان گفت:انتشار کتاب «تاریخ  گیلان و دیلمستان» تالیف سید ظهیر الدین مرعشی با تصحیح و تحشیه زنده یاد دکتر افشین پرتو از سوی حوزه هنری گیلان منتشر شد.

وی ادامه داد:ضرورت بازنگری در متون تاریخی و تصحیح و تحشیه نویسی بر آن ها، یکی از مهم ترین بخش های پژوهش ها و مطالعات تاریخی است که همواره با توجه به دست یابی به اطلاعات جدید و امکانات جدیدتر، مورد تجدید نظر قرار می گیرد .

پرحلم گفت:امروزه متن کتاب هایی که منتشر می شود با دست نوشته های اولیه ی نویسنده تفاوت فاحشی ندارد. به ویژه که این دست نوشته ها ابتدا حروف نگاری(تایپ)و سپس توسط ویراستار ویراسته می شود؛ اما در سده های پیشین حروف نگار و ویراستار به معنای امروزی آن حضور نداشتند بلکه متن پس از نوشته شدن توسط نویسنده به وسیله ی کاتبان دیگر دست نویس می شد و از شهری به شهری دیگر می رفت. چه بسا پس از مدتی نسخه ی اول به دلایلی مفقود می شد و دسترسی به آن امکان پذیر نبود و البته نسخه پردازان نیزگاهی در نگارش این آثار دچار کژ خوانی شده، واژه ی مورد نظر مولف را تغییر می دادند و یا به دلایل مختلف در متن اصلی تصرف می کردند. از این رو حضور مصححّ برای تصحیح کتاب های تاریخی، ضروری به نظر می رسد. علاوه براین ضمن اصلاح متن مورد نظر از نظر محتوایی، خواندن آن نیز برای مخاطبان آسان تر می شود.

وی اضافه کرد: سلسله کیاییان از سال 762 تا سال 1001 هجری در بخشی از  گیلان فرمان راندند. با آغاز فرمان روایی آنان بر پاره ی خاوری گیلان، درباری برپا شد که نگارنده ها و رویدادنگارانی نیز در آن دربار گرد آمدند. برآیند کار آنان نگارش تاریخ رویدادهای آن زمانه ی گیلان بود وکتاب «تاریخ گیلان و دیلمستان» نوشته ی سید ظهیرالدین مرعشی دربردارنده ی رویدادهای سال های 750 تا 894 هجری در گیلان است . دیرترین نسخه رونویسی شده از این کتاب در سال 936 هجری 1529 میلادی نگاشته شد و تصحیح حاضر براساس نسخه ی خطی موجود در کتاب خانه ی بودلین آکسفورد انجام گرفته و با دو تصحیح ه.ل. رابینو و دکتر منوچهر ستوده مقابله شده است.

معاون فرهنگی هنری حوزه هنری گیلان گفت: از همین  رو حوزه هنری گیلان کتاب «تاریخ گیلان و دیلمستان» سید ظهیرالدین مرعشی را که در سال های پایانی عمر زنده یاد افشین پرتو به کوشش وی تصحیح و راستینه گردانی شده،به اهالی فرهنگ و تاریخ این سرزمین تقدیم می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *